O sobie: Po wielu latach pracy jako lektorka języka angielskiego oraz DOS (director of studies) własnej szkoły językowej, postanowiłam skupić się na czymś co, na ogół, bywa mało intratne, a konkretnie na literaturze. Czytam, piszę, publikuję w periodykach literackich w Polsce, USA, na Bałkanach, wydaję książki poetyckie (do tej pory 7), tłumaczę poezję Emily Dickinson (zuchwale aspirując do kanoniczności przekładu), wyjeżdżam na festiwale literackie oraz do domów pracy twórczej (Szwajcaria, Hiszpania); wciąż uczę oraz uczę się języków. O blogu: Będą to moje noty i wtręty kuLturalne i kuRturalne, głównie literackie, a nawet poetyckie. Nie mam doświadczenia w pisaniu blogów. Przeczuwam, że w sensie "gatunku literackiego" najbliżej mu do sylwy ponowoczesnej, czyli postmodernistycznej (sylwa: dzieło nierespektujące jednorodności gatunkowej, głównie poetyka kolażu; negatywne odwoływanie się do zastanych wzorców; heterogeniczność gatunkowa; sygnalizowany przez autora zamysł zburzenia wewnętrznej spójności utworu). O! W miarę doświadczenia, moja informacja o blogu (a może i o sobie) będzie ewoluować; zmieniać się na lepsze lub gorsze, w zależności od tego, kto i jak życzliwy czyta.
Dla odmiany - Wieczór prozaików
Dodano: 05-09-2017
Tego roku, 16 września 2017, w sobotę, będzie nieco inaczej - zamiast "Wieczoru poetów" mamy "Wieczór pisarzy". Dla odmiany czytamy nie wiersze, a prozę. Powód tegorocznej zmiany jest oczywisty - nasz Gość Specjalny, Henryk Waniek, autor około świetnych 20 książek, jest prozaikiem. Pamiętajmy też, że jest malarzem i to wybitnym. Od pewnego czasu jednak, artysta i pisarz woli być identyfikowany przede wszystkim z literaturą, więc staramy się uszanować tę decyzję. Nie obejdzie się jednak bez wystawy sztuki wizualnej Wańka i dygresji malarskich w rozmowie z pisarzem. Ale to będzie wcześniej, przed „Wieczorem pisarzy”, w godzinach 17.00 - 19.30. pod hasłem „Krajobraz - Świątynia natury”.
Tak więc, tradycji stanie się zadość w tym sensie, że o godz.19.30, po koncercie akordeonowym Dariusza Kota, nasz Gość Specjalny zainauguruje wieczór literacki fragmentem swojej książki. Potem prezentować swoje opowiadania lub fragmenty powieści będą kolejno: Jerzy Janusz Fąfara (Rzeszów), Joanna Lech (krakowianka rodem z Rzeszowa), Roman Madejowski (Rzeszów), Marek Pękala (Rzeszów), Jan Tulik (Krosno) i Krystyna Lenkowska (Rzeszów). Zaprosiliśmy też kilku innych ciekawych pisarzy i pisarki z Rzeszowa; niestety nie wszyscy mogą przybyć z różnych powodów.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż wśród naszych prozaików są tacy którzy, również lub wręcz przede wszystkim, piszą i publikują poezję: Joanna Lech, Jan Tulik, Jerzy Janusz Fąfara, Marek Pękala, Krystyna Lenkowska (autorka tego tekstu, nie wspominając, czyli wspominając - pomysłodawczyni „Wieczoru pisarzy i poetów”, organizatorka i moderatorka rzeszowskich Pretekstów Kulturalnych w Muzeum). Ostatnio nawet Roman Madejowski dał się poznać jako autor wierszy, co zaskoczyło jego przyjaciół i znajomych.
