Reklama

Rewelacyjny koncert Tomasza Stańki w Millenium Hall w Rzeszowie

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 27-10-2013

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

ZDJĘCIA

zobacz wszystkie ›
Owacją na stojąco żegnali miłośnicy jazzu, którzy w sobotni wieczór zgromadzili się w Europejskiej Galerii Sztuki Millenium Hall w Rzeszowie, kwartet wybitnego trębacza Tomasza Stańki, w którego skład wchodzili muzycy z Nowego Jorku: pianista David Virelles, basista Ben Street i perkusista Gerald Cleaver. 
 
Tomasz Stańko New York Quartet zaprezentował materiał z ubiegłorocznego podwójnego albumu „Wisława”, dedykowanego Wisławie Szymborskiej. 
 
Nie inspiracja, a dedykacja
 
Po koncercie trębacz spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Zapytany, w jaki sposób udało mu się przełożyć poezję polskiej noblistki na język jazzu, stwierdził, że nie inspirował się twórczością Szymborskiej, a album to raczej homage (hołd) dla niej.

- Myślę, że my jako Polacy powinniśmy siebie wzajemnie promować - stwierdził Stańko. - Taka jest moja wizja patriotyzmu. Nikt nam nie pomoże zdobyć popularności w świecie, sami musimy o to zadbać i sami musimy się wpychać na światowe sceny.
 
Album „Wisława” to nie pierwsze spotkanie Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., w Operze Krakowskiej, podczas wieczoru autorskiego noblistki trębacz wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Swoją grę wtedy nazwał w Rzeszowie „przerywnikami”.
 
- Wiadomość o śmierci pani Wisławy dotarła do mnie, gdy pracowałem nad tą płytą w Nowym Jorku - stwierdził trębacz. - Później miałem nadzieję, że projekt będzie miał jej duchowe wsparcie z nieba. Moi przyjaciele mówią, że Wisława Szymborska dała nam siłę ciosu w studiu, żeby to wszystko dobrze brzmiało. To prawda, ale przy tym jest to moja, zwykła muzyka, na pewno w jakiś sposób inna niż poezja Szymborskiej, bo ona była optymistką, a ja zawsze mam jednak te swoje ciemne strony. 
 
Na moją uwagę, że jego muzyka i poezja Szymborskiej mają na pewno jedną cechę wspólną: są bardzo „gęste”, Stańko stwierdził: - Zawsze można znaleźć jakieś cechy wspólne. Sztuka jest połączona, jesteśmy z jednej Ziemi. Ale to nie było zamierzone, bo ja mam swoją charakterystyczną muzykę i ciężko mi się zmieniać, zresztą po co. Na płycie oddaję szacunek jej wielkości.

Ci muzycy potrafią zagrać wszystko

Ogromne wrażenie zrobili na mnie (i nie tylko na mnie) muzyczni partnerzy Stańki z Nowego Jorku. Zapytałem więc o to, w jaki sposób dobiera muzyków. Trębacz stwierdził, że nie ma na to recepty i że przypomina to trochę filmowy casting. Decyzja o wyborze tego czy innego muzyka jest wypadkową intuicji i wiedzy na jego temat. A na tę wiedzę  składają się: rekomendacje muzyków; posłuchanie jego gry, najlepiej na żywo; opinie dziennikarzy, których Stańko zna i ceni. 
 
Reklama
- O tym bębniarzu powiedział mi pianista, z którym grywa on często, że umie grać prosto. Bardzo istotny był sposób, w jaki mi to powiedział. Mimo, że nie słyszałem go dużo, powiedziałem: „biorę go”. Okazało się, że trafiłem w sedno, bo on rzeczywiście umie grać bardzo prosto, budować napięcie tylko na swingującym talerzu. Ma swój język, a jednocześnie taką ekspresję, jaką lubię - opowiadał trębacz. 
 
Mogły zauroczyć także  basowe pochody Bena Streeta, który - jak stwierdził Stańko - jest bardzo cenionym muzykiem w Nowym Jorku.
 
Znakomity był także pochodzący z Kuby pianista, po którego grze widać było, że jest wyedukowany klasycznie. Stańko uważa, że - ze względu na kraj swojego pochodzenia - David Virelles ma „edukację rosyjską”, bardzo romantyczną. - A ja lubię melancholijne, romantyczne granie -podkreślił. Po czym dodał: - Oczywiście, to są niuanse, bo rzecz polega na tym, że są to bardzo, ale to bardzo dobrzy muzycy, którzy grają wszystko. 
 
fot. T. Poźniak
 
Na pytanie, jak mu się grało w wielkiej galerii handlowej, Stańko stwierdził, że miejsce koncertu nie jest tak ważne jak sama muzyka i kontakt ze słuchaczami, bo to ludzie decydują o klimacie koncertu. - Ale też wyrazem profesjonalizmu jest grać dla różnej publiczności i potrafić ją porwać – podkreślił trębacz. Komplementował także świetną akustykę w Europejskiej Galerii Sztuki.

Od Mahlera przez rap do tureckich sufistów
 
Zapytany, czy fakt, że w Nowym Jorku dość często chodzi do Metropolitan Opera, oznacza fascynację tym gatunkiem muzyki, stwierdził: - W Nowym Jorku jestem konsumentem sztuki, zawsze lubiłem się nią „odżywiać”. Nigdy wcześniej nie miałem kontaktu z tradycyjną operą. Wydaje mi się, że dopiero wtedy nabiera ona wartości, gdy jest w najlepszym wykonaniu. Teraz, kiedy miałem okazję posłuchać w Metropolitan Opera spektakli, w których przeważnie uczestniczyli wielcy polscy śpiewacy jak Beczała, Kwiecień czy Ola Kurzak, stwierdziłem, że jest to sztuka bardzo zachowawcza, mieszczańska, ale w takim wykonaniu ma zupełnie inny format i siłę. Dlatego chodziłem. 
 
Stańko dodał, że jego muzyczne inspiracje polegają na tym, iż „jego wnętrze cały czas nabiera pewnego typu wrażliwości, ono jest coraz bogatsze, bo ma rozrzut od Mahlera poprzez Jamesa Browna, bardzo >>brudnej<< muzyki niektórych czarnych raperów po sufistów tureckich grających na długim flecie”. - Przecież gdzieś tam, w głębi, cała sztuka ma jedne korzenie, człowieczeństwo jest u źródeł bardzo jednakowe i człowiek, chłonąc te rzeczy, posiada – wierzę w to – coraz większą, intuicyjną, niekoniecznie przefiltrowaną przez rozum, wiedzę, która wypływa później w improwizacji, pisaniu muzyki – stwierdził trębacz.

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Galeria Integracyjna - połączenie dwóch światów

W nowoczesnym niedawno oddanym do użytku jednym...

Prof. Bralczyk w Rzeszowie. "O prawdzie w języku"

Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, specjalista...

65 lat Kina Zorza i walka o przetrwanie! Od piątku czekają na widzów

W 2021 roku kino Zorza obchodzi jubileusz 65-lecia i… od kilku miesięcy rozpaczliwie walczy o przetrwanie w dobie koronawirusa. Kultowe rzeszowskie kino od...

Dagny nagra Osiecką. Fani wspierają i podarowali już 8 tysięcy

– Podziwiam ją. Zarówno jako artystkę, jak i kobietę. Wyprzedziła swoją epokę. Była kobietę niezależną w zależnym świecie. I odważną. Aby tworzyć, trzeba...

Teatry w Rzeszowie wracają z komediami i premierami

Po trzech miesiącach zamknięcia, teatry wreszcie mogą zaprosić publiczność. Króluje lekki, komediowy repertuar i już w lutym są premiery – jedna w Teatrze Siemaszkowej, druga w Rzeszowskim...

Reklama

Ofiary Holokaustu z Podkarpacia - ich pomnik i premiera filmu "Jesteśmy razem"

W środę, 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu odbędzie się jednorazowy premierowy pokaz filmu o zagładzie Żydów...

Rzeszów Carpathia Festival 2021 z Jackiem Cyganem. Ruszyły eliminacje

Do końca lutego muzyczne talenty mają czas na przesłanie nagrań, by wziąć udział w eliminacjach do XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów...

Majerscy dla katedry przemyskiej. Ocalone archiwum z Żołyni

Gdy w kwietniu 2019 Magdalena Kątnik-Kowalska wraz z mężem zakupiła w Żołyni kamienicę znanych snycerzy Dąbrowskich, natknęła się w ich warsztacie na zamkniętą szafę...

Kaplica Fredrów w Przemyślu znów otwarta

Po dwuletnich pracach konserwatorskich otwarta została kaplica pw. Świętego Krzyża w katedrze przemyskiej. Kaplicę fundowaną przez biskupa Aleksandra Antoniego Fredrę wybudowano w latach 1724-30. To miejsce...

W piątek koncert Filharmonii Podkarpackiej. Transmisja w Internecie

Walc Straussa i "Taniec węgierski" Brahmsa, a także Offenbach i Czajkowski - muzyka pełna temperamentu jest w programie najbliższego koncertu Filharmonii Podkarpackiej...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.