Reklama

Kraj

Rzecznik MSZ: nie spodziewamy się wizyty Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE

Marcin Jabłoński/PAP
Dodano: 19.11.2022
69114_44006015_44005190
Share
Udostępnij
Nie spodziewamy się wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE w początkach grudnia w Łodzi. Stanowisko polskiego MSZ zostało notą dyplomatyczną przekazane do strony rosyjskiej – poinformował PAP rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina.
Wcześniej w piątek agencja AFP, powołując się na źródła w polskiej prezydencji OBWE, podała, że Polska, która jest organizatorem spotkania ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zaplanowanego na początek grudnia, odmówiła szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju.
 
"Oczekujemy, że Federacja Rosyjska wybierze członków swej delegacji zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami" – powiedział rozmówca AFP, który wyjaśnił też, że w skład tej delegacji nie powinny wejść "osoby objęte sankcjami przez Unię Europejską po nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, włącznie z ministrem Ławrowem". AFP pisze też, że Polska prezydencja OBWE potwierdziła, iż po podjęciu tej decyzji w sprawie ministra Ławrowa otrzymała list protestacyjny delegacji rosyjskiej.
 
Chodzi o spotkanie kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych z państw OBWE zaplanowane 1 i 2 grudnia w Łodzi.
 
Ostatnio, w środę, rzecznik polskiego MSZ informował już, że Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE, którzy mieli wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zaplanowanej w Warszawie od 24 do 26 listopada.
 
"Członkowie delegacji mieli też usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą. Decyzja dotyczy kilkunastu parlamentarzystów, którzy mieli przyjechać na trzydniową sesję rozpoczynającą się w Warszawie 24 listopada" – podawało radio RMF.
 
Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy