O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Taras Bakovskyi jazz
Dodano: 26-08-2015
W 2008. roku rozpoczął studia muzyczne w Kijowie na wydziale jazzowym. W tym czasie, ze swoim zespołem „Sauce Band”, brał udział w międzynarodowych festiwalach na Ukrainie: „Odessa Jazz” (Odessa), „Muzyczne Dialogi” (Łuck), „Dzaliton” (Jałta).
Od roku 2011 kontynuował studia muzyczne w Polsce, w Nysie, w klasie saksofonu Piotra Barona, jednego z najlepszych saksofonistów polskich, który „zmienił jego muzyczne myślenie o 360 stopni”, jak mówi Taras Bakovskyi.
W 2013 roku współpracował z jednym z najlepszych perkusistów na świecie – Frankiem Parkerem oraz zespołem „The Jazz Collective”.
W 2014 roku, na festiwalu „Europejski Stadion Kultury”, zagrał w Rzeszowie z Vitoldem Rekiem & East West Wind. Vitolda Reka (Witolda Szczurka), światowej klasy kontrabasisty jazzowego rodem z Rzeszowa, w naszym mieście nie trzeba przedstawiać, ponieważ znają go tu wszyscy miłośnicy jazzu. Oprócz Tarasa Bakovskyiego towarzyszyli mu wtedy też Michael Cohen z Tel Avivu, Jarosław Bester z Krakowa i Ramesh Shotham (Indie/Niemcy).
Bakovskyi współpracował również z Michaelem Bowie, Marcusem Stricklandem, Karlem Friersonem z Niemiec i Mike’m Russelem.
W 2014 roku Bakovskyi zagrał na międzynarodowym festiwalu „Art Jazz Cooperation” (Równe - Łuck) prezentując swój autorski projekt „Taras Bakovskyi Sekstet”.
Saksofon to nie jedyny instrument, któremu muzyk poświęca swój czas i talent. W powstałym w roku 2014 „hammondowym trio”, pod nazwą ABW, Taras Bakovskyi gra na hammondzie razem Adamem Ludkowskim (gitara) oraz Wiktorią Jakubowską (bębny).
W najbliższym czasie muzyk planuje wydanie autorskiego albumu „Taras Bakovskyi Sextet”.
W Rzeszowie usłyszymy go po raz trzeci. Tym razem w solowym wykonaniu, 12 września 2015, w sobotę, o godzinie 17, zagra na saksofonie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W Muzeum Okręgowym będzie towarzyszył poezji Bohdana Zadury i Andrija Bondara.
Zapowiada się poezja i jazz na światowym poziomie!