Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Premier Morawiecki: niedługo będzie kolejne 200 mln euro w ramach EPF

A A A
Rafał Białkowski/PAP

Dodano: 24-03-2023

Fot. PAP/Andrzej Lange

Fot. PAP/Andrzej Lange

Za około 2-3 tygodnie będzie dla Polski kolejne 200 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego, które przeznaczymy na politykę obronną - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek wieczorem w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE.
Szef rządu podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy dzień obrad unijnego szczytu relacjonował tematy, które były dyskutowane.
 
Wskazał, że jednym z nich były środki z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Jak mówił, jest to specjalnie utworzony fundusz do finansowania zakupów zbrojeniowych, które potem służą do obrony Ukrainy. "Polska przeznaczyła część sprzętu, głównie sprzętu starszego, postsowieckiego, na Ukrainę. W to miejsce kupujemy znakomity sprzęt zachodni i produkcji naszej krajowej, jak choćby Kraby czy Rosmaki" - mówił Morawiecki.
Reklama
 
Dodał, że Polska zwiększa też potencjał obronny poprzez własną produkcję krajową i do tego służą środki pozyskiwane przez nasz kraj z funduszu EPF (European Peace Facility).
 
Do tej pory - dodał - Polska otrzymała ok. 200 mln zł. "Ale bardzo dobra wiadomość, za około 2-3 tygodnie chyba, tak nam to tutaj obiecano, będzie to kolejne 200 mln euro, a więc około miliarda złotych, które przeznaczymy na politykę obronną i to z pieniędzy europejskich" - podkreślał szef rządu.
 
"Zabiegałem o to również i mój głos bardzo mocno wybrzmiał, żeby ten fundusz był większy, żeby to nie było 3,5 miliarda euro, ale żeby był istotnie większy" - zaznaczył Morawiecki.
 
Szef rządu zaznaczył, że szczyt w Brukseli rozpoczął się od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i dyskusji o kwestii porwań ukraińskich dzieci. "Polska prowadzi z KE tę sprawę, wspierając Ukrainę w odszukiwaniu tych dzieci" - mówił.
 
Jak relacjonował, wszystkie kraje dziękowały Polsce za to, że w tym "niezwykle ważnym zadaniu pełnimy po prostu rolę wiodącą".
 
"Porywanie dzieci, uprowadzanie dzieci, wynaradawianie dzieci przypomina po prostu najgorsze, nazistowskie, niemieckie praktyki z czasów II wojny światowej" - podkreślił.
 
Premier dodał, że podczas spotkania unijnych liderów poruszył temat sytuacji na Białorusi, w tym kontekście podkreslał, że Białoruś nie może służyć za mechanizm omijania sankcji nałożonych na Rosję. "Wszyscy się z tym zgodzili. Białoruś musi podlegać również sankcjom. Uszczelniamy sankcje i wszyscy mają tego świadomość, że Białoruś jest de facto rosyjską kolonią, rosyjskim protektoratem, który służy Putinowi jako mechanizm omijający sankcje" - mówił premier.
Reklama
 
Dodał, że rozmawiano też o "brutalnych praktykach Łukaszenki w odniesieniu do więźniów politycznych". "Podkreśliłem bardzo wyraźnie, że polska mniejszość narodowa jest szczególnie prześladowana przez Łukaszenkę. Poprosiłem także o dopisanie informacji o mniejszościach narodowych, bo przecież też litewska, mniejsza mniejszość, ale jest również prześladowana przez Łukaszenkę, jak również oczywiście więźniowie polityczni, przede wszystkim białoruscy więźniowie polityczni" - mówił.
 
Kolejny temat dyskusji, jaki wymienił premier, to jednolity rynek europejski. Jak mówił, tutaj głos Polski jest bardzo wyrazisty. "Jednoznacznie opowiadamy się za tym, aby dokończona została architektura rynku wewnętrznego o jedną ze swobód, która wymieniona została w traktacie rzymskim, który potem ewoluował i ostatnia jego modyfikacja to traktat lizboński. A mianowicie o swobodę świadczenia usług" - podkreślił.
 
Dodał, że jest to niezwykle ważne dla polskich przedsiębiorców, ponieważ dużo łatwiej jest polskiemu przedsiębiorcy wykonać jakąś usługę we Francji czy w Niemczech przez trzy, czy sześć miesięcy, niż musieć zakładać firmę w tamtym kraju, podlegać tamtym regulacjom podatkowym, księgowym, czy związanym z prawem pracy.
 
