O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Poeci Podkarpacia pod Pretekstem Kulturalnym
Dodano: 30-08-2016
W następnym roku, 2015, w ramach dziedzictwa ukraińskiego, Wieczór Poetów (tym razem w Muzeum w Rzeszowie) inaugurowali wspaniali poeci - Bohdan Zadura (Polska) i Andrij Bondar (Ukraina). Na saksofonie zagrał Taras Bakovskyi (Ukraina), a niezależnie wystąpił kwartet bandurzystek "Gerdan" (Ukraina).
Tego roku, 10 września, w sobotę, w refektarzu rzeszowskiego Muzeum spotkamy się w gronie poetów przybyłych z Rzeszowa oraz różnych stron naszego regionu. Będzie nam patronował Jerzy Ficowski, którego pieśni wykonają Joanna Sarnecka i Maciej Harna, na akordeonie i lirze korbowej. Czytanie poezji zainauguruje ceniona poetka i tłumaczka z Warszawy (rodem ze Lwowa i z Rzeszowa), Krystyna Rodowska.
A oto krótka, alfabetyczna, prezentacja poetów zgłoszonych na tegoroczny Wieczór Poetów w Muzeum, w ramach EDD 2016, galicyjskie sacrum. Nie zabraknie w tym opisie naszego tegorocznego patrona, Jerzego Ficowskiego.
Jan Belcik ur. 1960 r. w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem sześciu tomików poetyckich. Debiutował zbiorem wierszy „W cieniu Cergowej” (1989) uhonorowanym Nagrodą Fundacji A. Domagały–Jakuć w Łodzi za książkowy debiut poetycki. Ostatnio opublikował tomik „Drugi brzeg” (Rzeszów 2012, Nowa Okolica Poetów). Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Swoje wiersze ogłaszał w Polskim Radiu, prasie literackiej i regionalnej, m. in. w Tygodniku Kulturalnym, Okolicach, Odgłosach, Frazie, Nowej Okolicy Poetów, Toposie, Gazecie Wyborczej oraz w almanachach poetyckich. Jego poezja była tłumaczona na język węgierski, słowacki i serbski.
Staszek Dłuski ur. 1962 w Jaśle. Poeta, krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ostatnio wydał tom poezji "Szczęśliwie powieszony" (2009) oraz monografię "Umarł Tyrteusz, niech żyje Orfeusz. Idee - wartości - poezja" (2014).
Jerzy Ficowski ur. w 1924 w Warszawie, zm. w 2006 tamże. Poeta, eseista, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego. Autor 16 tomów poetyckich i wielu piosenek; opublikował wiele książek pisanych prozą. Odkrywca cygańskiej poetki Papuszy, której pieśni przełożył i opublikował. Debiutował w 1948 tomikiem "Ołowiani żołnierze". W latach 1948-1950 wędrował razem z taborem cygańskim, był członkiem angielskiego stowarzyszenia Gypsy Lore Society. Był znawcą ludowej poezji żydowskiej (opublikowanej w tomie "Rodzynki z migdałami" 1964) oraz specjalistą od twórczości Brunona Schulza; specjalizował się także w poezji i tłumaczeniach Federico Garcii Lorki. Przetłumaczył wiersze młodego Leśmiana z rosyjskiego na polski.
Krystyna Lenkowska ur. w 1957 w Rzeszowie. Poetka, tłumaczka. Wydała dziesięć tomów poezji oraz jedną powieść. Publikowała w wielu pismach i antologiach w Polsce, USA, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Czechach, Indiach, Izraelu, Litwie, Macedonii, Meksyku, Mongolii, Rumunii, Słowacji, Tajwanie, Ukrainie. Jej wiersz "Oko Johna Keatsa w Rzymie" dostał główną nagrodę na międzynarodowym konkursie w Sarajewie "Seeking for a Poem" za rok 2012. W roku 2013, Lenkowska otrzymała prestiżową nagrodę MENADA na XVII międzynarodowym festiwalu poezji DITET E NAIMIT (Macedonia-Albania). Lenkowska jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Monika Luque-Kurcz ur. 1977 r. w Rzeszowie. Dotychczas publikowała wiersze w kwartalniku "Wyspa", "Nowe Myśli", e-tygodniku literacko-artystycznym "Pisarze.pl"- wiersze tygodnia oraz w "Helikopterze" wydawanym przez Ośrodek Postaw Twórczych. Również w "Obszarach Przepisanych" i "Frazie". Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Ropczycach, po czym kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Na trzecim roku przerwała studia, wyjechała do Hiszpanii. Aktualnie mieszka w Ropczycach na Podkarpaciu.
