Reklama

Kraj

Liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 to ponad 42,7 mln

Agata Zbieg / PAP
Dodano: 07.12.2021
58337_8gr3
Share
Udostępnij
Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to 42,7 mln; ponad 3,44 mln osób przyjęło dawkę przypominającą. Rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. We wtorek lub w środę rząd przedstawi plan zaostrzenia obostrzeń.

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 3 441 040 osób – podano w poniedziałek na stronach rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 mln obywateli.

Od końca grudnia 2020 r. wykonano 42 714 925 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 526 976 osób.

Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 228 938 osób, a dawkę przypominającą – 3 441 040 osób. Dzienna liczba szczepień to 33 328 iniekcji.

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 594 507 dawek. Zgłoszono 16 383 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że rozważane jest "wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych". We wtorek lub w środę zostaną też przedstawione zaostrzenia w związku ze świętami i wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. "Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień" – zapewnił premier.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych paszportach covidowych. "We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację omikron wirusa. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze" – powiedział Morawiecki. Według niego "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

Premier zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". "Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę omikron wirusa, która pewnie już jest w Polsce" – podkreślił.

O ewentualne wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, w kontekście projektu zaproponowanego przez Lewicę, pytany był także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Lewica przedstawiła w niedzielę projekt ustawy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Liderzy partii zaapelowali do innych formacji o poparcie tego rozwiązania.

"Od początku pandemii uważam, że jednak powinna być dobrowolność, że każdy powinien decydować o swoim życiu i zdrowiu. Oczywiście pewne restrykcje są konieczne. Ale czy akurat przymus szczepień, zastanawiałbym się nad tym" – stwierdził wiceszef MZ.

Przekazał, że rząd może rozważyć "przymusowe szczepienia pewnych grup zawodowych, mówimy tu o personelu medycznym". "Nowe dane, jakie mamy, to poziom wyszczepienia lekarzy na poziomie 92 proc., a 81 proc. pielęgniarek. Tu jeszcze możemy uzyskać lepszą odporność" – mówił Kraska.

Wiceszef MZ przypomniał również, że 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. "Od 16 grudnia planujemy wdrożyć szczepienia dla tej grupy wiekowej – przypomniał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Telewizji Republika.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy