Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

M.Przydacz: Joe Biden spotka się w Polsce z prezydentem Dudą, wygłosi też przemówienie

A A A
Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP

Dodano: 11-02-2023

Fot. PAP/Paweł Supernak

Fot. PAP/Paweł Supernak

Podczas wizyty w Polsce prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosi też przemówienie m.in. o roli Polski w kontekście kryzysu na wschód od naszych granic - przekazał szef BPM Marcin Przydacz. Poinformował też, że w najbliższy czwartek Andrzej Duda spotka się z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.
"Aktualna sytuacja międzynarodowa, sytuacja natury bezpieczeństwa wymaga od nas aktywnej działalności dyplomatycznej" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej na briefingu w piątek wieczorem.
 
Przydacz przypomniał, że w czwartek prezydent Duda spotkał się w Rzeszowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podkreślił, że to był początek "pewnej serii działań dyplomatycznych, jakie w najbliższym czasie pan prezydent planuje".
Reklama
 
Jak przekazał prezydencki minister, w najbliższą środę Andrzej Duda uda się do Kwatery Głównej NATO, gdzie w czwartek spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa - jak zaznaczył - będzie dotyczyła dalszych działań zmierzających do wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także przygotowań do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie (11–12 lipca 2023 r.).
 
"Prosto z Brukseli pan prezydent uda się w dalszą aktywność dyplomatyczną. Kolejne spotkania z liderami światowymi planowane są w Londynie, a następnie na marginesie 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa" - powiedział Przydacz.
 
W swoim piątkowym orędziu prezydent mówił, że każdego dnia intensywnie zabiega o to, by "wzmacniać bezpieczeństwo Polski sprawnie modernizując naszą armię, umacniając nasze sojusze, a także wspierając walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainę".
 
"Najbliższy czas będzie dla naszego bezpieczeństwa niezwykle istotny, dlatego w nadchodzącym tygodniu spotkam się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO, w Londynie z naszymi brytyjskimi sojusznikami, a w Monachium z wieloma światowymi przywódcami podczas najważniejszej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Europie" - zapowiedział prezydent Duda.
 
W związku z tym zaznaczył, że - choć już mówił o tym wielokrotnie - to chciałby "po raz kolejny wyraźnie podkreślić", że "członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej to polska racja stanu".
Reklama
 
Przydacz przekazał również informację o zaplanowanej wizycie w Polsce amerykańskiego przywódcy. "Dziś mogę (...) z satysfakcją poinformować, że nasze rozmowy doprowadziły finalnie do decyzji - na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy - do Polski uda się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W dniach 20-22 lutego będzie realizowana ta wizyta tu, w Warszawie" - powiedział. Wcześniej wizytę Joe Bidena w Polsce potwierdził Biały Dom.
 
Przydacz podkreślił, że podczas wizyty Bidena w Polsce zaplanowane jest dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Pałacu Prezydenckim dotyczące "spraw natury bezpieczeństwa, ale także spraw, które są dziś na agendzie stosunków polsko-amerykańskich".
 
Szef BPM podkreślił, że prezydent Duda "od 2015 roku bardzo intensywnie pracował nad tym, by ten sojusz polsko-amerykański był w jak najlepszym kształcie, bowiem to Stany Zjednoczone w dużej mierze są gwarantem bezpieczeństwa i stabilności całego naszego regionu i całego regionu euroatlantyckiego". Podkreślał również, że relacje naszych krajów "są dziś w najlepszym możliwym kształcie w historii", na co - jak zauważył - wskazują także i amerykańscy dyplomaci. "Wizyta prezydenta Joe Bidena będzie tego najlepszym potwierdzeniem" - podkreślił prezydencki minister.
 
