O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Europejski duch Pijarów
Dodano: 08-09-2016
W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny „Europejski duch Pijarów”, który odbędzie się w dawnym klasztornym wirydarzu (obecnie Muzeum Okręgowe w Rzeszowie), miejscu ogniskującym harmonię ducha i przestrzeni. Wewnętrzny dziedziniec, niegdyś zielnik pijarski, wokół którego toczyło się życie zakonników, wprowadzi gości w klimat klasztornych tajemnic. Pokaz przybliży historię dawnego zespołu architektonicznego, którego obecny kształt jest dziełem wybitnego architekta dojrzałego baroku, Tylmana z Gameren. W trakcie prezentacji rozszyfrujemy skomplikowany program ikonograficzny zachowanych polichromii z końca XVII wieku, od 300 lat zdobiących ściany dawnego refektarza, apteki oraz korytarzy klasztornych. Autor malowideł, zakonnik Łukasz Ziemecki, tworząc dekorację wnętrz, zawarł myśl o Pijarach - alegorycznie zobrazował ich wiedzę o świecie, pasję badawczą i tradycję medyczną wpisaną w działalność społeczną.
Zatem, miejsce wybrane na prezentację doskonale wpisuje się w hasło tegorocznego wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa - „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”. W sobotni wieczór, 10 września 2016, w dawnym klasztorze, przywołamy ducha Pijarów, który za pośrednictwem słowa i obrazu oprowadzi nas po swojej dawnej siedzibie.
Prezentację przedstawi Beata Kuman, adiunkt w dziale sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, opiekun zbiorów rzemiosła artystycznego, autorka ekspozycji zabytkowego szkła, sreber, „Galerii Rzemiosła Artystycznego”, kuratorka wystawy „Ex Thesauro Universitatis”, autorka projektu do MKiDN o zakup 72 zabytkowych torebek (tę najnowszą wystawę koniecznie musi zobaczyć każda Rzeszowianka!), współrealizatorka m. in. wystaw „Szlachta w blasku swej chwały”, „Polska rzeźba fin de siècle”, współkoordynatorka pięciu pierwszych edycji Nocy Muzeów oraz muzealny koordynator zeszłorocznej i obecnej edycji "Pretekstów Kulturalnych" w ramach EDD.