Krystyna Lenkowska

poetka, anglistka

Preteksty Literackie

Dzialy: KULTURA

O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.

Dla odmiany - Wieczór prozaików

A A A

Dodano: 05-09-2017

plakat Pretekstów Kulturalnych 2017 autorstwa Karoliny Pękali

plakat Pretekstów Kulturalnych 2017 autorstwa Karoliny Pękali

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
 
Tradycją Pretekstów Kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa są "Wieczory poetów". Zawsze inauguruje je nasz Gość Specjalny. W roku 2014 był nim poeta Amir Or z Izraela. Pod hasłem "Poeci w Grandzie" oraz tym ogólniejszym "Dziedzictwo żydowskie", czytaliśmy wiersze w rzeszowskim Hotelu Grand. Kolejne wieczory poetów miały miejsce w refektarzu Muzeum Okręgowego, bo ta instytucja właśnie jest organizatorem naszej corocznej wrześniowej imprezy EDD w Rzeszowie. W 2015 Bohdan Zadura, poeta i tłumacz wraz z Andrijem Bondarem, ukraińskim poetą, prozaikiem i tłumaczem, rozpoczynali nasze poezjowanie i poważny dyskurs wokół tematu "Dziedzictwo ukraińskie". W zeszłym roku, Wieczór otwierała poetka i tłumaczka - Krystyna Rodowska, warszawianka urodzona w Rzeszowie. Do tej pory, co roku towarzyszyli nam znani poeci z Podkarpacia, Staszek Dłuski (Rzeszów), Jan Belcik (Krosno). Ostatnio dołączyła też młoda siła poetycka, jak na przykład Jacek Świerk (Blizne).

Tego roku, 16 września 2017, w sobotę, będzie nieco inaczej - zamiast "Wieczoru poetów" mamy "Wieczór pisarzy". Dla odmiany czytamy nie wiersze, a prozę. Powód tegorocznej zmiany jest oczywisty - nasz Gość Specjalny, Henryk Waniek, autor około świetnych 20 książek, jest prozaikiem. Pamiętajmy też, że jest malarzem i to wybitnym. Od pewnego czasu jednak, artysta i pisarz woli być identyfikowany przede wszystkim z literaturą, więc staramy się uszanować tę decyzję. Nie obejdzie się jednak bez wystawy sztuki wizualnej Wańka i dygresji malarskich w rozmowie z pisarzem. Ale to będzie wcześniej, przed „Wieczorem pisarzy”, w godzinach 17.00 - 19.30. pod hasłem „Krajobraz - Świątynia natury”.

Tak więc, tradycji stanie się zadość w tym sensie, że o godz.19.30, po koncercie akordeonowym Dariusza Kota, nasz Gość Specjalny zainauguruje wieczór literacki fragmentem swojej książki. Potem prezentować swoje opowiadania lub fragmenty powieści będą kolejno: Jerzy Janusz Fąfara (Rzeszów), Joanna Lech (krakowianka rodem z Rzeszowa), Roman Madejowski (Rzeszów), Marek Pękala (Rzeszów), Jan Tulik (Krosno) i Krystyna Lenkowska (Rzeszów). Zaprosiliśmy też kilku innych ciekawych pisarzy i pisarki z Rzeszowa; niestety nie wszyscy mogą przybyć z różnych powodów.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż wśród naszych prozaików są tacy którzy, również lub wręcz przede wszystkim, piszą i publikują poezję: Joanna Lech, Jan Tulik, Jerzy Janusz Fąfara, Marek Pękala, Krystyna Lenkowska (autorka tego tekstu, nie wspominając, czyli wspominając - pomysłodawczyni „Wieczoru pisarzy i poetów”, organizatorka i moderatorka rzeszowskich Pretekstów Kulturalnych w Muzeum). Ostatnio nawet Roman Madejowski dał się poznać jako autor wierszy, co zaskoczyło jego przyjaciół i znajomych.

Henryk Waniek
(ur. 4 marca 1942 w Oświęcimiu) – śląski malarz, grafik, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literacki, wybitny malarz, rysownik, a także wielokrotnie nagradzany za swą twórczość pisarz, autor około 20 książek. Tematyka krajobrazu pojawia się w jego twórczości dosłownie i metaforycznie. Waniek jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w tradycyjnym malarstwie olejnym, zajmuje się również rysowaniem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz sporadycznie scenografią do sztuk teatralnych. Prace śląskiego artysty eksponowane były na ponad 100 wystawach zbiorowych; jest również autorem ponad 100 wystaw indywidualnych.
Henryk Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze drobne utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.
Podobnie jak w swoim malarstwie, również w literaturze wędruje razem z czytelnikiem po historii, filozofii, alchemii. Jego twórczość literacka, w szczególności eseje, pełna jest alegorii i metafor. Autor wciąż pyta, wątpi, porównuje, wraca do przeszłości. Artysta jest bardzo płodnym pisarzem, eseistą i krytykiem literackim.

Publikacje książkowe Henryka Wańka:
Dziady berlińskie, Warszawa 1984 (drugi obieg), wyd. 2 popr., Wrocław 1999, ?
Przestrzeń, Bydgoszcz 1988 (na prawach rękopisu);
Hermes w Górach Śląskich, Wrocław 1994, wyd. 2, Wrocław 1996, ?
Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca, Kraków 1996
Pitagoras na trawie, Warszawa 1997
Inny Hermes, Warszawa-Wrocław 2001
Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990–2004, Kraków 2004
Finis Silesiae, Wrocław 2004
Wyprzedaż duchów, Wrocław 2007
Sprawa Hermesa, Kraków 2007
Katowice-blues czyli Kattowitzer-Polka, Katowice 2010
Miasto z duszą (wstęp do książki: Michał Bulsa, Ulice i place Katowic, Katowice 2012
Katowice to wyborny temat (wstęp do książki: Michał Bulsa, Grzegorz Grzegorek, Beata Witaszczyk, Domy i gmachy Katowic, Katowice 2013
Notatnik i modlitewnik drogowy, Szczecin 2013
Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o księżyc, Kotórz Mały 2015
Cmentarz nieśmiertelnych, Wrocław 2015
Obcy w kraju urodzenia. Kotórz Mały 2016

Jerzy Janusz Fąfara
ur. 1 września 1956 roku w Rzeszowie. Wykształcenie wyższe prawnicze (dyplom w 1981 roku UMCS w Rzeszowie), podyplomowe studium dziennikarskie Uniwersytet Warszawski – rok 1984. Dwuletnie studia w Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie wydział prozy, 1987–1989. Poeta, prozaik, scenarzysta, wydawca. Pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982–1989, później założył prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001 Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, któremu szefuje do dzisiaj.
 
Opublikował:
„Kto lepszy” – poezje KAW 1981,
„Po obu stronach twarzy” – poezje KAW 1986;
„Czerwony pająk” – powieść KAW 1991;
„Dzień w którym stanąć miała ziemia” – powieść Techgraf 2000;
„Jakub od stojącej rzeki” – opowiadania PIK 2003;
„Pępek Świata” – powieść radiowa 2002/2003 Polskie Radio Rzeszów (150 odc. x 15 minut);
„Brzytwy kata Sellingera" – powieść PIKiM 2005;
„18 znaczy życie" – powieść 2009;
"Pomruk" - powieść 2014.
"Był wśród nas Święty" – powieść 2016
"Drabina do Nieba" - powieść radiowa 110 odc. Polskie Radio Rzeszów - 2014-2016
"Dyktator" - wiersze 2016
 „Muzyka wysokich traw” powieść radiowa 10 odc. Polskie Radio Rzeszów -2016
Jest autorem wielu słuchowisk, publikowanych na antenach radiowych w całym kraju i programie I oraz III PR. Słuchowisko „Dzień w którym stanąć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen). Za słuchowisko „Rzeka” otrzymał I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry – Sopot 2003. W 2003 roku powieść „Dzień w którym stanąć miała ziemia” ukazuje się w języku ukraińskim w lwowskim wydawnictwie Kalvaria. W 2004 roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” zdobywa Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. W tym samym roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” reprezentują Polskę na festiwalu Prix Europa w Berlinie, kwalifikując się do ścisłej czołówki europejskich słuchowisk. W 2005 roku ukazała się powieść „Brzytwy Kata Sellingera” napisana z inspiracji słuchowiskiem pod tym samym tytułem. W 2009 roku ukazała się kolejna książka Jerzego Janusza Fąfary „18 - znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie”. Od 2013 roku do 2016 na antenie Polskiego Radia Rzeszów publikowana jest powieść radiowa „Drabina do nieba”. Jest to saga rodzinna rozgrywająca się w Rzeszowie, która w zamyśle jest podróżą w czasie i prowadzi słuchaczy od początków XX wieku po czasy nam współczesne.
W 2014 roku ukazała się powieść biograficzna „Pomruk”, będąca opowieścią o niezwykłym życiu Profesora Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a. W roku 2015 słuchowisko „Nalepa” otrzymuje na festiwalu Dwa Teatry główną nagrodę im Ireny i Tadeusza  Byrskich. W tym samym roku słuchowisko „Na drodze do Damaszku” w reżyserii Waldemara Modestowicza reprezentuje Polskę na Festiwalu Prix Italia we Włoszech (tzw. radiowy Oskar).
Rok 2016 powieść biograficzna o Stanisławie Szpunarze (nr 133 Auschwitz) „Był wśród nas Święty” oraz w Polskim Radiu publikowana jest powieść radiowa „Muzyka wysokich traw”.
Rok 2016 to tomik wierszy "Dyktator”.
W czerwcu 2017 roku Fąfara zdobył na 17. Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2017 niezwykle ważną indywidualną  nagrodę im Ireny i Tadeusza Byrskich, za tekst do słuchowiska "Był wśród nas jeden Samarytanin"  - rzecz o tragedii rodziny Ulmów z Markowej.
 
 
Reklama
 
Joanna Lech
Pisarka i poetka, autorka powieści Sztuczki, tomów wierszy Zapaść, Nawroty i Trans. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. PTWK, im. R. M. Rilkego, im. J. Bierezina, nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2011 i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Stypendystka Miasta Krakowa i Fundacji Grazella. Felietonistka Korporacji Ha!art. Mieszka w Krakowie, kompulsywnie podróżuje, fotografuje i czyta. 
 
 

Roman Madejowski
Rocznik 1963, z wykształcenia socjolog, z zawodu – dziennikarz. W 1990 roku był w grupie założycieli  rzeszowskiego „Dziennika Obywatelskiego A-Z”, gdzie pracował do rozwiązania tytułu w 1993. Od 1994 do 2008 pracował w Telewizji Rzeszów, gdzie tworzył informacje, programy publicystyczne i reportaże. Od 2009 roku - w dzienniku „Super Nowości” jako sekretarz redakcji i zastępca redaktora naczelnego. W latach 2016-2017 - w Polskim Radiu Rzeszów.
W 1994 roku zdobył III nagrodę w konkursie na debiut powieściowy Wydawnictwa Czytelnik z okazji jego 50-lecia za powieść „Niech żyje nam rezerwa”. Pierwszej nagrody wówczas nie przyznano. Książka wyszła drukiem w roku 1999. Od tamtego czasu publikuje teksty prozatorskie, eseistyczne i krytykę w czasopismach literackich. Dla Radia Rzeszów w roku 2008 nagrał kilka swoich opowiadań. W kwietniu 2016 jego wiersz opublikowała Gazeta Wyborcza w swoim cyklu „Wiersz jest cudem”. W 2017 opublikował tom opowiadań pt. „Z krawężnika”.
 
 
Jan Tulik
ur. 1951 r., poeta, prozaik, eseista. Autor dziewięciu zbiorów wierszy, w tym wyborów poezji "Kaligrafia zdziwienia" (Biblioteka „Frazy" 2011) i "Poezje wybrane" (seria Biblioteka Poetów, LSW 2012). Opublikował również powieści: "Doświadczenie" (nagroda wyd. MAW 1986) i "Furta" (Nagroda Fundacji Kultury 2001) oraz zbiór opowiadań "Gry nieużyteczne" i dramat "Kontynenty" (w repertuarze krakowskiego "Teatru bez Rzędów"). Jest także autorem monografii o wynalazcy Janie Szczepaniku i eseju o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli, również esejów, recenzji, artykułów o tematyce kulturalnej i słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką otrzymał nagrody ogólnopolskie i lokalne, w tym m. in. im. St. Piętaka, im. R. Milczewskiego-Bruno, Fundacji Kultury oraz nagrody miast Rzeszowa i Krosna. Mieszka w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. W zeszłym roku ukazały się jego dwie książki poetyckie: zbiór wierszy „Nocny deszcz" (Biblioteka Miejstecka, T. 2) i poemat „Trzewiczek Amalii albo umarłych z żywymi obcowanie" („Fraza").


