Krystyna Lenkowska

poetka, anglistka

Preteksty Literackie

Dzialy: KULTURA

O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.

Szejk Mazin Alsahlani wspomina Rzeszów

A A A

Dodano: 11-01-2016

z prywatnego albumu Sheikha Mazina Alsahlani

Sheikh Mazin Alsahlani z dziadkiem i synem; Damaszek, Syria 1997

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Różnorodność to nie bariera, a most
Poszukiwanie mądrości jest obowiązkiem każdego muzułmanina, czy to kobiety czy mężczyzny
Okazując szacunek i pokorę wobec innych, świadczysz o swojej wartości człowieka (prorok Muhammad)
Dobroć jest oznaką wiary. Kto nie jest dobry, ten nie ma wiary

(cytaty z pracy duszpasterskiej szejka Mazina Alsahlani, spisane z FB)

Ostatni dzień 2015 roku był dla mnie dniem szczególnym z kilku powodów. O jednym z nich chciałabym tu wspomnieć, a nawet szerzej rozwinąć temat, który się naturalnie uruchomił.

Otrzymałam niespodziewaną wiadomość na Face Booku od osoby, której nazwiska nie rozpoznałam, nie zapamiętałam. Kiedy po krótkiej wymianie zdań, FB friend przesłał na dowód dawnej znajomości moje zdjęcie, z roku bodaj 1983, zrozumiałam, że musieliśmy się spotkać w relacji student – nauczyciel, bo rzeczywiście w owym czasie, jako lektorka Studium Języków Politechniki Rzeszowskiej, nauczałam angielskiego, między innymi studentów z Iraku. Nie sądziłam jednak, że pozostając w życzliwej pamięci jednego z moich arabskich studentów, doczekam się po latach miłej konfrontacji, i że ta pamięć zatoczyła w przeszłości tak szeroki krąg geograficzny, społeczny i duchowy.

Sheikh Mazin Alsahlani to wyższej rangi duchowny arabski, lider dużej społeczności muzułmańskiej w Erie w Pensylwanii, gdzie ma swój meczet i jest dyrektorem Islamskiej Fundacji Almakarim.
Jednak zanim w roku 2007 ukończył  pięcioletnie studia na Międzynarodowym Islamskim Uniwersytecie w Londynie (amerykański Oddział w stanie Michigan), na którym studiował teologię i religioznawstwo,
był inżynierem w UK i w USA, budował mosty,

Jako Mazin Jawad Alsahlani, w roku 1980, wyjechał z Iraku do Polski aby zdobyć wiedzę akademicką i upragniony zawód. Po rocznym kursie języka polskiego w Łodzi, przyjechał do Rzeszowa na studia. Został przyjęty na budownictwo lądowe na Politechnice Rzeszowskiej. Po pięciu latach, z dyplomem inżyniera, wyjechał z Rzeszowa do Londynu. W 1988 roku znalazł się w Stanach Zjednoczonych, które okazały się jego drugą ojczyzną. Tam uzupełnił swoje kwalifikacje o magisterium z budownictwa na Youngstown State University, w stanie Ohio (1989 - 1992). To pomogło mu niezmiernie nabrać pewności w swoim wyuczonym zawodzie. Przez prawie pięć lat kontynuował karierę inżyniera, co dawało mu wiele satysfakcji.

W roku 1991 postanowił jednak pójść w ślady przodków i zrealizować swoje powołanie kapłańskie. Mazin Alsahlani ma dziedziczny tytuł szejka - pochodzi z rodziny religijnych przewodników. Jego dziadek, ojciec, stryjowie i bracia byli i są religijnymi uczonymi. On sam studiował religię w świętym irackim mieście Najaf, jeszcze zanim trafił do Polski.
Rodzina Alsahlani posiada piękny meczet na południu Iraku, w Basrah, w mieście założonym przez dziadka Mazina, gdzie teraz jeździ z kazaniami jego wnuk jako mentor religijny.

Sheikh Mazin Alsahlani napisał pracę naukową na temat religijnych różnorodności i ich współistnienia w USA, podróżuje po całych Stanach Zjednoczonych i regularnie odwiedza inne społeczności muzułmanów, nad którymi ma duchową pieczę. Spotyka się z wyznawcami islamu, uczestniczy we wspólnych modlitwach, szuka mądrości w świecie oraz w innych Kościołach. Odbywa spotkania z przedstawicielami innych religii, na przykład z katolikami, gminami żydowskimi, prezbiterianami, buddystami – dostojnikami i zwykłymi ludźmi. Oddaje cześć przedstawicielom wszystkich wyznań. Wszędzie gdzie się pojawi ze swoją misją duchową rozprawia o fenomenie komunikacji międzyludzkiej.

