Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Marszałek Witek o płk. Leopoldzie Lisie-Kuli: to był harcerz legionista oficer Wojska Polskiego

A A A
Agnieszka Pipała, Grzegorz Janikowski / PAP

Dodano: 06-03-2023

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

To był harcerz, legionista, oficer Wojska Polskiego, a jednocześnie człowiek bardzo młody. Możecie czerpać z tego wzorca wszystko, co najlepsze - powiedziała w poniedziałek w Rzeszowie marszałek Sejmu Elżbieta Witek do uczestników obchodów 104. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Marszałek Sejmu w poniedziałek wzięła udział w Rzeszowie w obchodach 104. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli i uroczystym przyrzeczeniu młodzieży strzeleckiej Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Przyrzeczenie złożyło 300 strzelców. Wcześniej, w czasie mszy św. w intencji płk. Lisa-Kuli, przyrzeczenie złożyło 120 Orląt Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Reklama
„Dziś te uroczystości rozpoczęły się mszą św. Muszę powiedzieć, że ogromne wrażenie zrobiło na mnie to wejście Orląt, ten tupot dziecięcych stóp po posadzce kościoła robi naprawdę niesamowite wrażenie. Dzieci, które wychowane są w duchu patriotycznym, dzieci, którym już w rodzinie wpojono zasady moralne, które są zasadami uniwersalnymi, którymi powinniśmy się kierować całe nasze życie” - powiedziała marszałek Sejmu.

Zwróciła uwagę, że to „młodzi ludzie dla, dla których z pewnością to hasło: +Bóg, Honor i Ojczyzna+ będą takim drogowskazem prowadzącym przez życie”.

„Przy tej okazji chciałam bardzo, bardzo serdecznie pokłonić się wszystkim rodzicom, opiekunom, instruktorom - tym, dzięki którym dzisiaj tutaj jesteście” – mówiła. „Ta przysięga, którą najpierw składały Orlęta w kościele, a teraz wy, tu na placu - to są słowa, które zobowiązują, słowa, do których trzeba podejść z najwyższą powagą” - podkreśliła w czasie uroczystości przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli marszałek Witek.

„Zwłaszcza, że macie wyjątkowego patrona. Bo to był harcerz, ale także legionista, oficer Wojska Polskiego, a jednocześnie człowiek bardzo młody. Taki, jak wy” - przypomniała. „Możecie czerpać z tego wzorca wszystko, co najlepsze” - powiedziała.

Wyjaśniła, że „dziś, kiedy widzimy, że wokół nas szaleje okrutna wojna - trzeba sobie uświadomić, że pokój to nie jest coś, co zostało nam dane raz na zawsze”.
Reklama

„Dlatego składając tę przysięgę, zwróćcie uwagę na słowa o poświęceniu, o ofierze, jeśli będzie taka potrzeba. Pułkownik Lis-Kula taką przysięgę złożył, tej przysiędze pozostał wierny do końca” - podkreśliła Elżbieta Witek.

„Zmarł bardzo młodo, ale kiedy był harcerzem pytał zawsze: +uczycie nas tego, jacy mamy być po odzyskaniu niepodległości, ale dlaczego nie uczycie nas, jak mamy o tę niepodległość walczyć?+” - powiedziała.

„I przyszedł taki moment, przyszła taka pora, kiedy zaczęły się formować organizacje strzeleckie Józefa Piłsudskiego - trzon przyszłych Legionów i przyszłej armii polskiej. I tam zdobywał szlify” - przypomniała, dodając, że „był niezwykle gorliwym uczniem, oddanym, odpowiedzialnym, bardzo pracowitym”.

„Uwielbiał historię, bo wiedział, że naród, który zna swoja historię, zna swoje korzenie - jest wierny tradycji, przeszłości, ale także tej ogromnej ilości krwi przelanej przez wiele pokoleń po to, by Polska mogła być krajem wolnym” - podkreśliła marszałek Sejmu.

Przypomniała, że „123 lata nie było Polski na mapie Europy”.

„Wszyscy myśleli, że Polski nie ma, ale Polska była zawsze przechowywana w sercach Polaków. Walczyliśmy o nią nawet wtedy, kiedy wydawało się, że walka jest zupełnie beznadziejna. Ale to była właśnie ta nadzieja, ta wielka nadzieje, że przyjdzie wreszcie pokolenie, które tę wolność nam wywalczy”- powiedziała. „I pułkownik Leopold Lis-Kula do tego pokolenia należał” - dodała.
Reklama

„Bardzo się cieszę, że właśnie w dniu 104. rocznicy jego śmierci organizujecie przysięgę. To jest taki symboliczny dzień, który pokazuje tę łączność międzypokoleniową” - zaznaczyła. „Nie ma przerwy w historii narodu polskiego. Jest ciągłość. A wy (…), kiedy się pomyśli o tym, że obok zwykłych obowiązków codziennych spełniacie także ten obowiązek strzelecki - ja jestem naprawdę z was bardzo, bardzo dumna” - oceniła.