Janusz Pasterski ur. 1964 w Gorlicach; historyk literatury, krytyk, poeta, profesor nadzw. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Opublikował zbiory wierszy Plac Kromera (2009) oraz Mity i kamienie (2013). Redaktor kwartalnika literackiego „Fraza”, w którym prowadzi dział poezji i jest autorem felietonów z cyklu „Notatnik otwarty”. Redaktor tomów poetyckich i antologii studenckich.
Janusz Radwański ur. w 1984 r. w Kielcach. Mieszka w Kolbuszowej Górnej. Tata Hani, Franka, Łucji i Kaliny. Wydał dwie książki z wierszami: 'Księga wyjścia awaryjnego" (Brzeg 2012) i "Chałwa zwyciężonym" (Olkusz 2013). Opublikował trochę wierszy i przekładów z ukraińskiego w prasie literackiej. W czasopiśmie "Salon literacki" prowadzi dział z prezentacjami ukraińskiej młodej poezji. Jest folkowym muzykantem i współtwórcą audycji "Wszystko jest folkiem" w radio "Studnia".
Joanna Sarnecka ur. w 1975 r., antropolożka kultury, animatorka, opowiadaczka w założonej przez siebie grupie "Opowieści z Walizki", performerka; praktykuje taniec butoh. Bierze udział w spektaklach teatralnych jako tancerka, aktorka, reżyserka, autorka koncepcji, scenariuszy. Od pięciu lat mieszka na Podkarpaciu, gdzie prowadzi projekty kulturalne z dziedziny ochrony dziedzictwa żydowskiego oraz edukacji międzykulturowej. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Sztetl Dukla. Współpracuje także z ŚDS w Cergowej, gdzie prowadzi grupę teatralną dla osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt „Spódnica ze wszystkich kwiatów świata”, badania terenowe wśród Romów Karpackich i wspólne działania także teatralne. Zajmuje się również edukacją alternatywną. Współpracuje stale z Maciejem Harną, liderem zespołu muzycznego Matragona.
Jacek Świerk ur. w 1981. Publikował wiersze m.in. we "Frazie", w "Wyspie", "Krytyce Literackiej". Jest przed debiutem książkowym.
Jan Tulik ur. 1951 r., poeta, prozaik, eseista. Autor dziewięciu zbiorów wierszy, w tym wyborów poezji "Kaligrafia zdziwienia" (Biblioteka „Frazy” 2011) i "Poezje wybrane" (seria Biblioteka Poetów, LSW 2012). Opublikował również powieści: "Doświadczenie" (nagroda wyd. MAW 1986) i "Furta" (Nagroda Fundacji Kultury 2001) oraz zbiór opowiadań "Gry nieużyteczne" i dramat "Kontynenty" (w repertuarze krakowskiego "Teatru bez Rzędów"). Jest także autorem monografii o wynalazcy Janie Szczepaniku i eseju o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli, również esejów, recenzji, artykułów o tematyce kulturalnej i słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką otrzymał nagrody ogólnopolskie i lokalne, w tym m. in. im. St. Piętaka, im. R. Milczewskiego-Bruno, Fundacji Kultury oraz nagrody miast Rzeszowa i Krosna. Mieszka w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. W tym roku ukazały się jego dwie książki poetyckie: zbiór wierszy „Nocny deszcz” (Biblioteka Miejstecka, T. 2) i poemat „Trzewiczek Amalii albo umarłych z żywymi obcowanie” („Fraza”).
Mirosław Welz ur. 1966 r. w Krośnie. Doktor nauk weterynaryjnych. Opublikował dziewięć tomików wierszy: "Bieszczadzka Rapsodia" (2005), "Kapliczki i wiersze" (2010), "Żyje się" (2012), "Idziemy Bieszczadem" (2012), "Jeszcze" (2013), "Z Norwidem idę" (2013), "Po drodze" (2014), "Bieszczady, poezja i blues" (2015), "Na wzór na podobieństwo" (2015), a także zbiór myśli i aforyzmów ,,Zeszyt Myśli” (2015). Laureat nagrody ZLP O/Rzeszów Złote Pióro – 2014 (za tomik "Po drodze"). Publikuje swoje utwory m.in. w ,,Gazecie Kulturalnej”, ,,Akancie” oraz internetowym tygodniku literacko-artystycznym ,,Pisarze.pl”. Jego twórczość jest prezentowana w mediach. Autor piosenek.
Tomasz Wojewoda ur. w 1988 r. w Rzeszowie, romanista (doktorant UJ), poeta, tłumacz. Autor dwóch książek poetyckich: „Notatki z podróży” (2008), „Chleb i ziemia” (2011).