O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Granice Birkenau
Dodano: 26-08-2014
Można też powiedzieć, że ten wykład ma podtytuł „Granice Birkenau. O muzyce i orkiestrze kobiecej”.
Można również zdradzić, że wykład będzie rozmową performatywną Agnieszki i Łukasza o historii orkiestry kobiecej w Birkenau, roli muzyki i sztuki w KL Auschwitz, granicach pamięci i pamiętania.
Podczas spotkania przestrzeń dźwiękową stworzy Czarny Latawiec.
Zapraszamy!!
A oto i oni:
Agnieszka Kłos – prozaiczka, fotografka, krytyk sztuki. Zajmuje się historią KL Auschwitz – Birkenau, orkiestry kobiecej, pamięcią i postpamięcią. Autorka książek: „Całkowity koszt wszystkiego”, „Gry w Birkenau”. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Redaktor magazynu "Rita Baum"
http://ritabaum.pl/
Szef projektu "Breslau cv"
http://www.facebook.com/pages/Breslau-cv/106529572713577
Szef projektu "Książka za kraty"
https://www.facebook.com/KsiazkaZaKraty
Czarny Latawiec – muzyk aktywny na polach sztuki dźwięku i krytyki muzycznej, kurator Canti Illuminati Festival i Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival. DJ i producent dźwiękowy (oficyny Mik.Musik! i B.D.T.A)
Dr Łukasz Michoń
Naukowiec, artysta, animator procesów społecznych, wykładowca w PPSKAKiB „SKiBA” we Wrocławiu.
Agnieszka Kłos, Czarny Latawiec i Łukasz Michoń wystąpią także tego samego wieczoru w rzeszowskim Hotelu Grand (ul. Dymnickiegio 1 a) na imprezie pt. „Poeci w Grandzie“, który rozpocznie się o godz. 23.00.
Wstęp wolny!
Zapraszamy wszystkich poetów oraz miłośników poezji i performance’u. Będzie szansa podzielenia się swoim wierszem lub snem.
Będzie można posłuchać fragmentów snów Agnieszki Kłos z Wielkiej Kolekcji Snów, które realizuje dźwiękowo Czarny Latawiec. Wielka Kolekcja Snów to cykl snów nagrywanych tuż po przebudzeniu, w nocy lub o świcie. Dwa pierwsze sny prezentowane w ramach instalacji pochodzą z kolekcji kilkuset snów nagranych przez autorkę, zrealizowanych dźwiękowo przez Czarnego Latawca.
“Wielka Kolekcja Snów”, instalacja dźwiękowa, czas: 19`11, 2014. Autorzy: Czarny Latawiec, Agnieszka Kłos:
Podczas tego wystąpienia usłyszymy opowiadanie „Biała Wdowa” z najnowszej książki Agnieszki Kłos, pt. “Gry w Birkenau”. Zbiór opowiadań ukaże się jesienią w wydawnictwie Fundacji Tymoteusza Karpowicza.