Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Konwencja Inicjatywy Polskiej: Nowacka wzywa opozycję do wspólnej listy

A A A
Piotr Śmiłowicz, Aleksandra Rebelińska, Inga Domurat/PAP

Dodano: 22-10-2022

Fot. PAP/Marcin Obara

Fot. PAP/Marcin Obara

Mam wielki apel do wszystkich panów liderów, żeby przestali się kłócić, bo szanse wygranej maksymalizuje tylko wspólna demokratyczna lista - powiedziała na konwencji Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. W Koalicji Obywatelskiej wierzymy, że miłość jest silniejsza od nienawiści - dodał Donald Tusk.
W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Inicjatywy Polskiej, jednej z czterech partii tworzących Koalicję Obywatelską. Wzięli w niej udział liderzy wszystkich pozostałych ugrupowań - Donald Tusk (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna) i Urszula Zielińska (Zieloni).
 
Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka podkreślała, że nieprzypadkowo konwencja odbywa się 22 października.
 
"Spotykamy się w tym terminie, w drugą rocznicę największego draństwa, jakie wydarzyło się w Europie Środkowo-Wschodniej od wielu lat. Równo dwa lata temu na rozkaz Kaczyńskiego, Ziobry i biskupów wprowadzono w Polsce całkowity zakaz aborcji. Zakaz, który wprowadził strach na kobiety, wprowadził to, że Polki dzisiaj boją się mieć dzieci" - mówiła Nowacka.
Reklama
 
"Wprowadzili to celowo, aby mieć większa kontrolę nad społeczeństwem" - dodała.
 
Konwencja Inicjatywy Polskiej odbywała się pod hasłem "Opiekuńcza Polska". Nowacka mówiła, że dobre państwo nie może zapominać o usługach publicznych. "Nie może być tak, że dziecko w szkole musi mieć bez przerwy korepetycje, za które rodzice płacą, aby zapewnić dziecku przyszłość. Nie może być tak, że nie można posłać dziecka do żłobka, bo nie ma miejsc i nie ma żłobka. Musi być dobry publiczny żłobek dostępny dla każdego i dobra publiczna szkoła" - powiedziała.
 
Nie może być też tak, że na zabiegi w publicznej służbie zdrowia czeka się 5 lat. "Inicjatywa Polska zadba o usługi publiczne" - powiedziała.
 
Dodała, że Inicjatywa Polska chce wpływać na listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej. "Bardzo nas cieszy deklaracja, że na listach Koalicji Obywatelskiej będzie zachowany parytet" - dodała.
 
Przekonywała, że "dzisiejsza opozycja musi wygrać wybory". "Tu mój wielki apel do wszystkich panów liderów, żeby przestali się kłócić. Żeby wygrać wybory trzeba maksymalizować szanse i minimalizować ryzyko. Co maksymalizuje szanse wygranej? Silna wspólna demokratyczna lista" - apelowała Nowacka, a sala zareagowała skandowaniem "zjednoczona opozycja".
 
Głos zabrał też poseł Dariusz Joński, który wraz z Michałem Szczerbą z PO (obecnym na konwencji) zasłynął kontrolami poselskimi. Zaprezentował wyliczenie, z którego wynika iż straty w wyniku działań PiS to suma 564 053 000 000 zł.
Reklama
 
"Rozliczymy każdą aferę, przez którą państwo polskie straciło gigantyczne pieniądze. Dlaczego chcemy to zrobić? Bo chcemy zbudować uczciwe państwo" - powiedział Joński. "Przez ostatnie 3 lata zebraliśmy dość obszerny materiał dowodowy, jestem przekonany, że po zmianie władzy niezależna prokuratura i sądy nie tylko postawią zarzuty, ale i osądzą tych wszystkich złodziei i oszustów, ale też ich protektorów politycznych" - zaznaczył.
 
Podczas wydarzenia głos zabrali także zaproszeni liderzy ugrupowań współtworzących Koalicję Obywatelską. Lider PO Donald Tusk wskazywał, że jego ugrupowanie, a także Inicjatywa Polska, Nowoczesna i Zieloni współpracują w ramach Koalicji Polskiej, ponieważ wierzą, że "miłość jest silniejsza od nienawiści".
 
"Umiejętność przełożenia na życie publiczne miłości, którą przeżywamy w naszym życiu rodzinnym, to coś, o czym wiemy i o czym nie musimy debatować, że to łączy wszystkich przyzwoitych ludzi, że umieć kochać to znaczy także umieć robić dobrą politykę. Że jeśli ktoś nie potrafi kochać, to będzie gotował bardzo dużo nieszczęścia ludziom, szczególnie wtedy, kiedy ma tak dużo władzy" - mówił Tusk.
 
"My też wierzymy - i to praktykujemy na co dzień w Koalicji Obywatelskiej - że szacunek jest silniejszy od pogardy. Nawet jeśli dziś w Polsce rządzi partia polityczna, która z nienawiści do oponentów i z pogardy do zwykłych ludzi uczyniła dość skuteczne narzędzia rządu, to przecież dzisiaj w Polsce miliony Polek i Polaków mają uzasadnioną nadzieję, że dzięki takim ludziom jak wy, Polkom i Polakom, zaangażowanym w KO, ten czas szybko minie, że nienawiść i pogarda nie będą ciążyły nad polskim życiu publicznym" - podkreślił były premier.
Reklama
 
Wskazywał, że KO daje nadzieję, że fundamentalne wartości, jak szacunek, miłość, empatia, zrozumienie innych ludzi, zdolność do dialogu staną się znowu polską marką. Tusk przyznał, że wierzy w to, niezależnie od tego, ile przyjdzie mu jeszcze zapłacić osobistej ceny. Podziękował przy tym za słowa wsparcia, kiedy - jak mówił - po raz kolejny zaatakowano jego rodzinę.
 
"PiS, (Jarosław) Kaczyński, (Zbigniew) Ziobro - oni nieprzypadkowo tak często sięgają po takie narzędzia. Bo oni w swoim przekonaniu politycznym i życiowym uważają, że jak ktoś kocha, to jest słabszy. Że jak ktoś ma kochającą się rodzinę, to to jest słaby punkt, w który można uderzyć. A ja i wy, my dobrze wiemy, że jak ktoś kocha to jest silniejszy, a nie słabszy. Że jak ktoś ma kochającą rodzinę, to jest w stanie sprostać każdemu atakowi, każdemu łajdactwu" - powiedział lider PO.
 
Tusk zaznaczył jednak, że sytuacja w Polsce to nie jest saga rodzinna. "To nie ja i nie moja rodzina, ale to tysiące, setki tysięcy, miliony Polek i Polaków są ofiarami takiej polityki, jaką PiS zaproponował Polsce" - oświadczył.
 
Były premier nawiązał także do przypadającej w sobotę drugiej rocznicy wydania przez TK wyroku ws. prawa aborcyjnego w Polsce. "Wspominamy dramaty, tragedie dziesiątek, setek, tysięcy dziewczyn i kobiet w Polsce. To w ich imieniu chcemy dzisiaj mówić. Tutaj najniższe ukłony koleżankom i kolegom z Inicjatywy Polskiej, bo to wyście najmocniej, tak zażarcie wskazywali tę drogę, jaką powinna iść nie tylko cała Koalicja Obywatelska, ale Polska: drogę w stronę godności, pełnej równości praw, poszanowania kobiet, wyjścia z tej ciemnej ery, jaką nam PiS znowu zgotował" - podkreślił szef PO.
Reklama
 
W swoim wystąpieniu lider PO zaznaczył, że w jego ocenie głównym celem PiS-u jest dzisiaj podzielić Polskę i Polaków, zastraszyć ich. Mówił też o „brutalnym” ataku na jego osobę i jego rodzinę.
 
"Koalicja Obywatelska nie da się podzielić, Koalicja Obywatelska nie da się zastraszyć. Opozycja w Polsce nie da się stłamsić. Tak ja Polacy nie dadzą się podzielić, nie dadzą się zastraszyć. Będziemy szli do zwycięstwa właśnie dla nich" – podkreślił lider PO.
 
"Jesteśmy zdeterminowani, ja jestem zdeterminowany, żeby wygrać te wybory (...) nie dla satysfakcji, że pokonaliśmy przeciwnika, nie dla odwetu, ale dla milionów Polek i Polaków, którzy czekają na Polskę, gdzie znowu miłość będzie silniejsza od nienawiści, a szacunek i respekt będzie silniejszy od pogardy" – mówił Tusk.
 
Przekonywał, że opozycja jest głosem Polaków, którzy stracili pracę przez polityczne awanse, którzy nie mogą się normalnie cieszyć "swoim szczęściem, że udało im się mieć dzieci dzięki procedurze in vitro", którzy "boją się o miejsca pracy, dla których drożyzna to nie jest abstrakcja". To dla nich jest "zdeterminowany, żeby wygrać te wybory".
 
Szef Nowoczesnej Adam Szłapka przekonywał, że "Polską dziś rządzą ludzie nikczemni, moralnie podli, którzy dla władzy są w stanie pójść na kompromis z najczarniejszymi siłami".
 
Reklama
"Jest coś co musimy jako opozycja powtarzać za każdym razem: każdy, kto nadużył władzy, kto złamał prawo, kto przekroczył swoje uprawnienia zostanie bezwzględnie rozliczony" - powiedział Szłapka.
 
Zapewniał, że da się połączyć socjaldemokratyczną wrażliwość Inicjatywy Polskiej z wrażliwością Nowoczesnej, nastawioną na przedsiębiorców. "Z połączenia tych dwóch wrażliwości możemy stworzyć rozwiązania naprawę obywatelskie i nowoczesne" - powiedział.
 
"Wszyscy powinniśmy mieć równe szanse na starcie. Dlatego tak ważne są: dobra nowoczesna edukacja, która daje szanse każdemu, niezależnie w jakim miejscu się urodził; dobra sprawna służba zdrowia; po trzecie państwo, które nie wyklucza; po czwarte polityka społeczna, która jest nastawiona na pracę" - powiedział Szłapka. "Po piąte dobre państwo zawsze pamięta o potrzebujących. Dobre państwo to takie, w którym każdy ma szanse na realizację swojego potencjału" - dodał.
 
Współprzewodnicząca Zielonych Urszula Zielińska opowiedziała o poznanym w pociągu kierowniku pociągu panu Andrzeju, który ma ośmioro dzieci, a którego nie stać na ocieplenie domu i któremu nie pomagają żadne z rozwiązań proponowanych przez rząd i który zwrócił się do niej o radę, choć wcześniej głosował na PiS.
 
"Przez chwilę byłam wściekła, bo nie wiedziałam, co mu doradzić. Wtedy pomyślałam tak: pan Andrzej tę zimę musi przetrwać. Ale ze środków europejskich, których nie chce wziąć pan Ziobro i których nie pozwala nam wziąć PiS, czeka na nas 700 mld złotych, które będą na nas czekać, aż pozbędziemy się pana Ziobro i pana Kaczyńskiego. Wtedy z tych funduszy możemy zapewnić panu Andrzejowi ciepłą zimę, czyste ekologiczne ogrzewanie, dogrzać nowy dom" - powiedziała Zielińska.
Reklama
 
Podczas konwencji Inicjatywy Polskiej w pewnym momencie na scenę weszła niewidoma uczestniczka KOD, która poprosiła o wsparcie Donalda Tuska. Pod koniec pierwszej części konwencji cała czwórka liderów przekazała podziękowania na ręce przewodniczącego Komitetu Obrony Demokracji Jakuba Karysia, przekazując mu egzemplarz konstytucji z podpisami wszystkich liderów. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-05 09:48
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-02
USD 4,4492 -0,93%
EUR 4,6850 -0,09%
CHF 4,7576 -0,01%
GBP 5,4610 +0,08%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.