Henryk Waniek
(ur. 4 marca 1942 w Oświęcimiu) – śląski malarz, grafik, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literacki, wybitny malarz, rysownik, a także wielokrotnie nagradzany za swą twórczość pisarz, autor około 20 książek. Tematyka krajobrazu pojawia się w jego twórczości dosłownie i metaforycznie. Waniek jest malarzem surrealistą. Realizuje swoje wizje w tradycyjnym malarstwie olejnym, zajmuje się również rysowaniem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz sporadycznie scenografią do sztuk teatralnych. Prace śląskiego artysty eksponowane były na ponad 100 wystawach zbiorowych; jest również autorem ponad 100 wystaw indywidualnych.
Henryk Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze drobne utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.
Podobnie jak w swoim malarstwie, również w literaturze wędruje razem z czytelnikiem po historii, filozofii, alchemii. Jego twórczość literacka, w szczególności eseje, pełna jest alegorii i metafor. Autor wciąż pyta, wątpi, porównuje, wraca do przeszłości. Artysta jest bardzo płodnym pisarzem, eseistą i krytykiem literackim.
Publikacje książkowe Henryka Wańka:
Dziady berlińskie, Warszawa 1984 (drugi obieg), wyd. 2 popr., Wrocław 1999, ?
Przestrzeń, Bydgoszcz 1988 (na prawach rękopisu);
Hermes w Górach Śląskich, Wrocław 1994, wyd. 2, Wrocław 1996, ?
Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca, Kraków 1996
Pitagoras na trawie, Warszawa 1997
Inny Hermes, Warszawa-Wrocław 2001
Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990–2004, Kraków 2004
Finis Silesiae, Wrocław 2004
Wyprzedaż duchów, Wrocław 2007
Sprawa Hermesa, Kraków 2007
Katowice-blues czyli Kattowitzer-Polka, Katowice 2010
Miasto z duszą (wstęp do książki: Michał Bulsa, Ulice i place Katowic, Katowice 2012
Katowice to wyborny temat (wstęp do książki: Michał Bulsa, Grzegorz Grzegorek, Beata Witaszczyk, Domy i gmachy Katowic, Katowice 2013
Notatnik i modlitewnik drogowy, Szczecin 2013
Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o księżyc, Kotórz Mały 2015
Cmentarz nieśmiertelnych, Wrocław 2015
Obcy w kraju urodzenia. Kotórz Mały 2016
Jerzy Janusz Fąfara
ur. 1 września 1956 roku w Rzeszowie. Wykształcenie wyższe prawnicze (dyplom w 1981 roku UMCS w Rzeszowie), podyplomowe studium dziennikarskie Uniwersytet Warszawski – rok 1984. Dwuletnie studia w Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie wydział prozy, 1987–1989. Poeta, prozaik, scenarzysta, wydawca. Pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982–1989, później założył prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001 Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, któremu szefuje do dzisiaj.
Opublikował:
„Kto lepszy” – poezje KAW 1981,
„Po obu stronach twarzy” – poezje KAW 1986;
„Czerwony pająk” – powieść KAW 1991;
„Dzień w którym stanąć miała ziemia” – powieść Techgraf 2000;
„Jakub od stojącej rzeki” – opowiadania PIK 2003;
„Pępek Świata” – powieść radiowa 2002/2003 Polskie Radio Rzeszów (150 odc. x 15 minut);
„Brzytwy kata Sellingera" – powieść PIKiM 2005;
„18 znaczy życie" – powieść 2009;
"Pomruk" - powieść 2014.
"Był wśród nas Święty" – powieść 2016
"Drabina do Nieba" - powieść radiowa 110 odc. Polskie Radio Rzeszów - 2014-2016
"Dyktator" - wiersze 2016
„Muzyka wysokich traw” powieść radiowa 10 odc. Polskie Radio Rzeszów -2016
Jest autorem wielu słuchowisk, publikowanych na antenach radiowych w całym kraju i programie I oraz III PR. Słuchowisko „Dzień w którym stanąć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen). Za słuchowisko „Rzeka” otrzymał I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry – Sopot 2003. W 2003 roku powieść „Dzień w którym stanąć miała ziemia” ukazuje się w języku ukraińskim w lwowskim wydawnictwie Kalvaria. W 2004 roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” zdobywa Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. W tym samym roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” reprezentują Polskę na festiwalu Prix Europa w Berlinie, kwalifikując się do ścisłej czołówki europejskich słuchowisk. W 2005 roku ukazała się powieść „Brzytwy Kata Sellingera” napisana z inspiracji słuchowiskiem pod tym samym tytułem. W 2009 roku ukazała się kolejna książka Jerzego Janusza Fąfary „18 - znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie”. Od 2013 roku do 2016 na antenie Polskiego Radia Rzeszów publikowana jest powieść radiowa „Drabina do nieba”. Jest to saga rodzinna rozgrywająca się w Rzeszowie, która w zamyśle jest podróżą w czasie i prowadzi słuchaczy od początków XX wieku po czasy nam współczesne.
W 2014 roku ukazała się powieść biograficzna „Pomruk”, będąca opowieścią o niezwykłym życiu Profesora Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a. W roku 2015 słuchowisko „Nalepa” otrzymuje na festiwalu Dwa Teatry główną nagrodę im Ireny i Tadeusza Byrskich. W tym samym roku słuchowisko „Na drodze do Damaszku” w reżyserii Waldemara Modestowicza reprezentuje Polskę na Festiwalu Prix Italia we Włoszech (tzw. radiowy Oskar).
Rok 2016 powieść biograficzna o Stanisławie Szpunarze (nr 133 Auschwitz) „Był wśród nas Święty” oraz w Polskim Radiu publikowana jest powieść radiowa „Muzyka wysokich traw”.
Rok 2016 to tomik wierszy "Dyktator”.
W czerwcu 2017 roku Fąfara zdobył na 17. Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2017 niezwykle ważną indywidualną nagrodę im Ireny i Tadeusza Byrskich, za tekst do słuchowiska "Był wśród nas jeden Samarytanin" - rzecz o tragedii rodziny Ulmów z Markowej.
Roman Madejowski
W 1994 roku zdobył III nagrodę w konkursie na debiut powieściowy Wydawnictwa Czytelnik z okazji jego 50-lecia za powieść „Niech żyje nam rezerwa”. Pierwszej nagrody wówczas nie przyznano. Książka wyszła drukiem w roku 1999. Od tamtego czasu publikuje teksty prozatorskie, eseistyczne i krytykę w czasopismach literackich. Dla Radia Rzeszów w roku 2008 nagrał kilka swoich opowiadań. W kwietniu 2016 jego wiersz opublikowała Gazeta Wyborcza w swoim cyklu „Wiersz jest cudem”. W 2017 opublikował tom opowiadań pt. „Z krawężnika”.
Jan Tulik
ur. 1951 r., poeta, prozaik, eseista. Autor dziewięciu zbiorów wierszy, w tym wyborów poezji "Kaligrafia zdziwienia" (Biblioteka „Frazy" 2011) i "Poezje wybrane" (seria Biblioteka Poetów, LSW 2012). Opublikował również powieści: "Doświadczenie" (nagroda wyd. MAW 1986) i "Furta" (Nagroda Fundacji Kultury 2001) oraz zbiór opowiadań "Gry nieużyteczne" i dramat "Kontynenty" (w repertuarze krakowskiego "Teatru bez Rzędów"). Jest także autorem monografii o wynalazcy Janie Szczepaniku i eseju o życiu i twórczości Franciszka Pika-Mirandoli, również esejów, recenzji, artykułów o tematyce kulturalnej i słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką otrzymał nagrody ogólnopolskie i lokalne, w tym m. in. im. St. Piętaka, im. R. Milczewskiego-Bruno, Fundacji Kultury oraz nagrody miast Rzeszowa i Krosna. Mieszka w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. W zeszłym roku ukazały się jego dwie książki poetyckie: zbiór wierszy „Nocny deszcz" (Biblioteka Miejstecka, T. 2) i poemat „Trzewiczek Amalii albo umarłych z żywymi obcowanie" („Fraza").
