Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Premier Morawiecki dla ARD: nie widać skutków sankcji na Rosję; potrzebne miażdżące sankcje

A A A
PAP

Dodano: 09-04-2022

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/Radek Pietruszka

W przeprowadzonym w piątek wieczorem w programie „Tagesthemen” niemieckiej ARD wywiadzie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wciąż nie widać skutków dotychczasowych sankcji Zachodu wobec Rosji. Jego zdaniem sankcje należy zdecydowanie zaostrzyć. Podkreślił także, że jest zaniepokojony o suwerenność Ukrainy, gdzie „ludzie są mordowani jak podczas II wojny światowej przez rosyjską machinę zbrodni”.
„Nie obawiam się tak bardzo inwazji Rosji na Polskę, ponieważ uważam, że NATO jest solidną strukturą. To najsilniejszy sojusz wojskowy w historii ludzkości” – powiedział premier Morawiecki. Zaznaczył, że o wiele bardziej obawia się o suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
 
„Jestem bardzo zaniepokojony i zasmucony, gdy widzę wszystkie okrucieństwa tej wojny: mobilne krematoria, zabitych ludzi. Jak podczas II wojny światowej. Wszystkie te obrazy, o których chcielibyśmy zapomnieć, pojawiają się teraz przed naszymi oczami. I widzimy, że rosyjska zbrodnicza machina wojenna postępuje” – dodał premier.
Reklama
 
Podkreślił, że zdecydowanie najważniejszą sprawą dla zatrzymania tej wojny są sankcje wobec Rosji. „Albo możemy wygrać tę wojnę militarnie, co właśnie próbują rozpaczliwie zrobić Ukraińcy, albo możemy wygrać tę wojnę także z ekonomicznego punktu widzenia” – wyjaśnił. Sankcje, nałożone przez największe kraje Europy Zachodniej, są „bardzo, bardzo słabe i nie zadziałały”.
 
„W zasadzie sankcje te nie działają do dzisiejszego dnia. (…) To jest fakt. Najlepszy tego dowód, to sprawdzian kursu walutowego rubla. Rubel jest teraz silniejszy, niż był przed rozpoczęciem wojny” – dodał premier. Podkreślił, że „miażdżące sankcje to jedyna rzecz, która może teraz zmienić pozycję Putina i Kremla”.
 
Rozmowy z Putinem, których zwolennikami są m.in. prezydent Francji czy kanclerz Niemiec, to udzielanie mu większego kredytu zaufania. Tymczasem Putin „stracił całą swoją wiarygodność”.
 
„Stoi on na czele machiny wojennej i jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie zbrodnie wojenne i ludobójstwo, które mają miejsce na całej Ukrainie: Bucza, Hostomel i inne miejsca” – podkreślił premier Morawiecki. „Jeśli więc poprzez swoje słowa mogę przyczynić się do zaostrzenia sankcji, to myślę, że osiągnąłbym swój główny cel, ponieważ głównym zadaniem jest pomoc Ukrainie w obronie jej suwerenności. I nie może być tak, że Niemcy w ciągu ostatnich kilku lat wysłali sto razy więcej broni pod względem wartości, niż teraz na Ukrainę”.
Reklama
 
Jak podkreślił premier, po stronie Moskwy widać brak dobrej woli do rozmów czy negocjacji, służą one jedynie zwlekaniu. „Niektóre rundy negocjacji były naprawdę pozorne, natomiast postęp ludobójczych czynów Rosjan był ogromny podczas tych rozmów. (…) Musimy wstrząsnąć sumieniem opinii publicznej Europy Zachodniej. Musimy przejść od polityki interesów, polityki wielkiego biznesu i kupowania paliw kopalnych z Rosji do polityki sumienia” – przekonywał Morawiecki.
 
Wprowadzenie sankcji, polegających na zakazie importu węgla, gazu czy ropy naftowej z Rosji, może przyczynić się do osłabienia gospodarek krajów Europy. „Wszyscy odczujemy skutki inflacji i spowolnienie wzrostu PKB. Ale taka jest cena wolności. To cena suwerenności nie tylko Ukrainy, ale także innych krajów. To także cena pokoju i bezpieczeństwa” – zaznaczył premier. „Nie jestem z tego zadowolony, ale zgodziliśmy się na piąty pakiet sankcji. Powinien on jednak być dotkliwszy, (…) musimy natychmiast zaprzestać kupowania paliw kopalnych, gazu i ropy od Rosjan”.
 
