O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Prosto z wojny
Dodano: 24-08-2015
Film obejrzało blisko sto osób – warszawiacy, a także Ukraińcy, Białorusini oraz uchodźcy z Krymu, Ługańska i Doniecka.
Kolejna projekcja „Dwóch dni w Iłowajsku” odbędzie się 13 września 2015 roku, w niedzielę, w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie w ramach 2. edycji Pretekstów Kulturalnych (tego roku - dziedzictwo ukraińskie) i Europejskich Dni Dziedzictwa, które mają 23-letnią tradycję. Tegoroczne obchody EDD są pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Po projekcji etiudy filmowej widzowie będą mieli okazję porozmawiać z autorem. Spotkanie to będzie tłumaczone na żywo przez Swietłanę Ślusarczyk (WSiZ).
Przez dwa dni, gośćmi rzeszowskich Pretekstów Kulturalnych będą fotograficy, poeci, muzycy (o czym pisałam w poprzednich blogach) oraz właśnie ukraiński reporter, który przyjedzie do nas prosto z linii frontu na wschodzie Ukrainy.
Rusłan Hanuszczak jest dziennikarzem i operatorem wojennym. Od dwudziestu lat pracuje dla ukraińskiej telewizji w Iwano-Frankowsku i w Kijowie. Był uczestnikiem wielu różnych festiwali i konkursów filmów dokumentalnych oraz telewizyjnych („Wiatr wędrowny”, „Odkryj Ukrainę”, „Drymba”).
Tworzy filmy o tematyce etnicznej, folkowej i filmy drogi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W roku 2011 był członkiem jury festiwalu „Odkryj Ukrainę”. Jego pasją jest fotografia. W 2010 roku jego fotografie na temat kultury trypolskiej pokazano w Nowym Jorku.
Od grudnia 2013 był na Majdanie. Pracował w grupie dziennikarzy wolontariuszy dla stacji „internetTV" oraz „Wspólnie TV”. Filmował i fotografował tam prawie wszystkie wydarzenia – od wywiadu z Sergijem Nigojanem po masowe rozstrzeliwania ludzi 20 lutego 2014.
Od maja 2014 pracuje na wschodzie Ukrainy. Od sierpnia 2014 pracuje jako reporter wojenny w składzie pułku AZOW.
Dzień wcześniej, 12 września 2015 w sobotę, w Muzeum w Rzeszowie, będzie można zobaczyć film Hanuszczaka pod tytułem „Ukraińska rewolucja godności”. Ten niemy film został specjalnie zrobiony dla naszej imprezy ukraińskiej. Projekcji filmu będzie towarzyszył równoległy koncert bandur zespołu „Gerdan”, pod kierownictwem Wioletty Dutchak z Iwano-Frankowska.