Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Czarnek: szkoły zostały przygotowane najlepiej, jak było to możliwe; Gajewska: rząd odpowiada za chaos

A A A
Szymon Zdziebłowski, Karolina Kropiwiec/PAP

Dodano: 08-12-2021

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Około 95 proc. dzieci uczestniczy w nauce stacjonarnej. Szkoły zostały przygotowane najlepiej, jak było to możliwe - ocenił w środę w Sejmie szef MEiN Przemysław Czarnek. - Panuje chaos, brak nauczycieli, a zamknięcie szkół na kilka dni w grudniu to pic na wodę - odparła Kinga Gajewska (KO).
W środę na sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży posłowie zapoznali się z informacją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na temat funkcjonowania szkół i przedszkoli w czasie pandemii SARS-CoV-2. Doszło do ostrej wymiany zdań między szefem MEiN a posłanką Kingą Gajewską (KO).
 
"Szanowny panie ministrze, to pierwszy raz, kiedy zjawia się pan, drugi, na Komisji Edukacji. Jesteśmy niezwykle zaszczyceni. Ile osób musiało umrzeć w Polsce, żeby na Komisji Edukacji zawitał minister edukacji" - powiedziała w imieniu wnioskodawców posiedzenia posłanka Kinga Gajewska.
Reklama

"To jest m.in. powód, dla którego nie chodzę na tą komisję, bo moja obecność bezpośrednia na komisji powoduje, że zamiast merytorycznej rozmowy jest po prostu hucpa i przedstawienie" - odparł szef MEiN Przemysław Czarnek.
 
"Niestety, w przestrzeni publicznej to państwo jesteście winni tego, że ludzie nie chcą się szczepić. (...) Tępa propaganda pro szczepionkowa i tępa propaganda covidowa jest tak samo szkodliwa, jak głupoty antyszczepionkowców" - powiedział Czarnek, kierując słowa do Gajewskiej.
 
Posłanka KO skierowała do rządu kilka zarzutów w związku z sytuacją pandemiczną w Polsce i w polskich szkołach. Stwierdziła, że obecna sytuacja "to jest wina rządzących." Zwróciła uwagę, że Rada Medyczna przy premierze rekomendowała inne rozwiązania dotyczące pandemii niż te, które wprowadzono.
 
"Wczoraj rząd ogłosił nowe obostrzenia dotyczące oświaty i śmiem twierdzić, że to jest odpowiedź właśnie na tą komisję, na nasz wniosek, abyście państwo zwołali komisję, bo wszakże nie mielibyście po prostu co powiedzieć na komisji, więc przygotowaliście wczoraj kilka postulatów" - powiedziała Gajewska. Wskazała, że jest to m.in. obowiązkowa nauka zdalna dla uczniów od 20 grudnia do 9 stycznia.
 
"Zamknięcie szkół zaproponowane w szkołach jest komentowane przez ekspertów następująco: pic na wodę, mydlenie ludziom oczu przez rząd, że coś robi" - stwierdziła. Czarnek odparł, że trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia "służą temu, żeby nie było transmisji koronawirusa i żeby ustrzec dziadków i pradziadków przy stołach wigilijnych przed możliwością potencjalnego zarażenia się koronawirusem".
Reklama
 
Gajewska powiedziała, że we wtorek zadzwoniła do 12 dyrektorów szkół w całej Polsce. "10 z tych dyrektorów mówi, że nie dostało żadnego wsparcia od rządu, które było zapowiadane przed wakacjami" - wskazała. Inna zacytowana przez Gajewską dyrektorka miała powiedzieć, że w jej szkole jest chaos, bo ma problemy z personelem. "To niech pani dyrektor poda się do dymisji. Dlatego, że jeżeli ona nie jest w stanie zaprowadzić porządku w szkole przy przepisach, które świetnie obowiązują, dlatego, że każdego dnia przez wszystkie te trzy miesiące mniej więcej 95 proc. dzieci uczestniczy w nauce stacjonarnej" - odparł Czarnek.
 
Zapewnił, że resort rozpoczął akcję informacyjną o szczepieniu dzieci powyżej 12 r. życia w szkołach już od końca maja. "Następnie robiliśmy to również w wakacje i po wakacjach" - dodał szef MEiN.
 
