Krystyna Lenkowska

poetka, anglistka

Preteksty Literackie

Dzialy: KULTURA

O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.

Życie to teatr

A A A

Dodano: 15-02-2013

RSC, na pierwszym planie Zbyszek Działa, lata 80-te XX wieku, foto: progrock.art.pl

RSC, na pierwszym planie Zbyszek Działa, lata 80-te XX wieku, foto: progrock.art.pl

ŻYCIE TO TEATR

motto: Życie to nie teatr (Edward Stachura)

Czy wiecie, że w czasie rockowego boomu, czyli na początku lat 80-tych, rzeszowska grupa RSC należała do krajowej czołówki polskich wykonawców rockowych? Że w roku 1982 zespół wystąpił w Jarocinie i zajął II miejsce w konkursie głównym? Po tym sukcesie, chłopcy nagrali kilka utworów dla Polskiego Radia, m.in. "Życie to teatr", „Kradniesz mi moją duszę”, „Maraton rockowy”, które dziś są klasykami polskiego rocka. Kto z Was pamięta, że wszystkie te nagrania trafiły wkrótce na Trójkową Listę Przebojów i szybko uplasowały się w drugiej dziesiątce? Ja pamiętam, że notowania RSC wtedy wciąż rosły. Jednym tchem wymawiało się Lady Pank, TSA, Lombard, Maanam, Urszula, RSC … Bywalcy polskich festiwali rockowych wiedzą, że w roku 1983 grupa RSC znów wystąpiła w Jarocinie, tym razem jako gwiazda festiwalu. Wszyscy fani RSC pamiętają, że w 1983, nakładem Polskich Nagrań, pojawił się pierwszy album pod tytułem "RSC" z oryginalną nazwą własnego stylu fly rock, a w nim też znalazły się kolejne przeboje: „Fabryka snów”, „Muzyka semaforów, „Wolny będziesz szedł”.

Płyta "RSC" stała się Złotą Płytą! Należy dodać, że wtedy Złotą Płytę otrzymywało się po sprzedaży 250 tysięcy krążków.

Życie artystyczne RSC potoczyło się szybko i kolorowo jak na marazm, szarość i ogólną inercję PRL-owskiej rzeczywistości. Największe imprezy rockowe, telewizyjne transmisje koncertów, zaproszenia do programów w TVP, teledyski, codzienna obecność muzyki RSC w radio. W 1983 roku z zespołu odszedł Andrzej Wiśniowski. „Ostatni” występ prawie „pierwotnego” składu RSC miał miejsce na festiwalu w Opolu w 1984. Wkrótce grupa się rozwiązała. Życie to teatr.

Próbę reaktywacji podejmowano parokrotnie. W 1987, 1994, 1997, 2006, 2008 i w 2012 roku. Za pierwszym razem, w studio nagrań Andrzeja Wiśniowskiego na ul. Zygmuntowskiej w Rzeszowie, muzycy nagrali materiał pod roboczym tytułem „Hymn Wunderkindów”, który nigdy nie ukazał się jako płyta. A szkoda! W trakcie nagrań zginął tragicznie Piotr Działa, starszy brat wokalisty, spirytus movens RSC, wspaniały, ukochany przez wielu człowiek. Jego śmierć była jakby moralną wyrwą wokół RSC. Życie to nie teatr.

Na krótko przed tym nieszczęściem, dzięki Piotrowi Dziale właśnie, poznałam muzyków zespołu i dość przypadkiem mój głos zabrzmiał w parlando na nowo powstającej płycie (zaraz potem, z marszu, znalazłam się na kultowej już płycie punkowej „Wielki koniec” zespołu KSU, który w tym samym czasie nagrywał na Zygmuntowskiej. Ale to inna historia). Za drugim razem, muzycy RSC nagrali i wydali kolejną wspaniałą płytę „Czas wodnika”. Za trzecim razem, powstał monumentalny album „Parakletos” (gdzie towarzysko, śpiewam w chórkach ). Życie to teatr.

