Reklama

Zaczniemy od Bacha. Świetni muzycy na Wieczorach Muzyki Organowej

A A A
Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym 25. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia Alina Bosak

Dodano: 28-06-2016

Fot. Tadeusz Poźniak

Fot. Tadeusz Poźniak

Reklama
Rozpoczynające się w sobotę, 2 lipca, Wieczory Muzyki Organowej odbędą się w Rzeszowie już po raz 25. Jubileuszowe festiwale zazwyczaj są szczególnie atrakcyjne pod względem repertuaru. Pan również zapowiadał ściągnięcie na koncerty wielkich artystów. Udało się?

Faktycznie, srebrny jubileusz jest powodem do świętowania. Wieczory Muzyki Organowej w Rzeszowie są, obok festiwalu w Leżajsku, najstarszym festiwalem muzyki organowej na Podkarpaciu i „średnio dojrzałym”, jeśli spojrzeć nań z perspektywy ogólnopolskiej i liczących drugie tyle lat festiwali w Oliwie, Kamieniu Pomorskim, czy Fromborku. W jubileuszowym festiwalu postawiłem głównie na znakomitych organistów z Europy i Azji. Z Niemiec przyjedzie Franz Löerch, z Włoch -  Francesco Bongiorno. Będziemy mieć też gościa z Korei Południowej - Jisung Kima. To numer jeden koreańskich organistów, cieszący się wielkim uznaniem także w Japonii. Studiował w Kolonii, bowiem ambicją każdego dalekowschodniego artysty są studia w Europie.

Koreańczyk wygrał również Konkurs Chopinowski. Wygląda na to, że to kraj pełen utalentowanych muzyków.


Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego również studiował w Europie, w konserwatorium paryskim. Przez sukces Koreańczyka w konkursie pianistycznym daleka Azja jest bardzo zainteresowana Polską. Chcą wiedzieć, jak wygląda ten kraj, który wydał na świat Chopina. Są ciekawi naszej kultury. I wzajemnie - my też jesteśmy ciekawi ich muzycznych interpretacji. Już wiemy, jak rozumieją Chopina, teraz przekonamy się, jak czytają muzykę organową, która jest przecież właściwa dla kultury europejskiej.

Pan miał okazję koncertować w Korei?

Byłem tam w maju. W Seulu został zorganizowany festiwal „Pięć kontynentów – Pięciu organistów”, na który zostałem zaproszony, by reprezentować Europę. Niezwykły koncert, w sali liczącej 3 tysiące miejsc, z ruchomymi ścianami, co pozwalało na zmianę akustyki do poszczególnych utworów i z multimedialnymi projekcjami, dzięki którym koncertowa sala zamieniała się np. w monumentalne wnętrze Katedry Notre Dame.

W Rzeszowie gościa z Azji usłyszymy już pod koniec festiwalu, 14 sierpnia w Katedrze. Warto jednak uczestniczyć we wszystkich festiwalowych wieczorach, na których wystąpi również czołówka polskich organistów.

A także prof. Andrzej Chorosiński, prof. Roman Perucki, Wacław Golonka – znakomici muzycy. Prof. Perucki jest kustoszem organów w Katedrze w Oliwie, czyli najbardziej spektakularnego instrumentu w polskiej muzyce organowej. Żałuję, że nie zagra prof. Joachim Grubich, nestor polskiej organistyki, który rozpoczynał rzeszowski festiwal 25 lat temu. Niestety, profesor skończył już 81 lat, a od dwa lata temu podjął decyzję o zakończeniu kariery muzycznej i nie koncertuje. Muzycy, którzy do Rzeszowa przyjadą stanowią obecnie filary polskiej organistyki. Cieszę się również, że zaproszenie przyjęła znakomita śpiewaczka – Elżbieta Towarnicka. Szerokie grono słuchaczy zna ją za sprawą muzyki filmowej. To jej głos słyszymy we wspaniałej muzyce z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, takich jak tryptyk „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Śpiewała również w „Tajemniczym ogrodzie” Agnieszki Holland, a ostatnio w „Papuszy” Krzysztofa Krauzego.

To nie jedyne związane z filmem nazwisko, które pojawi się na Wieczorach Muzyki Organowej
.

Rzeczywiście. Prof. Chorosińskiemu będzie towarzyszył jego syn, Michał Chorosiński, znany z polskich filmów i seriali. Ich koncert, który odbędzie się 10 lipca, o godz. 20. w rzeszowskiej Katedrze, nosi tytuł „Romantyzm w muzyce i poezji”. Michał Chorosiński przy muzyce organowej będzie recytował poezje Adama Mickiewicza - Sonety krymskie.

Większość koncertów odbędzie się w Katedrze, w której ten festiwal przed laty się zaczął?

Tak, ale i w innych pięknych wnętrzach rzeszowskich kościołów – w Bazylice Bernardynów, Kościele Św. Krzyża i Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Część artystów zaproszonych do Rzeszowa koncertować będzie również w Jarosławiu, gdzie pięć lat temu zainicjowaliśmy wydarzenie filialne festiwalu, pod nazwą Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Tam odbędą się 4 koncerty. W Rzeszowie – 8.

W repertuarze na pewno nie zabraknie Bacha...

Bacha będzie bardzo dużo. Nie sposób wyobrazić sobie koncertów muzyki organowej bez tego kompozytora. Zbigniew Wodecki śpiewał: „Zacznij od Bacha” i nim właśnie zaczynamy festiwal 2 lipca, o 19.30 w Bazylice Bernardynów. To preludium do koncertu inauguracyjnego, zaplanowanego na następny dzień w Katedrze, kiedy to wykonamy utwory Feliksa Nowowiejskiego. Mija 70. lat od jego śmierci i 2016 został ogłoszony Rokiem Nowowiejskiego.

W obu tych koncertach Pan zasiądzie przy organach.


W Katedrze towarzyszyć mi będzie wspomniana Elżbieta Towarnicka, natomiast w Bazylice - Magdalena Dobrowolska, sopranistka i solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, pochodząca z podrzeszowskiego Chmielnika. Pięknie interpretuje Bacha. Znalazła uznanie u prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu, który jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki bachowskiej i powierzył jej partie w swoich Kantatach Bachowskich podczas koncertów w Warszawie. Cały festiwal będzie zdominowany przez muzykę Bacha, jednak podczas koncertu inaugurującego festiwal – 3 lipca w Katedrze. Dodam jeszcze, że prof. Jisung Kim zaprezentuje współczesna muzykę organową oraz swoje improwizacje organowe na tematy koreańskie. To będzie bardzo interesujący koncert.

Wśród śpiewających solistów znalazłam także nazwisko Szymona Kobylińskiego z Opery Narodowej.


To bardzo młody chłopak, który wygrywa konkursy, a w Teatrze Wielkim Operze Narodowej są mu już powierzane partie basowe. Wystąpi razem z Wacławem Golonką w Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Co roku 15 sierpnia muzyka gromadzi w tym miejscu liczna rzesza słuchaczy. Ludzie siedzą także wokół kościoła i słuchają koncertu.

Niektórzy artyści przyjadą do Rzeszowa po raz pierwszy, inni już wcześniej gościli na Wieczorach Muzyki Organowej. Ilu ich wystąpiło w ciągu tych 25 lat?


W ramach naszego Festiwalu odbyło się ok. 180 koncertów, wystąpiło ok. 120 artystów i 25 zespołów chóralnych i orkiestrowych. Wśród solistów dominowali organiści. 

A Pana ulubione organy na Podkarpaciu znajdują się…

W Leżajsku, oczywiście. Tu zaczęła się moja przygoda z organami i fascynacja brzmieniem i architekturą tego instrumentu. Dzięki Leżajskowi wydarzyło się wszystko potem.


