Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Szef "S" na Jasnej Górze: żyjemy w trudnych czasach, będziemy prowadzić dialog z rządem

A A A
Krzysztof Konopka/PAP

Dodano: 18-09-2022

Fot. PAP/Waldemar Deska

Fot. PAP/Waldemar Deska

Żyjemy w trudnych czasach, martwimy się o miejsca pracy, które są zagrożone - powiedział podczas niedzielnej 40. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasnej Górze szef Solidarności Piotr Duda. Zapowiedział prowadzenie intensywnego dialogu z rządem, aby wypracować rozwiązania chroniące gospodarkę.
W pielgrzymce, poza tysiącami związkowców z „S”, uczestniczyli m.in. bliscy kapelana i patrona związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki - siostra Teresa i brat Józef z rodzinami, prezydencki minister Jacek Siewiera, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister w tym resorcie Stanisław Szwed oraz parlamentarzyści. Mszy, która jest centralnym punktem pielgrzymki, przewodniczył arcybiskup Józef Kupny - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a homilię wygłosił biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Reklama
 
Podczas swojego wystąpienia przed mszą Duda przypomniał, że we wrześniu 1983 r. podczas pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę robotnicy, przede wszystkim z Huty Warszawa, przyjeżdżali modląc się o opiekę nad pracownikami, ale także przywrócenie zdelegalizowanej wówczas „S” - „związku zawodowego, który dzisiaj tak bardzo wspiera i pomaga ludziom pracy w naszym kraju, chociaż przykro z drugiej strony, że mamy takie narzędzie, jakim jest wolny związek zawodowy, tak mało pracowników z tego korzysta – nie przystępują do związków zawodowych, uważają, że +S+ tę sprawę załatwi” - powiedział Duda i przekonywał, że gdyby każdy myślał w ten sposób, w Polsce nie byłoby ruchu związkowego.
 
Duda podkreślił, że dla członków „S” bardzo ważne są wartości chrześcijańskie i nauka społeczna Kościoła, które są wpisane w statut tego związku. „Wiara, nadzieja, miłość Polsce – to słowa, które zostały wyszyte na naszym historycznym sztandarze Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku w sierpniu 1980 r.” - wskazał. Na sztandarze tym nie ma jeszcze logo związku, ale jest już wizerunek Matki Bożej – zaznaczył. Jak dodał, ważnym elementem działalności związku jest także pielgrzymowanie – jest ono realizacją testamentu patrona związku ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Szef „S” w swoim wystąpieniu odniósł się także do bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej. „Żyjemy w trudnych czasach, myśleliśmy, że po pandemii koronawirusa już nie może być nic gorszego. Niestety myliliśmy się. Dzisiaj martwimy się o nasze miejsca pracy, martwimy się w związku z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu, nasze miejsca pracy są zagrożone” - powiedział.
Reklama
 
„Dlatego będziemy prowadzić intensywny dialog społeczny, a jeżeli nie, to będziemy protestować, aby wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które nie pozwolą, aby zniszczyć naszą gospodarkę, tak mozolnie budowaną przez wszystkie lata” - podkreślił Duda.
 
Jak ocenił, pomiędzy „S” a rządem ten dialog jest prowadzony, czego przykładem jest propozycja wzrostu minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. „Trudne rozmowy, trudny dialog, ale dialog, który przynosi pozytywne efekty, dlatego przed nami kolejne ciężkie rozmowy z rządem, z którym uważamy, że w trudnych rozmowach możemy dojść do porozumienia” - mówił Duda.
 
Przewodniczący w swoi wystąpieniu wezwał też do solidarności z narodem ukraińskim i dziękował za okazaną już Ukraińcom pomoc. Zacytował napis, który podczas pielgrzymki sprzed 40 lat znalazł się jednym z transparentów: „Obroniłaś nas przed szwedzkim, broń nas Matko przed sowieckim”, dodając, że to hasło jest nadal aktualne. „Przyjęliśmy naszych gości z Ukrainy, jak do swojej rodziny, bo na tym polega solidarność, ale dzisiaj musimy być jeszcze bardziej solidarni z nardem ukraińskim, bo oni walczą nie tylko o swoją wolność, ale i wolność Polski i całej Europy” - podkreślił.
 
Duda zachęcał też uczestników pielgrzymki do skorzystania z mobilnej strefy zdrowia, uruchomionej przy częstochowskim sanktuarium z okazji Pielgrzymki Ludzi Pracy przy Domu Pielgrzyma. To wspólna inicjatywa pary prezydenckiej, „S” i PZU. Strefa jest elementem ogólnopolskiej akcji profilaktyki zdrowia realizowanej wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU, nad którą patronat objęła para prezydencka.
Reklama
 
List do uczestników pielgrzymki skierował prezydent Andrzej Duda, który wskazał, że doroczne spotkania już od czterech dekad przypominają o fundamencie tożsamości NZSS „S” - pierwszego wolnego, legalnie działającego związku zawodowego w państwach komunistycznych, a później także wielkiego ruchu społecznego, który odmienił losy Polski i świata. W piśmie odczytanym przez ministra Siewierę prezydent zwrócił uwagę, że „S” zawsze odwoływała się do ewangelicznej idei miłości bliźniego, troski o innego człowieka, bez względu na to, kim jest.
 
„Solidarność to nie tylko odruch sumienia, ale też słowa i czyny, które czasem kosztują” - wskazał prezydent, który dodał, że rozumiał to inicjator pracowniczych pielgrzymek ks. Popiełuszko. Odwaga i nadzieja ludzi „S” pozwoliła przetrwać stan wojenny i schyłek PRL, przynosząc zwycięstwo pokojowej rewolucji „S” - napisał prezydent. Zwrócił uwagę, że dzisiaj członkowie tego związku wspierają ofiary napaści putinowskiej Rosji na Ukrainę, udostępniając im prywatne mieszkania, związkowe ośrodki wypoczynkowe czy wysyłając pomoc materialną. Dziękując za to wyraził przekonanie, że im więcej takich wyrazów solidarności, tym lepsze staje się życie każdego z nas.
 
Uczestników jubileuszowej pielgrzymki pozdrowił też w liście premier Mateusz Morawiecki. W piśmie odczytanym przez minister Maląg szef rządu, nawiązując do postaci ks. Popiełuszki, podkreślił, że zainicjowane przez niego wrześniowe pielgrzymki świata pracy do Częstochowy były od początku wydarzeniami wyjątkowymi, niosącymi „ogromny ładunek emocji i znaczeń istotnych dla zrozumienia polskiej tożsamości”. „Nie będzie przesadą stwierdzenie, że te pielgrzymki ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy, jaka chciała ponownie spowić Polskę po wprowadzeniu stanu wojennego” - wskazał Morawiecki.
Reklama
 
„Ich uczestnicy nigdy na to się nie zgodzili, w zamian solidarnie podtrzymywali ducha wolności, który tak silnie dał sobie znać podczas pierwszej podróży Jana Pawła II do ojczyzny, a potem w okresie polskiego Sierpnia” - dodał premier.
 
Biskup Śmigiel mówił w homilii m.in. że choć od lat cieszymy się z wolności Polski i doceniamy osoby, które o nią walczyły, to jednak „wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku”. „Pojawiają się pokusy, aby odebrać nam prawo nieskrępowanego mówienia o zasadach wiary, szczególnie w przestrzeni publicznej. To może bardziej dotyczy niektórych krajów Europy, ale pewnie prędzej czy później i do nas będzie docierało”. - powiedział.
 
„Ludzie wiary nie są obywatelami drugiej kategorii i mają takie same prawa jak inni, nie chodzi o żadne przywileje, ale o równość i sprawiedliwość. Mamy prawo do wiary się przyznawać, o niej mówić, domagać się poszanowania wolności religijnej, to prawo człowieka (…)” - podkreślił biskup. Zaapelował też o prawo do niedzielnego wypoczynku, a także wspieranie rodzimych producentów, a unikania kupowania artykułów wyprodukowanych w krajach, w których panuje niewolnicza praca lub zyski z nich są przeznaczane na finansowanie wojen.
 
Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował ks. Jerzy Popiełuszko, który w maju 1982 r. prowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W następnym roku na pielgrzymce świata pracy było już cztery tysiące robotników. Idea ks. Popiełuszki przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, odbywającą się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę września. Uczestnicy pielgrzymki od lat modlą się za ojczyznę i rychłą kanonizację ks. Popiełuszki. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Księże Jerzy - jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-28 11:18
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.