Szef BPM przekazał ponadto, że Biden planuje również w Polsce wygłosić przemówienie "podkreślające rolę Polski i Polaków w kontekście tego kryzysu, który odgrywa się na wschód od naszych granic, w kontekście stabilizującej roli, jaką Polska i Polacy odgrywają w tej trudnej dla całego świata sytuacji". "Jednocześnie to wystąpienie, jak wskazują nasi amerykańscy sojusznicy, będzie dotyczyło oczywiście także szerszej tematyki, architektury bezpieczeństwa całego regionu" - dodał.
Reklama
 
"22 lutego - w uzgodnieniu ze stroną amerykańską, ale także w uzgodnieniu z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, pan prezydent będzie współgospodarzem szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, szczytu liderów państw wschodniej flanki NATO. Tu, w Warszawie, spotkają się liderzy Polski, Stanów Zjednoczonych, ale także wszystkich państw wschodniej flanki NATO od państw bałtyckich przez państwa południa, aż po Rumunię i Bułgarię" - powiedział minister w KPRP.
 
Przydacz pytany, czy podczas wizyty w Polsce planowana jest wizyta Bidena w Rzeszowie i jego okolicach, gdzie w zeszłym roku spotkał się z żołnierzami amerykańskimi oraz czy tam mogłoby dojść do spotkania amerykańskiego prezydenta z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Oczywiście za dwa tygodnie będzie rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ten rok chyba nas też wiele nauczył, pokazał na kogo tak na prawdę możemy liczyć w relacjach sojuszniczych, ale pokazuje też intensywność relacji polsko-amerykańskich" - powiedział minister.
 
Jak podkreślił, "nigdy w historii III Rzeczypospolitej nie zdarzyło się tak, aby prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu tego samego roku dwukrotnie odwiedzał Polskę". "Myślę, że to powinna być dla nas wszystkich podstawa do satysfakcji. Rzeczywiście ta praca dyplomatyczna i rola, jaką dzisiaj Polska odgrywa w świecie, pokazuje ta wizyta, to, że odbywa się ona po raz kolejny w Polsce, w Warszawie" - wskazywał.
 
Przydacz podkreślił, że prace nad programem wizyty Bidena w Polsce trwają. "Na ten moment, to, co mogę potwierdzić to, to, że spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą odbędzie się tutaj, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i również planowany w Warszawie jest szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Na ten moment nie są planowane inne miejsca w Polsce" - zaznaczył.
Reklama
 
Pytany był też, czy to będzie tylko wizyta w Polsce, czy też jest to część szerszej wizyty prezydenta Bidena w tym regionie, odparł, że to bardziej pytanie do strony amerykańskiej, a nie do niego. "Myśmy jako dyplomacja prezydencka zabiegali przede wszystkim o to, by ta wizyta odbyła się w Polsce i - według aktualnych informacji - prezydent Joe Biden skoncentruje się na wizycie w Warszawie" - zaznaczył.
 
"Natomiast jasną sprawę jest, że w perspektywie następnych dwóch tygodni będą możliwe jakiekolwiek jeszcze dodatkowe działania. Na ten moment ta wizyta koncentruje się w Polsce i dla nas jest to najważniejsze" - powiedział.
 
Przydacz podkreślał, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce jest dowodem "dowodem zaufania, jakie nasi sojusznicy amerykańscy przywiązują do Polski, do relacji z Polską". Wskazywał, że Polska "przez ostatnie miesiące udowodniła, że jest partnerem, sojusznikiem, że jest aktywna także i w pewnym sensie w proponowaniu, w kreowaniu rozwiązań w tej trudnej sytuacji".
 
"Przypomnijmy, że to Polska zainicjowała powstanie koalicji pancernej, tej koalicji, która finalnie doprowadziła do decyzji wielu państw wolnego świata o przekazaniu ciężkiego sprzętu dla walczącej Ukrainy. Podobnie było w przypadku systemów Patriot, również Polska inicjowała ten dialog. Podobnie tutaj, już na naszym poletku europejskim, wynikiem działań naszej dyplomacji było uzyskanie statusu kandydata do UE dla Ukrainy" - wyliczał.
 
"Myślę, że jest to dostrzegane przez wielu naszych partnerów i fakt, że także i partnerzy z Bukaresztańskiej Dziewiątki w naturalny sposób chcą dzisiaj przyjeżdżać do Polski, rozmawiać o przyszłości relacji, o przyszłości naszych stosunków, o tym, co można się jeszcze wydarzyć, w jaki sposób realizować politykę odstraszania wobec Rosji, w jaki sposób budować potencjał odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO, pokazuje, że Polska w tej całej dyskusji ma kluczową rolę do odegrania" - podkreślił.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-27 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.