Reklama

Kraj

MZ: placówki POZ i inne podmioty leczące pacjentów z COVID-19 mogą pozyskiwać molnupiravir

Katarzyna Lechowicz-Dyl / PAP
Dodano: 28.01.2022
59534_28st4
Share
Udostępnij
Zarówno placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i inne podmioty lecznicze, prowadzące leczenie pacjentów z COVID-19 należących do grupy ciężkiego przebiegu, mają możliwość pozyskania leku Lagevrio/Molnupiravir, w celu prowadzenia terapii – wskazało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Zaopatrzenie w produkt leczniczy następuje w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warunkiem realizacji dostawy – jak wyjaśnia resort – jest posiadanie nadanego numeru w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS).

Resort przypomina, że terapię należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19 u pacjenta, jednak nie później niż w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów choroby.

Kryteria włączenia pacjentów do terapii są następujące: rozpoznanie Covid-19; wystąpienie objawów COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu dni; pacjent dorosły oraz należący do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POCHP, Otyłość (BMI ≥35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej).

MZ zaznacza, że do terapii Lagevrio/Molnupiravir nie kwalifikują się pacjenci, wobec których istnieją wskazania medyczne do hospitalizacji z powodu COVID-19.

Resort wyjaśnia, że podmiot zainteresowany pozyskaniem produktu leczniczego powinien zgłosić zapotrzebowanie na dostawy poprzez portal na stronie internetowej: http://sds.mz.gov.pl.

W przypadku wystąpienia problemów technicznych należy kontaktować się pod numerem telefonu 19239 (z sieci Play 22239 lub 515239239) lub mail: szczepionkacovid@rars.gov.pl. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy