Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Czarzasty: w sprawie strajku w Solarisie zwrócimy się do premiera Hiszpanii

A A A
Anna Jowsa, Szymon Kiepel/PAP

Dodano: 02-02-2022

Fot. PAP/Marek Zakrzewski

Fot. PAP/Marek Zakrzewski

W sprawie strajku w Solarisie zwrócimy się do premiera Hiszpanii – zapowiedział w środę w Bolechowie wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zaprosił także zarząd firmy Solaris Bus & Coach na spotkanie w Sejmie.
Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej, spółki Solaris Bus & Coach, rozpoczął się w ub. tygodniu, w poniedziałek 24 stycznia; jego organizatorami są Solidarność i OPZZ "Konfederacja Pracy". Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika.
 
W środę z pracownikami zakładu w Bolechowie spotkał się wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Na konferencji prasowej po spotkaniu Czarzasty poinformował, że miał nadzieję także na spotkanie z zarządem firmy, ale – jak wskazał – „zarząd firmy uznał, że teren fabryki nie jest dobrym miejscem do spotykania”.
Reklama
 
„Ja nie wchodzę w konflikt. Bardzo możliwe, że jest lepsze miejsce. Zapraszam pana prezesa firmy i zarząd do Sejmu. Przyjechałem tu nie dlatego, że chcę reprezentować jakąś formację, tylko przyjechałem tu na zaproszenie tych ludzi. Jestem wicemarszałkiem Sejmu i uważam, że każdy szczebel jest dobry, żeby popierać słuszne żądania tych ludzi. Powiedziałem im dzisiaj, powiedziałem tym państwu, którzy stoją z tyłu: nie wstydźcie się swojej walki. Walczcie o swoje. Żadna matka i żaden ojciec nie powinni się wstydzić tego, że walczą o pieniądze dla swojej rodziny. Pieniądze, które zarabiają” - powiedział.
 
„Zapraszam w związku z tym, bez żadnej arogancji, prezesa zarządu firmy do Sejmu. Panie prezesie – usiądźmy, pogadajmy. Przecież nikt do niczego pana nie jest w stanie zmusić, co najwyżej może ktoś poprosić. Ja o to spotkanie proszę” – dodał.
 
Czarzasty zapowiedział także, że jeszcze w tym tygodniu w sprawie strajku w Solarisie zwróci się do premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Jak mówił, „to jest osoba, którą znam, z którą spotkam się na zjazdach Partii Europejskich Socjalistów (…) Poproszę go też o wsparcie” – zaznaczył.
 
Właściciel spółki Solaris Bus & Coach - hiszpańska grupa CAF – objęła 100 proc. udziałów w wielkopolskiej firmie w 2018 roku.
 
Wicemarszałek Sejmu podkreślił na konferencji, że „przy tej inflacji, w momencie kiedy są firmy, które mają zysk, zarabiają, to te firmy powinny pracownikom pomóc. Ci państwo walczą o to, żeby podwyżka, która by miała dla nich być, była kwotowa w wysokości 800 zł, nie procentowa. Wspieram ich działania dlatego, że – oczywiście przegnę w tej chwili – ale jeżeli ktoś ma dostać 10 proc. podwyżki a zarabia 1 mln, to jest 100 tys., a jeżeli ktoś ma dostać 10 proc. podwyżki i zarabia 3010 zł - to dostanie 300 zł. To nie jest sprawiedliwe, bo ludzie po prostu wytwarzają produkt. I ten produkt jest produktem ich rąk” – mówił.
Reklama
 
Dodał, że „mówi się o tym, że nie powinno się ingerować w zakłady prywatne", ale - jak wskazał - "po pierwsze każde zakłady mają prawo, również prywatne, zakładać związki zawodowe, a związki zawodowe mają obowiązek walczyć o swoich pracowników. Ale ten zakład jest specyficzny i tę specyfikę trzeba zrozumieć”.
 
Jak wskazał, autobusy, które ten zakład produkuje, są sprzedawane w głównej mierze polskim samorządom. „Polskie samorządy żyją z pieniędzy z podatków obywatelek i obywateli. Tak jak wszystkie świadczenia w Polsce są płacone z podatków, tak samorządy mają nasze pieniądze. W związku z tym, jeżeli ktoś dysponuje pieniędzmi mieszkańców, mieszkanek, obywatelek i obywateli, i kupuje produkcję tego zakładu - to myślę, że mamy prawo również głośno mówić w imieniu tych pracowników: pomóżcie tym ludziom, potraktujcie tych ludzi tak, jak na to zasługują” – zaznaczył.
 