„Jesteście przyszłością narodu polskiego. Wiemy, że możemy na was zawsze polegać, zawsze na was liczyć i że to właśnie wy te najwyższe wartości, które podtrzymywały polskość - nawet wtedy, kiedy Polski na mapie Europy nie było - będziecie ze sobą przez życie nieść” - podkreśliła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu w poniedziałek wzięła udział w uroczystościach przy pomniku płk. Lisa-Kuli w Rzeszowie, w 104. rocznicę jego śmierci oraz w przyrzeczeniu młodzieży strzeleckiej Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Wcześniej, przed uroczystościami przy pomniku, była obecna na mszy św. w intencji płk. Lisa-Kuli.

W uroczystościach uczestniczyli także m.in. marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele służb mundurowych, w tym policji, Wojska Polskiego, wojewody podkarpackiego, władz miasta, parlamentarzyści.

Po uroczystym przyrzeczeniu odbył się Apel Poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli oraz defilada. Uroczystościom przyglądali się rzeszowianie.
Reklama

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie niedaleko Rzeszowa. Z domu wyniósł przywiązanie do polskości.

W Rzeszowie, gdzie chodził do szkół, w 1911 r. spotkał twórcę polskiego harcerstwa, Andrzeja Małkowskiego; działał w założonym z rówieśnikami zastępie Lisów. Rok później wstąpił do Związku Strzeleckiego przyjmując pseudonim Lis. W czasie ćwiczeń strzeleckich w okolicach Krosna i Jasła po raz pierwszy spotkał Józefa Piłsudskiego, który zwrócił uwagę na posiadającego wyjątkowe zdolności wojskowe nastolatka. Lis-Kula został skierowany na wakacyjny kurs oficerski w Zakopanem, który ukończył z wyróżnieniem. W 1913 r. został zastępcą komendanta okręgu Związku Strzeleckiego w Rzeszowie.

Po wybuchu I wojny światowej Lis-Kula na czele rzeszowskiej kompanii strzelców przybył do Krakowa, gdzie formowały się Legiony. Pierwsze walki, jako dowódca kompanii w grupie dowodzonej przez Mieczysława Trojanowskiego stoczył po Kielcami.

Nie mając jeszcze 18 lat, w październiku 1914 r., został podporucznikiem. Walczył m.in. pod Krzywopłotami, Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką i Kuklą. Miał opinię zdolnego i energicznego dowódcy; mimo młodego wieku szybko zdobywał zaufanie podwładnych. Potrafił też znaleźć czas i przygotować się do egzaminu dojrzałości - maturę zdał w 1915 r. w Wadowicach. W grudniu 1916 r. awansował na kapitana i objął dowództwo batalionu.
Reklama

Po kryzysie przysięgowym w 1917 r., internowaniu Piłsudskiego i rozwiązaniu Legionów, Lis-Kula został zdegradowany do stopnia sierżanta i wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie włoskim; został ciężko ranny w bitwie pod Cordellazzo.

Po rekonwalescencji wrócił do Polski i na początku 1918 r. zaczął działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej. Tutaj dał się poznać przede wszystkim jako komendant POW w Kijowie, gdzie budował struktury organizacji.

W grudniu 1918 r. Lis-Kula awansował na stopień majora; brał udział w odsieczy dla zajętego przez Ukraińców Lwowa. Ostatnią bitwę stoczył w nocy z 6 na 7 marca 1919 r. Dowodzony przez niego oddział zdobył Torczyn. Już po zakończeniu walk, w czasie inspekcji zajętego miasta, Lis-Kula został ciężko ranny. O szóstej rano, 7 marca, umarł z upływu krwi.

Trumnę z jego ciałem przewieziono do Warszawy. Tam 13 marca po żałobnej mszy św. w kościele garnizonowym na Placu Saskim odbyła się wielka manifestacja patriotyczna. Na trumnie awansowanego pośmiertnie do stopnia pułkownika Lisa-Kuli był wieniec z napisem "Memu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski". Jeszcze tego samego dnia trumna wyruszyła do Rzeszowa, gdzie 16 marca 1919 r. odbył się pogrzeb. W rodzinnym mieście Lisa-Kulę żegnały wielotysięczne tłumy.

Odsłonięty w 1932 r. w Rzeszowie pomnik Lisa-Kuli w 1940 r. zniszczyli Niemcy. Pamięć o nim była skutecznie wymazywana w okresie PRL. Pomnik odbudowano w latach 90. ubiegłego wieku.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-24 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.