W 2008 roku Wiktor Kucaj i Zbigniew Działa pod szyldem RSC wydali album „aka flyrock”.

25 lutego 2012, w rzeszowskim KLUBIE POD PALMĄ, miał miejsce koncert charytatywny dla przyjaciela rzeszowskich muzyków, basisty pochodzącego z Rzeszowa, od wielu lat zamieszkałego w Nowym Jorku, Macieja Miernika, p.t. HELP MACIEK. Życie to nie teatr.

Grupa RSC wystąpiła w „oryginalnym” składzie, m.in. obok takich wykonawców jak Aurora, 1984, KSU, Wańka Wstańka, Maciej Maleńczuk, Made in Poland. Muzycy koncertujący „Pod palmą”, a wśród nich zespół RSC, sprawili, że wiele osób z tłumu (tłumu! tłumu w środku i tłumu na zewnątrz, który się „nie załapał” na koncert, choć impreza była biletowana; brawo Kasia Nierojewska-Pałys i Jacek Pałys, pomysłodawcy i organizatorzy tej wspaniałej imprezy wspierającej zdrowie przyjaciela, Maćka Miernika!), widownia w wieku od 18 do 70 tańczyła, szalała, śpiewała, a nawet płakała ze wzruszenia (widziałam na własne oczy, słyszałam na własne uszy!). Na zapleczu muzycy, ze wszystkich zespołów, kiedyś może rywalizujący, może sobie czasem nieprzychylni, teraz w pełnej harmonii, wspominali "piękne, rzeszowskie czasy swojej muzycznej młodości". Życie to teatr.

Już same te suche fakty świadczą o tym, że Rzeszów jest nie tylko kolebką polskiego bluesa (genialny muzyk Tadeusz Nalepa, ponadczasowa wokalistka Mira Kubasińska, wielki poeta Bogdan Loebl), nie tylko może pochwalić się ekspresyjnym, spektakularnym wykonawcą Stanem Borysem (wcześniej też w zespole Blackout, późniejszy Breakout), czy wybitnym muzykiem jazzowym Vitoldem Rekiem (patrz: mój poprzedni blog „Vitold Rek ze Staromieścia”). W polskim środowisku muzycznym Rzeszów słynie również z dobrego, poszukującego rocka. Kolejne dowody: One Million Bulgarians (Krzysiek Trznadel, Jacek Lang, Piotr Wallach), Aurora (Jacek Pałys, Romek Rzucidło, Maciek Miernik), Wańka Wstańka (Bufet czyli Krzysiek Bara), KSU (Siczka, czyli Eugeniusz Olejarczyk), 1984 (Paweł Tauter, Mizerny czyli Piotr Liszcz, Pancerny czyli Wojtek Trześniowski) i kilka innych grup oraz wielu nie wymienionych tu świetnych muzyków współtworzących mapę polskiego rocka lat 80-tych rodem z Rzeszowa.
 
Reklama
Nade wszystko jednak, kiedy mowa o rzeszowskiej muzyce rockowej, wciąż świeci w mojej pamięci zespół RSC (jak po modernizmie, czas pokazał, że spośród tak zwanych „najlepszych” poetów naprawdę wielki ostał się tylko „klasycyzujący” Leśmian).

O! Rzeszowie, wspierający ostatnio zespół Pectus, pamiętaj o RSC, bądź z niego dumny i żałuj, że nie wykorzystałeś tej muzycznej szansy!