W roku 1994 Mazin ożenił się z Irakijką, z którą ma pięcioro dzieci, dwóch chłopców i trzy dziewczynki (w tym bliźniaki). Najstarszy syn jest studentem uniwersytetu, a najmłodsza córka ma 3 lata.
Reklama

W naszej korespondencji spontanicznie przyznaje, że tęskni za Polską i od czasu jak spędził tu niemal sześć młodzieńczych lat, pozostaje z nią w miłosnej relacji. Z rozrzewnieniem wspomina Łódź, wielkomiejskie, turystyczne miasto, ze słynną ulicą Piotrkowską i jej 19-wieczną zabudową oraz pomnikami wybitnych Łodzian. Wciąż zna na pamięć adres łódzkiego Studium Języków Obcych i pamięta swojego wspaniałego opiekuna, prof. Tadeusza Jeromena.

Był to polski czas kryzysu ekonomicznego i politycznego; czas Solidarności i chaosu. Wybuchały strajki. Sama pamiętam swoje dyżury strajkowe na Politechnice Rzeszowskiej i mieszane uczucia euforii, nadziei i strachu. 13 grudnia 1981 roku, krótko po tym kiedy Mazin Alsahlani przyjechał do Rzeszowa, został wprowadzony w Polsce stan wojenny i uczelnie zamknięto na wiele tygodni. Mieliśmy narastające kłopoty z codziennymi sprawami, kolejki po żywność, odzież, środki higieniczne, benzynę.
 
Można pomyśleć, że Mazin miał pecha i pewnie wszystkim irackim studentom w Polsce przeszło wtedy przez głowę, że trzeba się zbierać do domu, bo stan wojny z wozami opancerzonymi na ulicach to nie żarty. Brzmi to teraz paradoksalnie w obecnej sytuacji geopolitycznej Polski i Iraku.

Alsahlani wspomina Rzeszów jako ładne miasto (pisze „town”, a nie „city”, co zrozumiałe w kontekście Bagdadu, Łodzi, Londynu). Pamięta akademik „Akapit”, swoje wynajmowane mieszkanie na Baranówce, ulice 3 Maja, Dąbrowskiego, Akademicką, park Solidarności, „Teatr Wandy” (wiemy, że chodzi o Teatr Siemaszkowej, niemniej to określenie „Teatr Wandy” wzrusza w swoim niedopowiedzeniu). Odwiedził też zamek w Łańcucie.

Najbardziej poruszający fragment listu Mazina dotyczy jego wdzięczności i podziwu dla polskich nauczycieli akademickich: dr Adama Reichharta, dr Marka Kolczugi, dr Jerzego Ledzińskiego, dr Jana Bieniasza, mgr Krystyny Lenkowskiej (no i jak tu się nie wzruszyć?), prof. Kusia, dr Wolińskiego, a szczególnie prof. Edwarda Motaka z Krakowa, wybitnego naukowca i dydaktyka, naukowego mentora.

Na 4. roku studiów, z dwóch kluczowych przedmiotów Jawad Alsahlani otrzymał oceny dostateczne. Jednak profesorowie, znając Mazina ze swoich zajęć, wiedzieli, że stać go na więcej i zasugerowali mu aby za jakiś czas powtórzył egzaminy. Mieli rację, przy drugim podejściu student zdał na oceny bardzo dobre. Alsahlani uważa, że to zdarzenie dowodzi wysokiej klasy akademików i uczelni, bo nietuzinkowe i indywidualne podejście, wiara w umiejętności studenta, afirmacja, więcej mogą zdziałać dla dobra nauki niż urzędowa, bezduszna surowość. Mazin był wyróżniającym się studentem Politechniki Rzeszowskiej i otrzymywał nagrody rektorskie. Wciąż mówi i pisze w języku polskim.

„Polska jest wspaniałym krajem, bardzo bogatym naukowo; nie tylko promuje polskich naukowców ale również wspiera cudzoziemców, którzy doceniają i szanują wiedzę. Polska przygotowuje ich do bycia łącznikami między cywilizacjami i kreuje światową wolność. Polska to kraj, który ma wysoką moralność, kraj Artysty Matejki i Poety Mickiewicza. Jest krajem z tysiącletnią historią przepełnioną bohaterstwem i poświęceniem; jest z pewnością krajem, który wniósł istotny wkład w cywilizację łacińską.” (Mazin Alsahlani).
KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

ARCHIWUM

POLECANE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.