O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Poeci w Grandzie / Noc poetów
Dodano: 03-09-2014
Grand Hotel, ul. Dymnickiego 1 a, Rzeszów
(wydarzenie poza programem EDD towarzyszące imprezie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie „Preteksty Kulturalne. Dziedzictwo Żydowskie”, 13-14 września 2014)
Imprezę zainauguruje swoimi wierszami Amir Or (Tel Awiw).
Amir Or
„Twórczość Amira Ora, poety bardziej hebrajskiego niż żydowskiego, jest jednym z najbardziej interesujących zjawisk we współczesnej poezji izraelskiej” (prof. Beata Tarnowska). Amir Or jest autorem 11. tomów poezji w języku hebrajskim oraz jednego tomu prozy poetyckiej.
Wiersze Ora, w tłumaczeniu na ponad 40. języków, ukazały się w licznych antologiach, pismach literackich, oraz w 18. książkach w Europie i Ameryce. W Polsce ukazały się dwie książki Amira Ora w przekładzie Beaty Tarnowskiej, która również będzie gościem rzeszowskiej imprezy.
W trakcie spotkania wystąpi też grupa wrocławska:
Agnieszka Kłos, Czarny Latawiec i Łukasz Michoń
Agnieszka Kłos
Redaktor magazynu "Rita Baum", znana jako Agniusza, pomysłodawczyni i autorka multimedialnego projektu poświęconego tożsamości i transgresji Wrocławia „Breslau cv”. Dla „Gazety Wyborczej” przeszła kanałami powstańczymi w Warszawie i pojechała na pielgrzymkę do Lichenia. Dla więźniów rawickiego więzienia zorganizowała akcję „Książka za kraty”, dzięki której zebrała 600 nowości. Jej akty słuchaczki Radia Marii chciały wyrzucić z okna poznańskiej Galerii Zamek. Autorka pierwszych w Polsce blogów artystycznych i komercyjnych. Pomysłodawczyni i fotografka pierwszego w Polsce kalendarza dla młodych amazonek „Niejedna z jedną”. Jej debiutancka książka Całkowity koszt wszystkiego została wydana przez stowarzyszenie „Rita Baum” we Wrocławiu.
Czarny Latawiec / Daniel Brożek
Łukasz Michoń
Naukowiec, doktor nauk humanistycznych, artysta, animator procesów społecznych, wykładowca w PPSKAKiB „SKiBA” we Wrocławiu, antropolog społeczny, animator społeczności lokalnych, artysta, marzyciel. W kręgu jego zainteresowań leży antropologia polityki, etnografia surrealistyczna, współczesne przejawy myślenia magicznego, życie w drugim obiegu, popularyzacja wiedzy antropologicznej, antropologia intermedialna, zaangażowane społecznie projekty interdyscyplinarne, wdrażanie projektów artystyczno-naukowych wspierających grupy wykluczone, praktyczne wykorzystanie wiedzy antropologicznej, performatyka.
Będzie można posłuchać fragmentów snów Agnieszki Kłos z Wielkiej Kolekcji Snów, które realizuje dźwiękowo Czarny Latawiec. Wielka Kolekcja Snów to cykl snów nagrywanych tuż po przebudzeniu, w nocy lub o świcie. Dwa pierwsze sny prezentowane w ramach instalacji pochodzą z kolekcji kilkuset snów nagranych przez autorkę, zrealizowanych dźwiękowo przez Czarnego Latawca.
(“Wielka Kolekcja Snów”, instalacja dźwiękowa, czas: 19`11, 2014. Autorzy: Czarny Latawiec, Agnieszka Kłos)
Między Amirem Orem a występem grupy z Wrocławia posłuchamy wierszy poetów z Rzeszowa, Krosna, Przemyśla ... i nie tylko.
JAN TULIK
JAN BELCIK
SIOSTRA DAWIDA RYLL
KRYSTYNA LENKOWSKA
DARIUSZ PADO
STASZEK DŁUSKI
MAREK PĘKALA
JANUSZ PASTERSKI
PAUL CELAN (w najnowszym tłumaczeniu)
Liczymy też na inne interesujące głosy związane z tematem żydowskim i nie tylko. Temat żydowski jest w tym wydaniu imprezy „Poeci w Grandzie” pretekstem do podzielenia się dobrym słowem ... (zgłoszenia wierszy: e-mail: kulturalnapiwnica@gmail.com).
Zapraszamy wszystkich poetów oraz miłośników poezji i performance’u. Będzie szansa podzielenia się swoim wierszem lub snem.
Wstęp wolny!