Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Premier: by kobiety mogły piąć się po szczeblach kariery, potrzeba równości na stanowiskach kierowniczych

A A A
Aleksandra Kiełczykowska / PAP

Dodano: 15-05-2023

Fot. PAP/Rafał Guz

Fot. PAP/Rafał Guz

Aby panie mogły i chciały piąć się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, potrzebna jest równość na stanowiskach kierowniczych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas odbywającej się w Warszawie konferencji "Kobiety mają wybór". "Trzeba się skupić na realnej pomocy dla kobiet" - podkreślała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Konferencja "Kobiety mają wybór" została zrealizowana w ramach projektu społecznego fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Według premiera "nadchodzi czas kobiet i jestem przekonany, że to będzie bardzo dobry czas dla Polski". "Wobec wszystkich wysiłków, zwłaszcza pań, żeby przebić się w życiu zawodowym, mam nie tylko ogromny szacunek, ale robię wszystko razem z moimi koleżankami i kolegami z rządu, z parlamentu, żeby nie były to tylko puste słowa" - mówił premier. Podkreślił, że twarde dane świadczą o zmianie, która zaszła w tej dziedzinie.
Reklama

Odniósł się do krytycznych głosów, że program Rodzina 500 plus wpłynął na spadek aktywności zawodowej kobiet. "Przez ostatnie 8-10 lat nastąpił zasadniczy wzrost (..) udziału kobiet na rynku pracy i to bardzo mocny wzrost - do poziomu sześćdziesiąt kilka procent" - mówił Morawiecki i dodał, że w ub.r. 7,4 mln "pań było aktywnych na rynku pracy". "To jest absolutny rekord III RP" - podkreślał.

Jak wskazywał Morawiecki, "żeby panie mogły i chciały jak najczęściej brać udział w rynku pracy, rozwijać się zawodowo, piąć się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej, potrzebne jest więcej równości na stanowiskach kierowniczych". "I tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia" - dodał.

"W zarządach spółek giełdowych, bo to najprościej i najszybciej można sprawdzić, było 12 proc. pań 10 lat temu, teraz to 24 proc. pań. Nadal zdecydowanie za mało, ale w tym tempie, już za dekadę, będziemy mieli prawie parytet, równość w zarządach spółek giełdowych, a nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet szybciej tę drogę przejść" - mówił premier.

Szef rządu odnosił się także do kwestii luki płacowej. "Ta luka płacowa cały czas jest, ale: po pierwsze - jest coraz mniejsza, spadła z 7,7 proc. w 2014 r. do 4,5 proc. w 2021 roku". W jego ocenie jest ona "jedną z najniższych w Europie".

Morawiecki wskazywał, że na początku rządów PiS w całej Polsce było około 80 tys. miejsc w żłobkach, a dziś jest to ponad 230 tys. Zapowiedział, utworzenie kolejnych 90 tys. miejsc. "To jest miara tego, co zrobiliśmy realnie, aby zmienić szanse zawodowe kobiet" - dodał.
Reklama

Premier ocenił, że największej pomocy kobiety potrzebują w pierwszych latach macierzyństwa i przy powrocie na rynek pracy. "Robimy wszystko, aby jak najwięcej programów tego właśnie dotyczyło" - oświadczył szef rządu.

"Chodzi o równość, równość szans, ale także o to, żeby ta równość była realna. Bo jeśli kobieta rodzi dziecko i chce wrócić na rynek pracy, to już z racji samego tego faktu te warunki są mocno naruszone" - powiedział Morawiecki i przypomniał o programie "Mama 4 plus", który docenia pracę wychowawczą kobiet.

"Trzeba się skupić na realnej pomocy dla kobiet (...), staram się zrobić wszystko, żeby zrozumieć realne potrzeby kobiet na rynku pracy i w życiu społeczno-gospodarczym, i zaadresować je poprzez konkretne działania, konkretne środki z budżetu na poszczególne cele" - dodał.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że "dla rządu PiS od początku rodzina jest najważniejsza". Zaznaczyła, że rodzina to nie, jak - według minister - twierdzili liberałowie, koszt, ale inwestycja w przyszłość – w dzieci i w rozwój. Jak mówiła, gdy wdrażano program Rodzina 500 plus odzywały się głosy, że będzie to skutkowało spadkiem zatrudnienia kobiet. "Dane pokazują jednoznacznie. Zatrudnienie kobiet wzrasta. Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Rodzin, warto to przypomnieć" – powiedziała. Odnosząc się do zapowiedzianej podwyżki świadczenia wychowawczego 500 plus do 800 zł, powiedziała, że program będzie "dalej przyczyniał się do tego, by sytuacja polskich rodzin się zmieniała".
Reklama

Maląg mówiła również o dyrektywie o przejrzystych warunkach zatrudniania. "Ona daje wskazania, które zapisaliśmy w Kodeksie Pracy, o stabilizacji umów o pracę. Dążymy cały czas do tego, żeby dać możliwość wyboru na jakiej umowie pracujemy i dążyć do zatrudnienia na czas nieokreślony, jeżeli jest taka możliwość. Dlatego też połączyliśmy zatrudnienie na okres próbny z (zatrudnieniem - PAP) na czas określony, aby przede wszystkim stabilizować zatrudnienie, dać możliwość pracownikowi, aby mógł do pracodawcy wystąpić z wnioskiem, że prosi o umowę na czas nieokreślony, a pracodawca jest zobowiązany odpowiedzieć" - powiedziała Maląg.

Podkreśliła, że polityka prorodzinna to system naczyń połączonych, to są działania rządu, które dla premiera są priorytetowe, działania samorządów, organizacji pozarządowych i pracodawców. "Jeżeli te wszystkie cztery komponenty będą z sobą współpracowały, wtedy możemy skuteczną politykę prorodzinną prowadzić, a mapą drogową do tego byśmy te wskaźniki jeszcze zmieniali, bo zawsze równamy do jak najlepszych wskaźników, jest Strategia Demograficzna" - wskazała. "Strategia Demograficzna jest swoistą mapą drogową w osiąganiu celów jak najlepszej realizacji polityki prorodzinnej i wzmacniania kobiet w każdym obszarze" - dodała.

Podczas konferencji zaprezentowano również wyniki nowych raportów Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Instytutu Pokolenia, dotyczących sytuacji społeczno-gospodarczej kobiet.
Reklama

Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, prezentując raport "Kobiety mają wybór. Zmiana sytuacji kobiet w Polsce w XX i XXI wieku" wskazał na zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich 30 lat w obszarze wyborów kobiet. "Polki zdecydowanie częściej migrowały ze swoich miejscowości pochodzenia do dużych aglomeracji, do miejsc, w których tworzy się rozwój. Można powiedzieć, ze kobiety są tam, gdzie jest rozwój" - wyjaśnił.

Wskazał na programy wpływające na bezpieczeństwo ekonomiczne kobiet decydujących się na macierzyństwo. Wśród nich wymienił świadczenia takie jak Rodzina 500 plus oraz rozwiązania legislacyjne wprowadzające pracę hybrydową czy zdalną. "Oprócz regulacji, które pozwalają na to, też w ostatnim czasie prowadzonych jest wiele programów, które przekonują przedsiębiorców, że kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego, to są kobiety, które nabyły kompetencje, których nie nabyłyby pracując zawodowo" - ocenił.

Kot wyjaśnił, że w ciągu ostatnich 30 lat mamy do czynienia ze wzrostem liczby kobiet w polityce, organizacjach społecznych. "W Sejmie, Senacie, w Europarlamencie te wzrosty wahają się od 50 do nawet 300 proc. Kobiety coraz częściej angażują się, coraz bardziej zmieniają naszą rzeczywistość przez swoją obecność i przez swoją pracę" - zaznaczył, dodając, że wzrost można zaobserwować również na poziomie samorządu.

Najważniejsze wyniki raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej" przedstawił natomiast Paweł Śliwowski, p.o. zastępcy dyrektora PIE.
Reklama

"Ta kluczowa informacja dotyczy rynku pracy. widzimy, że w tej ostatniej dekadzie, miedzy 2013 a 2022 rokiem wzrosło zatrudnienie kobiet o ponad 770 tys. To jest przyrost, który przekłada się na wzrost wskaźnika zatrudnienia z 52 proc. w 2013 roku, do 65 proc. w 3 pierwszych kwartałach 2022 roku" - podkreślił. Wyjaśnił, że według danych Eurostatu, wzrasta również udział kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Zwracając uwagę na obszar edukacji, wyjaśnił, że kobiety są dużo lepiej wykształcone niż mężczyźni, częściej studiują oraz częściej kończą studia. Jednak, jak tłumaczył, cały czas widać dysproporcje w obszarze kierunków studiów wybieranych przez kobiety i mężczyzn - szczególnie na kierunkach związanych z technologią. "W Polsce na stu mężczyzn studentów przypada około 19 kobiet w technologiach informacyjnych" - dodał.

Odnosząc się do działań, których podjęcie poprawi sytuację kobiet w Polsce, wskazał kontynuację: wzrostu opieki instytucjonalnej, wzrostu liczby żłobków, miejsc opieki, przedszkoli. "Ten trend warto utrzymać, warto poprawiać jakość tych miejsc, pracować cały czas nad ich dostępnością" - przekazał.

Konferencję "Kobiety mają wybór" zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Rodzin. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r., jest obchodzone 15 maja i stanowi okazję do refleksji nad rolą rodzin w życiu społecznym. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-05-26 18:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.