Marek Pękala
ur. 1 kwietnia  1949 w Skierniewicach, absolwent filologii polskiej rzeszowskiej WSP, od 1969 roku związany z Rzeszowem; pracował jako nauczyciel (Szkoła Podstawowa nr 4), kierownik  literacki (Estrada Rzeszowska, Teatr Lalki i Aktora „Kacperek”), dziennikarz, recenzent, redaktor (solidarnościowy tygodnik „San”,1989-90; od 1992 do 2010 – dziennik „Nowiny”), właściciel i ekspedient sklepu z odzieżą na wagę (1991), przez 4 lata (2010-14) bezrobotny, od października 2014 – emeryt;  współtwórca, autor i kolporter nielegalnego ruchu wydawniczego w latach 1980-89, (więcej: internetowy słownik: Niezależni dla kultury); b. działacz NSZZ „Solidarność”, członek – założyciel Komitetu Obywatelskiego „S” w Rzeszowie (1989); od 1978 r. śledzony i nękany przez SB jako figurant, krypt. „Brodacz”, później w ramach sprawy obiektowej „Muza”. Był delegatem rzeszowskiego oddziału na przełomowy XXI Zjazd ZLP w Warszawie w grudniu 1980, członkiem Komisji ds. Współpracy  z NSZZ „S” przy Zarządzie Głównym ZLP, sekretarzem rzeszowskiego oddziału - do rozwiązania ZLP w 1983; ponad 20 lat pilotował Wojewódzki Konkurs Literacki dla Licealistów w ramach Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Debiutował wierszem w 1974 roku w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, drukował m. in. w miesięczniku „Nowy Wyraz”.

Opublikował m. in.:
„Życiowy obowiązek” (wiersze),Wydawnictwo Literackie, 1977;
„Szare zdrowie jutra” (wiersze), KAW, 1979,
„To nic, to wszystko” (wiersze), Gdzie Indziej, 1992;
„Kartki rzeszowskie i błękitne” (wiersze i krótkie prozy), Towarzystwo Literackie im. S. Piętaka, 1998;
„Literacki atlas Polski”, rozdział: Podkarpackie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wydawnictwo  Bezdroża, Warszawa - Kraków, 2007;
„O Boże, znowu goście!” (komedia), WFW, 2013;
 „Jak tata reperował słońce” (wiersze i opowiadania), WL  Białe Pióro, 2015;
inne:
„Baśniowisko” – śpiewogra dla dzieci, scenariusz i teksty piosenek, Estrada Rzeszowska, 1986;
„Melon” – musical dla dzieci, scenariusz i teksty piosenek, Estrada Rzeszowska, 1988;
„Folwark” – wg „Folwarku zwierzęcego” G. Orwella, Scena Propozycji  TLiA „Kacperek” adaptacja i reżyseria, Rzeszów, 1990.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich;
internetowa witryna autorska:  Terra Marucha;
używa tytułu: director of four sons.


Krystyna Lenkowska
Rocznik 1957; wydała dwanaście tomów poezji (dziesięć w Polsce, jeden w Ukrainie i jeden we Francji) oraz jedną powieść Babeliada w roku 2016. Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach i antologiach w Polsce, w USA oraz w szesnastu innych krajach Europy, Ameryki Pd. oraz Azji.
W roku 2015 jej wiersz znalazł się w reprezentatywnej amerykańskiej antologii poetek polskich Scattering the Dark. Wiersz "Oko Johna Keatsa w Rzymie" dostał główną nagrodę na międzynarodowym konkursie w Sarajewie "Seeking for a Poem" za rok 2012, a w roku 2013 Lenkowska otrzymała nagrodę MENADA na XVII międzynarodowym festiwalu poezji DITET E NAIMIT (Macedonia-Albania). W roku 2017 wydała dwa poetyckie wybory dwujęzyczne, Fragment de dialogue w tłumaczeniu Isabelle Macor oraz Carte Orange w tłumaczeniu Tomasza Wojewody. W 2018 ukaże się zbiór jej przekładów wierszy Emily Dickinson. Lenkowska jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP).
 
 

 


 
 

KOMENTARZE

OSTATNIE WPISY NA TYM BLOGU

NAJCZĘSCIEJ CZYTANE WPISY

ARCHIWUM

POLECANE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.