Marek Pękala
ur. 1 kwietnia 1949 w Skierniewicach, absolwent filologii polskiej rzeszowskiej WSP, od 1969 roku związany z Rzeszowem; pracował jako nauczyciel (Szkoła Podstawowa nr 4), kierownik literacki (Estrada Rzeszowska, Teatr Lalki i Aktora „Kacperek”), dziennikarz, recenzent, redaktor (solidarnościowy tygodnik „San”,1989-90; od 1992 do 2010 – dziennik „Nowiny”), właściciel i ekspedient sklepu z odzieżą na wagę (1991), przez 4 lata (2010-14) bezrobotny, od października 2014 – emeryt; współtwórca, autor i kolporter nielegalnego ruchu wydawniczego w latach 1980-89, (więcej: internetowy słownik: Niezależni dla kultury); b. działacz NSZZ „Solidarność”, członek – założyciel Komitetu Obywatelskiego „S” w Rzeszowie (1989); od 1978 r. śledzony i nękany przez SB jako figurant, krypt. „Brodacz”, później w ramach sprawy obiektowej „Muza”. Był delegatem rzeszowskiego oddziału na przełomowy XXI Zjazd ZLP w Warszawie w grudniu 1980, członkiem Komisji ds. Współpracy z NSZZ „S” przy Zarządzie Głównym ZLP, sekretarzem rzeszowskiego oddziału - do rozwiązania ZLP w 1983; ponad 20 lat pilotował Wojewódzki Konkurs Literacki dla Licealistów w ramach Rzeszowskich Dni Kultury Szkolnej. Debiutował wierszem w 1974 roku w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, drukował m. in. w miesięczniku „Nowy Wyraz”.
Opublikował m. in.:
„Życiowy obowiązek” (wiersze),Wydawnictwo Literackie, 1977;
„Szare zdrowie jutra” (wiersze), KAW, 1979,
„To nic, to wszystko” (wiersze), Gdzie Indziej, 1992;
„Kartki rzeszowskie i błękitne” (wiersze i krótkie prozy), Towarzystwo Literackie im. S. Piętaka, 1998;
„Literacki atlas Polski”, rozdział: Podkarpackie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wydawnictwo Bezdroża, Warszawa - Kraków, 2007;
„O Boże, znowu goście!” (komedia), WFW, 2013;
„Jak tata reperował słońce” (wiersze i opowiadania), WL Białe Pióro, 2015;
inne:
„Baśniowisko” – śpiewogra dla dzieci, scenariusz i teksty piosenek, Estrada Rzeszowska, 1986;
„Melon” – musical dla dzieci, scenariusz i teksty piosenek, Estrada Rzeszowska, 1988;
„Folwark” – wg „Folwarku zwierzęcego” G. Orwella, Scena Propozycji TLiA „Kacperek” adaptacja i reżyseria, Rzeszów, 1990.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich;
internetowa witryna autorska: Terra Marucha;
używa tytułu: director of four sons.
Krystyna Lenkowska
W roku 2015 jej wiersz znalazł się w reprezentatywnej amerykańskiej antologii poetek polskich Scattering the Dark. Wiersz "Oko Johna Keatsa w Rzymie" dostał główną nagrodę na międzynarodowym konkursie w Sarajewie "Seeking for a Poem" za rok 2012, a w roku 2013 Lenkowska otrzymała nagrodę MENADA na XVII międzynarodowym festiwalu poezji DITET E NAIMIT (Macedonia-Albania). W roku 2017 wydała dwa poetyckie wybory dwujęzyczne, Fragment de dialogue w tłumaczeniu Isabelle Macor oraz Carte Orange w tłumaczeniu Tomasza Wojewody. W 2018 ukaże się zbiór jej przekładów wierszy Emily Dickinson. Lenkowska jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP).