Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Samorządy gotowe do transportu i dystrybucji węgla

A A A
PAP

Dodano: 05-11-2022

Fot. PAP/Leszek Szymański

Fot. PAP/Leszek Szymański

Większość gmin ma już zaplanowany proces dystrybucji węgla. Mieszkańcy dostali informację, jak zgłaszać swoje zapotrzebowanie. Zazwyczaj wiedzą też, skąd będą odbierać zamówienia. Gminy wyznaczyły place, gdzie będzie składowany opał. Osoby, które nie mają własnego transportu, za dopłatą mogą go zamówić. Wojewodowie uspokajają, że opału na zimę nie zabraknie.
Miejsca, z których samorządy mają odbierać węgiel, również są w gotowości. Jest ok. 150-160 punktów, z czego z ponad 100 punktami współpracuje Polska Grupa Górnicza. "To nie jest finalny zasób tych punktów. Ten system będzie rozbudowywany" - zapowiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
 
Reklama
W woj. łódzkim - jak zapewnił wojewoda Tobiasz Bocheński – niemal wszystkie samorządy zaangażowały się w akcję dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. Na 177 gmin programem nie był zainteresowany jedynie Nowy Kawęczyn w pow. skierniewickim, ale tam także trwają przygotowania do dystrybucji surowca przez miejscowy skład. Zdaniem Bocheńskiego w nadchodzącym tygodniu węgiel powinien pojawić się na pierwszych placach, które wskazały samorządy.
 
Gotowy do dystrybucji surowca jest m.in. Tomaszów Mazowiecki. Miasto przygotowania do akcji rozpoczęło w październiku uruchamiając m.in. infolinię, dzięki której oszacowano ilość potrzebnego surowca. "W naszym mieście dystrybucją węgla zajmować będą się urzędnicy Urzędu Miasta oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej" – poinformował prezydent miasta Marcin Witko. Na terenie ZGC przygotowano już plac, skąd będzie można odbierać opał. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać udostępniony mieszkańcom wniosek potrzebny do zakupu węgla. Aby ułatwić jego odbiór, udostępniona zostanie też lista zewnętrznych firm transportowych, które za opłatą dowiozą węgiel pod wskazany adres.
 
Kalisz też skorzystał z proponowanego przez rząd rozwiązania i włączył się w akcję dystrybucji węgla za korzystniejszą cenę. Jeszcze przed podjęciem działań legislacyjnych w tej sprawie prezydent Kalisza deklarował publicznie pomoc. "Pomożemy kaliszanom, korzystając z rządowej oferty. Dzięki temu zwiększymy dostępność węgla na lokalnym rynku" – mówił Krystian Kinastowski. Zapewnił, że miasto nabędzie taką ilość węgla, aby "zapewnić żelazną rezerwę paliwa grzewczego dla tych mieszkańców, którzy nie są w stanie pozyskać go na własną rękę". Za pozyskanie, składowanie i dystrybucję węgla odpowiada spółka miejska Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Reklama
 
Kaliszanie będą mogli składać wnioski już od 7 listopada. Do zakupu preferencyjnego węgla kamiennego dla gospodarstw domowych są uprawnione osoby fizyczne, które spełniają warunki upoważniające do otrzymania dodatku węglowego. "Miał, groszek i orzech będzie można nabyć w dwóch partiach do 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r." – przekazała PAP rzecznik prasowa prezydenta Katarzyna Ciupek. Wnioski – jak wyjaśniła - można składać osobiście w ratuszu przy Głównym Rynku 20, na trzecim piętrze, w pokoju 56 lub elektronicznie poprzez EPUAP.
 
Burmistrz Jarocina powiedział PAP, że gmina złożyła swój akces i w tej chwili zbierane są od mieszkańców informacje, jakiego opału potrzebują. "Informacje wpływają do nas telefonicznie, mailowo i osobiście w urzędzie" – powiedział Adam Pawlicki. Burmistrz zapewnił, że gmina czeka tylko na sygnał, że węgiel można już nabyć. "Jesteśmy gotowi, by zwieźć towar" - oświadczył. Wyjaśnił, że jest możliwość dystrybucji węgla przez Wielkopolskie Centrum Recyklingu. "Zgłosiły się też dwie gminne spółdzielnie i prywatna firma, które wyraziły wolę współpracy. Mają odpowiedni sprzęt, nie trzeba więc nic kupować i przystosowywać. Wierzę, że węgiel uda się nam sprzedać za cenie poniżej 2 tys. zł za tonę" – powiedział Pawlicki. Włączenie się w akcję dystrybucji węgla - jak podkreślił burmistrz – traktuje jako obowiązek. "Jeżeli mieszkańcy poprzez działania gminy będą mogli nabyć dobry węgiel po lepszej cenie, to trzeba włączyć się w akcję rządu i pomóc" - oświadczył.
Reklama
 
Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek także zadeklarowała zakup "rządowego opału", którego dystrybucją zajmie się spółka miejska Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. "Zgłosiliśmy zapotrzebowanie do wojewody na 8,5 tys. ton" – powiedziała. W zamówieniu zaznaczyliśmy, że mieszkańcy najczęściej pytają o groszek, orzech i miał. "Organizacyjnie jesteśmy przygotowani, to jest stan wyższej konieczności i dlatego do tej dystrybucji się włączyliśmy. Najważniejsi są mieszkańcy i o nich trzeba myśleć" – podkreśliła.
 
Gminy na Podkarpaciu również mają gotowy plan na dostarczenie węgla mieszkańcom. "Jesteśmy gotowi. Zebraliśmy zapotrzebowanie na 250 ton węgla. Czekamy na rozstrzygnięcia dotyczące dystrybucji" - powiedział wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś.
 
Podał, że zgłosiły się cztery podmioty, które chcą wykonywać w imieniu gminy taką usługę. "Zgłaszający posiadają wymagane zaplecze. Mają m.in. plac, wagę, transport. Są to firmy miejscowe" - podkreślił Piękoś.
 
Gmina Jasło liczy 18,5 tys. mieszkańców; ponad 2 tys. gospodarstw opalanych jest węglem.
 
W Krośnie trwa ustalanie zapotrzebowania. "Aktualnie badamy zapotrzebowanie mieszkańców na zakup przez nich tego typu paliwa stałego" - mówiła naczelnik wydziału gospodarki komunalnej UM w Krośnie, Małgorzata Bocianowska.
 
Jednocześnie - wyjaśniła - "trwają rozmowy, w jaką stronę pójdziemy; czy to będzie dystrybucja przez samorząd, czy przez inne podmioty".
Reklama
 
Do piątku zebrano 20 zapotrzebowań od mieszkańców Krosna. Większość chce kupić po 1,5 tony węgla.
 
W podwarszawskim Otwocku sprzedaż węgla wraz z możliwością dostarczenia do gospodarstwa domowego odbywa się na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Kraszewskiego 1. Mieszkańcy będą mogą kupić węgiel od poniedziałku do czwartku w godz. 7-15, a w piątek w godzi. 7-12. Uruchomiono też numer telefonu 669 970 237, pod którym można uzyskać więcej informacji w tej sprawie.
 
"Obecnie cena węgla w punkcie dystrybucji na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Otwocku. Istnieje możliwość skorzystania z transportu węgla do gospodarstwa domowego. Koszt to 49 zł brutto. "Transport odbywa się samochodem dostawczym miejskiej spółki, która prowadzi punkt dystrybucji węgla. Do tej pory zostało zamówione ponad 200 ton węgla" - przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka.
 
W Koszalinie (Zachodniopomorskie) też już wiadomo, ile gospodarstw zamierza kupić opał od samorządu. Chęć kupna po preferencyjnych cenach zadeklarowało 96 osób. To łącznie 260 ton węgla, w którego dystrybucję zaangażowany ma być koszaliński samorząd.
 
"To nie jest porażająca skala, jak na stutysięczne miasto, ale właśnie tyle deklaracji wpłynęło dotychczas do Centrum Usług Wspólnych. Ustalony przez magistrat termin na wyrażenie gotowości kupna węgla był do 28 października, ale oczywiście CUW przyjmie jeszcze taką deklarację od ewentualnych spóźnialskich" – powiedział rzecznik prasowy prezydenta Koszalina Robert Grabowski.
Reklama
 
Zaznaczył, że miasto liczy na to, że w dystrybucji węgla pomogą samorządowi miejscowe składy opałowe. Zapytania ofertowe zostały do nich skierowane. "Do 8 listopada czekamy na oferty" – poinformował Grabowski. Dodał, że pod uwagę brana jest także opcja, że to Miejska Energetyka Cieplna miałaby się tym zająć.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-12-02 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-12-02
USD 4,4492 -0,93%
EUR 4,6850 -0,09%
CHF 4,7576 -0,01%
GBP 5,4610 +0,08%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.