KALENDARZ KONCERTÓW:
XXV Jubileuszowy Festiwal
Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
2 lipca – 15 sierpnia 2016


Sobota, 2 lipca, godz. 19:30 – Bazylika Bernardynów
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran

Niedziela, 3 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Marek Stefański organy
Elżbieta Towarnicka sopran

Niedziela, 10 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Niedziela, 24 lipca, godz. 19.30 – Kościół Św. Krzyża
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Niedziela, 31 lipca, godz. 20.00 – Katedra
Franz Löerch (Niemcy) organy

Niedziela, 7 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Francesco Bongiorno (Włochy) organy

Niedziela, 14 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Jisung Kim (Korea Płd.) organy
Amerling Chor z Wiednia
Julia Czepiel dyrygent

Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 18.00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu
Wacław Golonka organy
Szymon Kobyliński bas

Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie
9 lipca – 6 sierpnia


Sobota, 9 lipca, godz. 18.00
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje

Sobota, 23 lipca, godz. 18.00
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce

Sobota, 30 lipca, godz. 18.00
Franz Löerch (Niemcy) organy

Sobota, 6 sierpnia, godz. 18.00
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran
 

KOMENTARZE

Marek Stefański: Serce ciągnie mnie na Wschód

Z Markiem Stefańskim, wirtuozem organów, rozmawia Anna...

Prof. Woś: Przy stole operacyjnym walczy się do końca

Gdy kilka tygodni temu prof. Stanisław...

Letnie wieczory z muzyką organową i kameralną. Na początek chór Organum

Od 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal Wieczory Muzyki Organowej...

Milion złotych dla uczelni z Podkarpacia. Politechnika Rzeszowska kupi samolot

Milionem zł wsparł samorząd województwa podkarpackiego siedem uczelni z regionu. Najwięcej, bo aż 360 tys. zł otrzymała Politechnika...

zobacz więcej
Reklama

Czarodziejski ogród Józefa Mehoffera

Jak pisał prof. Stanisław S. Nicieja, zaborcy wysyłali do Galicji austriackich...

Galeria Integracyjna - połączenie dwóch światów

W nowoczesnym niedawno oddanym do użytku jednym...

Prof. Bralczyk w Rzeszowie. "O prawdzie w języku"

Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, specjalista...

65 lat Kina Zorza i walka o przetrwanie! Od piątku czekają na widzów

W 2021 roku kino Zorza obchodzi jubileusz 65-lecia i… od kilku miesięcy rozpaczliwie walczy o przetrwanie w dobie koronawirusa. Kultowe rzeszowskie kino od...

Imponująca kolekcja historycznych strojów w muzeum w Rzeszowie

Rzeszowskie muzeum wciąż poszerza kolekcję zabytkowych strojów. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat po raz czwarty pozyskuje do Działu Sztuki zespół historycznych...

Dagny nagra Osiecką. Fani wspierają i podarowali już 8 tysięcy

– Podziwiam ją. Zarówno jako artystkę, jak i kobietę. Wyprzedziła swoją epokę. Była kobietę niezależną w zależnym świecie. I odważną. Aby tworzyć, trzeba...

Reklama

Teatry w Rzeszowie wracają z komediami i premierami

Po trzech miesiącach zamknięcia, teatry wreszcie mogą zaprosić publiczność. Króluje lekki, komediowy repertuar i już w lutym są premiery – jedna w Teatrze Siemaszkowej, druga w Rzeszowskim...

Ofiary Holokaustu z Podkarpacia - ich pomnik i premiera filmu "Jesteśmy razem"

W środę, 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu odbędzie się jednorazowy premierowy pokaz filmu o zagładzie Żydów...

Rzeszów Carpathia Festival 2021 z Jackiem Cyganem. Ruszyły eliminacje

Do końca lutego muzyczne talenty mają czas na przesłanie nagrań, by wziąć udział w eliminacjach do XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów...

Kaplica Fredrów w Przemyślu znów otwarta

Po dwuletnich pracach konserwatorskich otwarta została kaplica pw. Świętego Krzyża w katedrze przemyskiej. Kaplicę fundowaną przez biskupa Aleksandra Antoniego Fredrę wybudowano w latach 1724-30. To miejsce...

W piątek koncert Filharmonii Podkarpackiej. Transmisja w Internecie

Walc Straussa i "Taniec węgierski" Brahmsa, a także Offenbach i Czajkowski - muzyka pełna temperamentu jest w programie najbliższego koncertu Filharmonii Podkarpackiej...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.