Wyraził jednocześnie zadowolenie, że coraz więcej państw członkowskich przyznaje rację, że jest to "ogromny potencjał do podniesienia konkurencyjności całej Unii Europejskiej, całego naszego rynku wewnętrznego". "Sądzę, że w najbliższych 12-18 miesiącach zauważymy wyraźne przesunięcie w kierunku zwiększenia swobód na jednolitym rynku europejskim z punktu widzenia świadczenia usług. A to bardzo dobrze przełoży się na możliwości dla polskich małych i średnich przedsiębiorców" - ocenił premier.
Reklama
 
Szef rządu poinformował, że podczas szczytu poruszył też temat niepokojący polskich rolników, czyli transport ukraińskiego zboża. "To jest coś, co jest podstawowym zadaniem teraz dla pana premiera Henryka Kowalczyka i dla ministerstwa rolnictwa" - mówił.
 
Jak dodał, transporty są wyeksportowane do Egiptu, do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, ale - zaznaczył - "część tego zboża, przedsiębiorcy próbują upłynnić na rynku polskim, co dodatkowo jeszcze przekłada się na presję cenową". Jak zapewnił, ukraiński import, który zostaje w Polsce, będzie w najbliższym czasie wypychany z naszego kraju.
 
"Aby to zrobić tu w UE zabiegam intensywnie o to, aby Unia Europejska dała nam zgodę na to, abyśmy mogli - zresztą z naszych głównie budżetowych pieniędzy - mogli dopłacać do eksportu, by to zboże wyjechało z Polski" - mówił.
 
Zaznaczył, że jest to też problem wielu krajów Unii, szczególnie tych, które są na wschodzie UE: Polski, Słowacji, Czechy, Rumunii, Węgier i Bułgarii.
 
Premier Morawiecki mówił też, że unijni liderzy rozmawiali o walce z rajami podatkowymi. "Coraz więcej państw członkowskich przyznaje, że to jest problem" - wskazał. Podkreślał jednocześnie, że głos Polski w tej kwestii jest coraz lepiej słyszany. Wskazywał też, że nasz kraj coraz skuteczniej walczy z rajami podatkowymi. "To właśnie dzięki temu mamy taki fenomenalny przyrost dochodów z podatku CIT, czyli podatku od międzynarodowych korporacji. To bardzo ważne, bo to jest kilkadziesiąt miliardów złotych, których rząd Donalda Tuska nie potrafił pozyskać" - stwierdził.
Reklama
 
"Dla porównania powiem, przez 8 lat rządów PO 33 miliardy złotych podatku CIT, po 8 latach też 33 miliardy podatku CIT. W tym roku, po naszych ośmiu latach, z tych 33 miliardów będzie blisko 100 miliardów, a więc prawie razy trzy" - dodał.
 
Szef rząd wskazał, że na szczycie dyskutowano też o migracji. "Polska oczywiście zabiega o to, aby granice zewnętrzne Unii Europejskiej były chronione i strzeżone, aby to państwa członkowskie decydowały, o tym, kto może wjechać na nasze terytorium" - mówił Morawiecki.
 
Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy m.in. o działalność instytutu Business and Science Poland, który podlega pod Partię Republikańską. Jak zauważył Morawiecki, obecność w Brukseli jest niezwykle ważna, gdyż odbywa się tu tak wiele procesów regulacyjnych, prawnych i legislacyjnych, które mają wpływ na najróżniejsze sektory w Polsce, że "trzeba tutaj być". "Dlatego kilka lat temu ze zdumieniem stwierdziliśmy w resortach gospodarczych, że nie ma właściwej reprezentacji biznesowej w Brukseli. Po to właśnie została utworzona ta platforma lobbingu, wpływu, poszukiwania informacji o tym, co się dzieje w Brukseli. Gdyby nie było tej platformy, to dużo później byśmy się o niektórych rzeczach, sprawach dowiadywali" - odpowiedział.
 
Premier był też pytany o czwartkowe spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych.
 
"Rozmawiałem z kanclerzem Scholzem jak sprawić, aby również po 2035 roku samochody z silnikami spalinowymi, a nie tylko elektryczne, na wodór, czy hybrydowe mogły być używane. Na wyciagnięcie ręki są technologie związane z syntetycznymi paliwami, przy których bilans emisji CO2 będzie odpowiedni. Nad takimi regulacjami tutaj już praca wre" - odpowiedział.
Reklama
 
"Jesteśmy oczywiście wśród tych, którzy zabiegają o to, aby tradycyjne samochody mogły jak najdłużej jeździć; szukamy równych koalicjantów" - dodał.
 
Wyraził ponadto ubolewanie, że "w Polsce nie ma naszych własnych koncernów samochodowych". Taki był proces transformacji, tak to wyglądało w latach dziewięćdziesiątych, dwutysięcznych" - dodał. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-05-26 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.