Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Warszawa: otwarto wystawę #bezprzedawNIEnia dot. strat wojennych Polski

A A A
Anna Kruszyńska/PAP

Dodano: 02-09-2022

Fot. PAP/Marcin Obara

Fot. PAP/Marcin Obara

Gdybyśmy mieli zgodzić się na przedawnienie zbrodni II wojny światowej, to musielibyśmy zgodzić się na abdykację współczesnej cywilizacji - opartej na wartościach nazywanych "europejskimi" - podkreślił w piątek wicepremier Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy "#bezprzedawNIEnia".
W piątek na pl. Piłsudskiego w Warszawie została otwarta wystawa plenerowa "#bezprzedawNIEnia" .
 
Podczas wernisażu wystawy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński zaznaczył, że "skala tych zbrodni, skala tych strat jest bezprecedensowa". "Dlatego mówimy: bez przedawnienia" - powiedział Gliński. "Argumenty podstawowe, dotyczące tego, że pomiędzy państwami cywilizowanymi - zwłaszcza we współczesnej Europie - nie ma czegoś takiego jak przedawnienie zbrodni II wojny światowej opiera się na racjach moralnych prawnych i politycznych" - wyjaśnił.
Reklama
 
"Gdybyśmy mieli zgodzić się na to, że można przedawniać takie zbrodnie, to musielibyśmy zgodzić się na abdykację współczesnej cywilizacji" - podkreślił wicepremier Gliński. "Bo ona jest oparta na pewnych zasadach i wartościach - także tych wartościach, które nazywa się +wartościami europejskimi+" - przypomniał. "+Bez przedawnienia+ opiera się właśnie na wartościach europejskich" - dodał.
 
Odnosząc się do obecnej "narracji w prasie niemieckiej, że racje moralne: tak! - ale nie ma podstaw prawnych", Gliński powiedział: "świat, w którym prawo jest niezwiązane z moralnością jest światem totalitarnym". "Jest światem utopii, które właśnie doprowadziły do milionów ofiar - jak komunizm i jak faszyzm" - ocenił.
 
"Jeśli są racje moralne, jest oczywiste, że są także racje prawne i polityczne. Takie są podstawy - w skrócie, w syntezie - aksjologiczne, prawne i polityczne naszego stanowiska dotyczącego reparacji za straty wojenne, jakie poniosła Polska ze strony Niemiec" - wyjaśnił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
 
"Spotykamy się w okresie, kiedy upamiętniamy wybuch II wojny światowej rozpoczętej przez agresję Niemiec na Polskę, a później tego tragizmu polskiej historii dopełniła agresja Związku Sowieckiego 17 września 1939 r. W tym czasie udostępniamy wystawę plenerową +bezprzedawnienia+, która pokazuje ogrom zniszczeń, jakich dokonały na polskiej ziemi te dwa totalitaryzmy". powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
Reklama
 
"W warstwie tekstowej przywołujemy relacje osób zaangażowanych w ratowanie polskiego dziedzictwa w czasie II wojny światowej, a także powojenne szacowanie strat. To są relacje poruszające, pokazujące skalę zniszczeń w obszarze symbolicznym dla polskiej niepodległości" – mówił Kirejczyk. Zaznaczył, że "te relacje uzupełniamy również poezją okresu wojennego, która jest niezwykle silnie nacechowaną emocjonalnie i która pokazuje właśnie stan ducha Polaków w okresie II wojny światowej wobec zbrodni totalitarnych".
 
Ilustracje zostały przedstawione w technice druku soczewkowego. "Pokazujemy pary fotografii. Na jednej planszy są dwie fotografie – fotografia ukazująca polskie miasta przed wybuchem II wojny światowej, a kiedy zrobimy kilka kroków w bok, spojrzymy na te plansze pod innym kątem, widzimy te same miejsca obrócone w ruinę" – powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
 
"W wyniku II wojny światowej, wznieconej przez dwa totalitarne imperia, Polska poniosła ogromne wielowymiarowe straty. Wiele miast, miasteczek i wsi zostało obrócone w ruinę, nie tylko w wyniku prowadzonych działań wojennych, ale również w ramach systemowego niszczenia dorobku polskich pokoleń" - zaznaczył Kirejczyk. Jak podkreślił, "wystawa pokazuje skalę wyzwań, z którymi polskie społeczeństwo mierzy się od zakończenia II wojny światowej".
 