Czarnek zapytał Gajewską o nazwę szkoły, do której sprzęt nie dotarł. "Żeby kurator go (dyrektora - PAP) zdymisjonował" - odpowiedziała Gajewska.
 
"Nie, takie rzucanie głupot na komisji, że nie dotarł sprzęt do szkół na podstawie jednej szkoły, która nie była w stanie tego zgłosić, to jest skandal" - odparł Czarnek. Szef MEiN powiedział, że do wszystkich szkół dostarczono sprzęt na kwotę 178 mln zł, który zabezpieczył szkoły przed pandemią. "Szkoły zostały przygotowane najlepiej jak to tylko było możliwe" - ocenił Czarnek.
Reklama
 
Gajewska zwróciła też uwagę na to, że niedostateczna jest pomoc psychologiczna dla dzieci. "Obiecaliście pomoc psychologiczną dla polskich szkół, gdzie ona jest? 15 mln zł na pomoc psychologiczna dla szkół" - mówiła. Gajewska stwierdziła, że ten program pilotażowy nie został jeszcze zrealizowany.
 
Czarnek odpowiedział, że program zrealizowano w 60 proc. "Na pomoc psychologiczną w polskich szkołach mamy grubo ponad półtora miliarda złotych, a nie 15 mln zł" - podkreślił szef MEiN.
 
W trakcie dyskusji doszło także do spięcia ministra edukacji z Magdaleną Łośko (KO). "Pan minister powiedział: kampanie szczepionkowe są tępą propagandą, która wpływa na to, że ludzie się nie szczepią" - powiedziała Łośko.

Wypowiedź tę przerwał szef MEiN, który zarzucił posłance KO kłamstwo. "Powiedziałem, że wasze słowa są tępą propagandą, nie kampanie szczepionkowe, proszę nie kłamać" - powiedział Czarnek. "Ma pani szansę jeszcze dzisiaj mnie przeprosić, jeśli nie, podam panią do sądu" - oświadczył.
 
Z kolei posłanka KO i była minister edukacji Krystyna Szumilas oceniła, że rząd przeznaczył na pomoc szkołom zbyt mało środków. Zwróciła uwagę, że nie zwiększono m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Jak stwierdziła, są dwa światy - świat ministra edukacji, który uważa, że jest wszystko dobrze i świat, w którym dyrektorzy, rodzice i uczniowie próbują znaleźć się w trudnej dla wszystkich sytuacji i - jak zaznaczyła - zostają z tym sami.
Reklama
 
Wiceminister edukacji Marzena Machałek przedstawiając sytuacje epidemiczną przekazała, że zaszczepionych jest prawie 42 proc. osób między 12 a 18 rokiem życia. "W tej chwili mamy trend, że wzrost zachorowań w szkole wyhamowuje. Miejmy nadzieję, że to jest trend stały" - dodała.
 
Machałek poinformowała, że obecnie zaszczepionych dwiema dawkami jest około 80 proc. nauczycieli. "To się przekłada na to, że w zasadzie zwolnienia nauczycieli od września były na podobnym poziomie, co w 2019 r.(...) Trudno tego nie łączyć ze szczepieniami" - zaznaczyła wiceminister.
 
Kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka wskazał, że szkoły w zdecydowanej większości dobrze przygotowały się do nowego roku szkolnego. Dodał, że największa dynamika zakażeń w szkołach wystąpiła w drugiej połowie października i trwała do pierwszych dni listopada. "W tej chwili ta dynamika zakażeń spada" - powiedział Saczka. "Na dzisiaj aktywnych ognisk mamy 2789. (...) Liczba osób zakażonych w tych ogniskach jest na poziomie 11 tys. 947. Liczba osób na kwarantannie to 150 tys. 238. Liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym wynosi 43 tys. 114" - podał.

Z kolei rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podkreślił, że należą się podziękowania m.in. dyrektorom i nauczycielom za pomoc dzieciom w przetrwaniu trudnego czasu pandemii. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nadal trzeba zwiększać w szkołach pomoc psychologiczną i pedagogiczną. "Połowa szkół nie ma na stałe takiej pomocy, dlatego apeluję do państwa ministrów o to, żeby pieniądze, o których wiemy, że są, przekazać na szybki tryb szkolenia nauczycieli, po to, żeby oni tą pomoc świadczyli również od strony profesjonalnej" - zaapelował RPD.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-05-26 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.