„Te osoby mają prawo walczyć o swoje prawa, dlatego, że takich osób za chwilę będzie dużo, dużo więcej” – powiedział i wskazał, że obecna sytuacji w kraju związana m.in. z inflacją może doprowadzić do tego, że „w wielu miejscach ludzie nie będą mogli skleić końca z końcem”.
 
„I bardzo możliwe, że tu jest ten początek, który swego czasu brał się czy z Lublina, czy z Radomia, czy Gdańska. Ja nie mam prawa do tej historii, chociaż to również moja historia, ale do tej historii - tworzonej przez tych ludzi, ci ludzie przede wszystkim i ja również mam prawo - bo to się dzieje dziś, to się dzieje tu i teraz” – powiedział.
Reklama
 
W środę ze strajkującymi pracownikami firmy spotkała się także posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak wskazała, „trwa ósmy dzień strajku o +8 stów+. 800 zł – to jest jedyne roszczenie i postulat, który podnoszą osoby tutaj zgromadzone. Pracownicy chcą po prostu godnie zarabiać. Chcą godnego udziału w zyskach, co do których przyznaje się firma, że je posiada. W 2020 roku czysty zysk firmy, przed którą stoimy, to było 108 mln zł. Najwyższy czas, żeby tym zyskiem uczciwie podzielić się z tymi, których praca do tego zysku się przyczyniła” – podkreśliła posłanka.
 
Dodała, że cała Polska patrzy dziś na strajkujące załogi w firmie Solaris. „I cała Polska zdaje sobie sprawę z tego, że dziś Solaris - jutro kolejne miasta, jutro kolejne firmy, jutro kolejne związki, pojutrze kolejne państwa, dlatego, że do innych państw Europy, do pracowników poza granicami Polski także wysiłki załogi Solarisa docierają”.
 
Posłanka wskazała, że środowa wizyta w zakładach firmy w Bolechowie to także okazja, „powtórzyć po raz kolejny apel do zarządu: usiądźcie z załogą do rozmów. Pracownicy są gotowi i otwarci na negocjacje i rozmowy o tym, w jaki sposób polubownie zakończyć strajk - ale do tanga trzeba dwojga, potrzebna jest także wola zarządu. Zarząd nie powinien uciekać, chować się przed pracownikami tylko w sposób normalny, cywilizowany z nimi rozmawiać. My, jako parlamentarzyści deklarujemy pomoc w ułatwieniu tych rozmów” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
Reklama
 
Poseł Marcin Kulasek przypomniał podczas konferencji, że „lewica zawsze stała po stronie pracowników, stąd dzisiaj wizyta parlamentarzystów, na czele z wicemarszałkiem Sejmu, który jako jedyny w historii wicemarszałek wybrał się do prywatnej firmy i jednoznacznie określił jako przedstawiciel Lewicy, że dla Lewicy prawa pracownicze i walka o prawa pracownicze i godne płace dla pracowników Solarisa jest jednym z priorytetów”.
 
„Walczymy, bo widzimy co się dzieje, w związku z inflacją, drożyzną. Widzimy też, że ta fala strajków rozleje się za chwilę na całą Polskę – jesteśmy o tym przekonani. Będziemy stać równo z pracownikami i walczyć o ich prawa” – powiedział.
 
W poniedziałek rzecznik spółki Mateusz Figaszewski przesłał PAP komunikat, w którym podkreślono, że przekazywane przez media oczekiwania płacowe strony związkowej, w wysokości 800 zł dla każdego pracownika, są nierealne ekonomicznie.
 
"Od początku strajku, wbrew przekazywanym informacjom, wszystkie nasze zakłady kontynuują - z mniejszymi lub większymi utrudnieniami - swoją pracę. W ubiegłym tygodniu firma dostarczyła do swoich klientów 24 pojazdy" – podano w komunikacie.
 
Przewodniczący OM OPZZ "Konfederacja Pracy" Wojciech Jasiński podkreślił natomiast w poniedziałek podczas pikiety przed zakładem, że informacje podawane przez spółkę są nieprawdziwe – wskazał, że od początku strajku w Solarisie nie jest prowadzona produkcja autobusów.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-05-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-05-27
USD 4,2966 -0,52%
EUR 4,6102 -0,07%
CHF 4,4814 -0,42%
GBP 5,4209 -0,09%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.