Dla mnie prywatnie, najmocniejszą stroną artystyczną RSC, są poetyckie teksty Zbyszka Działy, napisane i śpiewane przez niego osobiście. Te par excellence poetyckie utwory literackie wraz z jego muzyką oraz muzyką Andrzeja Wiśniowskiego decydują o ponadczasowości utworów RSC. Jeśli dochodzi do tego oryginalna aranżacja Piotra Spychalskiego i Wiktora Kucaja oraz doskonałe wykonanie muzyków wymienionych poniżej, otrzymujemy towar najwyższej próby. Aż dziw bierze, że żaden z polskich twórców teatralnych nie wykorzystał muzycznych talentów członków RSC w stworzeniu opery rockowej, musicalu lub śpiewogry, które mają piękną współczesną tradycję w Polsce („Mrowisko”, „Naga”, „Szalona lokomotywa”, „Na szkle malowane”, „Kolęda-nocka”, „Sztukmistrz z Lublina”). Wciąż jest szansa na taki pomysł, bo wiem, że choćby sam Zbyszek Działa jest w świetnej formie artystycznej i nadal działa (sic!) literacko i muzycznie!

Cieszę się że, przypadkiem, mogłam być choćby fragmentem tej rzeczywistości. Nie tylko jestem „towarzysko zamieszana” (marginalnie) w kilka płyt RSC, wydanych (np. jako organizator spotkania promocyjnego płyty "Czas wodnika") i nie wydanych, ale do dziś szczerze zaprzyjaźniona z kilkoma RSC’owcami.

Czuję się wyróżniona tym, że Zbyszek Działa napisał i nagrał w swoim prywatnym studio w Jarosławiu piękną muzykę do kilku moich wierszy. Ale to inna historia.

Posłuchajcie piosenki "Życie to teatr" RSC w wersji z lat 80-tych:
http://www.youtube.com/watch?v=IvCXdIF2I4Y
 

Członkowie zespołu RSC

•    Andrzej Balawender – skrzypce
•    Wiesław Bawor – skrzypce
•    Zbigniew Działa – śpiew, gitary
•    Leszek Dziarek – perkusja
•    Krzysztof Dziuba – gitara basowa
•    Janusz Kawa – perkusja
•    Tom Kiersnowski – harmonijka ustna
•    Michał Kochmański – perkusja
•    Mariusz Koziołkiewicz – instrumenty klawiszowe
•    Wiktor Kucaj – instrumenty klawiszowe, sample
•    Jacek Lang – wokal
•    Oksana Malinowska – skrzypce
•    Andrzej Misztal – perkusja
•    Marcin Pecel – gitara
•    Waldemar Rzeszut – gitara
•    Witold Sądej – gitara (1957-2010)
•    Witold Stepaniak – wokal, gitara
•    Piotr Spychalski – keyboard, sequencer
•    Andrzej Szczypek – gitara basowa
•    Wojtek Tramowski – gitara
•    Andrzej Wiśniowski – gitara
•    Marian Zych – gitara basowa

Dyskografia

Albumy
•    RSC (tzw. fly rock), wyd. Polskie Nagrania 1983 (LP, MC), 2004 (DG CD)
•    RSC, wyd. VEGA 1984 (MC)
•    Nagrany w Studio RSC album "Hymn Wunderkindów" nigdy się nie ukazał, 1987 – 1988
•    Maraton rockowy, wyd. Victor 1994 (CD, MC), wyd. MTJ 2000 (CD, MC), wyd. Polskie Radio S.A. 2007 (DG CD)
•    Czas Wodnika, wyd. Victor 1994 (CD, MC), wyd. Polskie Radio S.A. 2007 (DG CD)
•    Parakletos, wyd. Ars Mundi 1997 (CD, MC), wyd. Polskie Radio S.A. 2007 (DG CD)
•    Gold wyd. Koch International 2000 (CD, MC)
•    The Best - Życie to teatr, wyd. MTJ 2004 (CD)
•    aka flyrock, wyd. Lynx Music 2008 (CD)
Single
•    "Kradniesz mi moją duszę" / "Aneks do snu" (1983, Polskie Nagrania Muza) (SS 806)[10]
•    "Reklama mydła" / "Targowisko dusz" (1984, Tonpress) (S-502)[11]
Teledyski
•    "Maraton rockowy"
•    "Czas wodnika"
•    "Wielkie żarcie"
•    "Niczego więcej"


 

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

ARCHIWUM

POLECANE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.