O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
"Gdzie duch spotyka się z przestrzenią" w Rzeszowie
Dodano: 24-08-2016
Dwie edycje tej cyklicznej imprezy, w roku 2014 pod hasłem „dziedzictwo żydowskie” oraz w roku 2015 pod hasłem „dziedzictwo ukraińskie”, cieszyły się zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności. Tego roku motywem przewodnim będzie sacrum galicyjskie. Przypomnijmy jednak parę faktów ogólnych.
http://edd.nid.pl/page/section?code=aboutus&name=O-EDD
„Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.
W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują”.
Czego możemy oczekiwać tego roku w rzeszowskim Muzeum, nie zapominając, że budżet na kulturę przed duże K jakby się kurczył ostatnio? Coraz trudniej nam o rozmach wizualny i dźwiękowy w niszowych przedsięwzięciach jakim są spektakle muzyczno-teatralne w wykonaniu teatrów i grup alternatywnych, czy spotkania poetów.
Myślę, że jak do tej pory, możemy oczekiwać od obecnych w Muzeum, zarówno tych na scenie jak i na widowni, poszukiwania swojej indywidualnej tajemnicy we wspólnocie kultur poprzez nieustanną próbę ocalania mitów.
http://edd.nid.pl/page/news?id=24&name=Temat-EDD-2016
„Zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa w 2016 r. To wyjątkowe święto zabytków odbędzie się w dniach 10-11 i 17-18 września 2016 r. pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki".
Takie sformułowanie tematu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego”.
W Rzeszowie, Europejskie Dni Dziedzictwa, pod znanym już w regionie hasłem „Preteksty Kulturalne”, będziemy świętować w dniach 10, 11 i 18 września 2016.
Miłośników teatru, muzyki i poezji, zapraszamy na sobotę 10 września. W Muzeum na ul. 3 Maja, o godz. 16.30, przedstawimy spektakl „Opowieści Pustelnika” w wykonaniu grupy OPOWIEŚCI Z WALIZKI . Zaraz po spektaklu, o godz. 17.20 , odbędzie się spotkanie autorskie z poetką i tłumaczką KRYSTYNĄ RODOWSKĄ (moderacja – Krystyna Lenkowska).
Tradycyjnie, oddamy też przestrzeń różnorodnym głosom poetyckim. O godz. 18.30 zapraszamy na WIECZÓR POETÓW – scenę otwartą dla poetów z Rzeszowa, Podkarpacia i nie tylko. Spotkanie zainauguruje wiersz Krystyny Rodowskiej. W trakcie tego Wieczoru, każdy przybyły poeta (i każda poetka, co się rozumie samo przez się) będzie mógł podzielić się ze słuchaczami swoim wierszem i refleksją na temat sacrum, które jest myślą wiodącą tegorocznych obchodów EDD. Usłyszymy też pieśni własne i poezję rumuńską w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego w wykonaniu Joanny Sarneckiej oraz Macieja Harny grających na akordeonie i lirze korbowej.
Nie zabraknie również tematu par excellence muzealnego, bowiem na zakończenie tego nastrojowego wieczoru, o godz. 20.30, proponujemy prezentację i pokaz wizualny BEATY KUMAN z Muzeum, pt. „Europejski duch Pijarów. Słowo i obraz”.