„Prezydent Steinmeier przyznał, że Nord Stream 2 było błędem. Pytam więc, co Niemcy zamierzają zrobić, aby ten błąd naprawić” – zauważył premier. „Myślę, że nasi niemieccy przyjaciele powinni działać bardzo, bardzo szybko, aby naprawić ten błąd, ponieważ to właśnie tym kanałem Putin dostaje pieniądze i finansuje swoją machinę wojenną. Trzeba to powstrzymać tak szybko, jak możliwe”.
 
Jak przypomina ARD, Polska jest obecnie w lepszej sytuacji niż Niemcy, ponieważ posiada własny terminal LNG dla gazu płynnego, którego Niemcy jeszcze nie zbudowali.
Reklama
 
„Mówiliśmy to Niemcom i kanclerz Merkel, gdy wielokrotnie rozmawiałem z nią o Nord Stream 2 i Nord Stream 1. Powtarzaliśmy, że to ogromny błąd, który może zostać wykorzystany przez Putina. Trzeba go teraz jak najszybciej powstrzymać, ponieważ jest to obecnie jedno z kluczowych źródeł finansowania ludobójczej machiny Putina i Rosji” – przypomniał polski premier.
 
Zaznaczył, że Niemcy jako jeden z najbogatszych krajów w Europie powinny ponieść przynajmniej część tego ciężaru, który będzie odczuwalny również dla wszystkich innych krajów, w tym Polski, która zamierza „bardzo szybko odciąć rosyjski gaz oraz ropę”.
 
Zapytany o ocenę premiera Węgier, który stanowczo sprzeciwia się nakładaniu embarga na rosyjski gaz, Morawiecki skomentował: „Krytykuję węgierski rząd, bo nie dość, że nie przedstawił swojego planu, jak szybko może pozbyć się rosyjskiej ropy, to jeszcze zgodził się na zapłacenie Rosji w rublach, co chce wymusić na nas Putin. To nie powinno mieć miejsca, ale podobnie zachowują się niektóre kraje Zachodu”.
 
Jeśli chodzi o kwestię dostarczania broni Ukrainie, premier Morawiecki potwierdził, że polski rząd pozostaje w stałym, codziennym kontakcie z prezydentem Zełenskim, premierem Szmyhalem oraz rządem Ukrainy.
 
„Robimy wszystko co możliwe, aby pomóc Ukrainie, dostarczając broń obronną i wszelką inną broń, uzgodnioną między państwami członkowskimi NATO. Za pośrednictwem naszego wielofunkcyjnego centrum pomocy humanitarnej dostarczamy wiele wsparcia humanitarnego i broni obronnej. A przy okazji pomagamy też w warunkach bytowych tych wszystkich uchodźców wewnętrznych w zachodniej części Ukrainy, którzy uciekli tam z Charkowa, Mariupola, Odessy i innych miejsc” – dodał premier. Przypomniał, że mamy do czynienia nie tylko z ogromną falą uchodźców w Polsce, ale też z dużą falą uchodźców wewnętrznych, gdzie Polska partycypuje także w pokrywaniu wielu kosztów.
Reklama
 
„Wierzę, że odegramy bardzo konstruktywną rolę w wypracowywaniu odpowiednich warunków dla odbudowy Ukrainy po tej ludobójczej wojnie, prowadzonej przez nazistowski typ rządu, jaki stworzył Putin” – dodał premier. Przypomniał, że do tej pory Polska udzieliła schronienia 2,5 mln ukraińskich uchodźców.
 
„Przyjęliśmy zwłaszcza kobiety i dzieci, które stanowią 90 proc. uchodźców. Pozwoliliśmy im wejść do naszego systemu ubezpieczeń społecznych, systemu opieki zdrowotnej, mogą korzystać z naszego systemu edukacji i mogą wejść na rynek pracy. Staramy się dać im trochę nadziei, trochę normalnego życia w Polsce, jak najszybciej, jak tylko dotrą do Polski” – podkreślił premier.
 
Przypomniał, że Polska doświadczyła napływu uchodźców w ciągu jednego miesiąca znacznie większego niż ten, który wywołała wojna w Syrii w 2015 roku. „Jednak nie otrzymaliśmy żadnego bezpośredniego wsparcia z budżetu UE” – zaznaczył. Postawa Polski wywołała na całym świecie wiele podziwu i pochwał.
 
„Chciałbym porównać te dwie sytuacje z 2015 i 2016 roku do czasów obecnych i uważam, że jest to przynajmniej moralny obowiązek, by również uczestniczyć w tym największym +uderzeniu+ migracyjnym, kryzysie uchodźczym po II wojnie światowej, w którym największy koszt ponosi Polska i inne kraje wschodniej flanki” – podsumował Morawiecki.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-09-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-27
USD 4,9476 +0,74%
EUR 4,7616 +0,11%
CHF 5,0135 +0,58%
GBP 5,3465 +1,22%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.