Natomiast Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej wskazał, że "1 września 1939 r. zmieniło się życie nie tylko milionów ludzi, ale zmieniły się losy wspólnoty narodowej i losy państwa polskiego, ale nie tylko państwa polskiego". "Z tej racji chcieliśmy włączyć się z naszą inicjatywą, która tak naprawdę mówi o konieczności reparacji, która mówi, że istnieje logiczny, przyczynowo-skutkowy związek między przeszłością i teraźniejszością" - wyjaśnił. Poinformował, że wraz z MKiDN i TVP, a także innymi instytucjami przygotowali "spoty anglojęzyczne, które będą dystrybuowane na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej". "Przygotowaliśmy również materiały, które będą prezentowały zniszczenia i straty Polski" - dodał.
Reklama
 
Wypowiadając się m.in. dla PAP, wicepremier Piotr Gliński powiedział, że opublikowany w czwartek raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas wojny "to początek rozmowy, pewien etap w procesie, w którym my chcemy zrealizować to, co jest hołdem dla ofiar, a jednocześnie jest potrzebne do tego, żeby Europa była oparta o partnerskie relacje międzynarodowe, żebyśmy mogli mieć faktyczne pojednanie z narodem niemieckim i państwem niemieckim".
 
Gliński wyjaśnił, że "kolejny etap to rozmowa, dialog, wymiana argumentów". "My jesteśmy otwarci. Ten raport to jest pięć lat pracy specjalistów. Otwieramy w tej chwili moment debaty, w którym przede wszystkim zapraszamy do tej debaty państwo, ale i społeczeństwo niemieckie oraz opinię publiczną na całym świcie" – zaznaczył.
 
Gliński wskazał, że "ten raport dotyczy spraw ważnych, właściwie podstaw aksjologicznych funkcjonowania cywilizacji". "Wniosek z tego raportu mówi o tym, że Polska powinna otrzymać reparacje jest wnioskiem odnoszącym się do ładu cywilizacyjnego" - powiedział.
 
Zapytany, czy podobny raport jest planowany w stosunku do reżimu sowieckiego, szef resortu kultury powiedział, że "zobaczymy, jak się rozwinie nasza praca w tych obszarach". "Jeżeli chodzi o kierunek sowiecki nie ma tutaj wspólnoty aksjologicznej, jeżeli chodzi o nasze relacje. Z Niemcami jest inna sytuacja, bo razem jesteśmy w Unii Europejskiej, Niemcy są krajem demokratycznym, w związku z tym są zobowiązani do przestrzegania pewnych wartości" – podkreślił.
Reklama
 
Wystawa #bezprzedawNIEnia jest eksponowana w symbolicznym miejscu. Wielkoformatowe wydruki fotografii zostały umieszczone na ogrodzeniu, za którym rozpoczęto prace przy odbudowie Pałacu Saskiego. Po stłumieniu Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili budynki w powietrze, przetrwał jedynie Grób Nieznanego Żołnierza z fragmentem kolumnady. Pałac nie był już miejscem walk, obrócenie go w gruz było działaniem celowym. Wystawę można oglądać do 20 września 2022 roku. Ekspozycja jest również dostępna do pobrania do druku i/lub Internetu na stronie niepodlegla.gov.pl.
 
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszyła kampania informacyjna poświęcona stratom, jakie Polska poniosła w wyniku agresji Niemiec i później, 17 września, ataku Związku Sowieckiego na nasz kraj. Za poniesione szkody Polska nigdy nie otrzymała reparacji od żadnego z agresorów – ani od Niemiec, ani od ówczesnego ZSRR. Hasłem kampanii jest hasztag #BezPrzedawNIEnia, a znakiem kampanii - logo, który składa się z pełnej nazwy hasztagu z literami "NIE" wpisanymi w kształt bomby.
 
Spoty kampanii #BezPrzedawNIEnia są wyświetlane na nośnikach cyfrowych w przestrzeni publicznej, m.in. na dworcach, stacjach metra i w środkach komunikacji, a także w mediach społecznościowych. Ponadto w Warszawie i w największych miastach Polski na nośnikach reklamowych pojawiły się okolicznościowe plakaty, zaś w najbardziej poczytnych tygodnikach i dziennikach – okolicznościowe grafiki.
 
Specjalne spoty poświęcone rocznicy wybuchu II wojny światowej, atakowi Związku Sowieckiego na Polskę i stratom wojennym są emitowane na antenach głównych oraz na kanałach tematycznych Telewizji Polskiej oraz m.in. w TVP World.
Reklama
 
W związku z kampanią, Polskie Radio przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, na której znajdą się najważniejsze opracowania i analizy dotyczące reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II WŚ. Z kolei Telewizja Polska w ramach kampanii emituje na antenach głównych oraz na kanałach tematycznych okolicznościowe spoty przygotowane przez TVP World w różnych wersjach językowych. Na antenach głównych i tematycznych zaplanowano również szereg pozycji odnoszących się do II wojny światowej.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-30 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.