Z Markiem Stefańskim, dyrektorem artystycznym 25. Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, rozmawia Alina Bosak
Dodano: 28-06-2016
Faktycznie, srebrny jubileusz jest powodem do świętowania. Wieczory Muzyki Organowej w Rzeszowie są, obok festiwalu w Leżajsku, najstarszym festiwalem muzyki organowej na Podkarpaciu i „średnio dojrzałym”, jeśli spojrzeć nań z perspektywy ogólnopolskiej i liczących drugie tyle lat festiwali w Oliwie, Kamieniu Pomorskim, czy Fromborku. W jubileuszowym festiwalu postawiłem głównie na znakomitych organistów z Europy i Azji. Z Niemiec przyjedzie Franz Löerch, z Włoch - Francesco Bongiorno. Będziemy mieć też gościa z Korei Południowej - Jisung Kima. To numer jeden koreańskich organistów, cieszący się wielkim uznaniem także w Japonii. Studiował w Kolonii, bowiem ambicją każdego dalekowschodniego artysty są studia w Europie.
Koreańczyk wygrał również Konkurs Chopinowski. Wygląda na to, że to kraj pełen utalentowanych muzyków.
Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego również studiował w Europie, w konserwatorium paryskim. Przez sukces Koreańczyka w konkursie pianistycznym daleka Azja jest bardzo zainteresowana Polską. Chcą wiedzieć, jak wygląda ten kraj, który wydał na świat Chopina. Są ciekawi naszej kultury. I wzajemnie - my też jesteśmy ciekawi ich muzycznych interpretacji. Już wiemy, jak rozumieją Chopina, teraz przekonamy się, jak czytają muzykę organową, która jest przecież właściwa dla kultury europejskiej.
Pan miał okazję koncertować w Korei?
Byłem tam w maju. W Seulu został zorganizowany festiwal „Pięć kontynentów – Pięciu organistów”, na który zostałem zaproszony, by reprezentować Europę. Niezwykły koncert, w sali liczącej 3 tysiące miejsc, z ruchomymi ścianami, co pozwalało na zmianę akustyki do poszczególnych utworów i z multimedialnymi projekcjami, dzięki którym koncertowa sala zamieniała się np. w monumentalne wnętrze Katedry Notre Dame.
W Rzeszowie gościa z Azji usłyszymy już pod koniec festiwalu, 14 sierpnia w Katedrze. Warto jednak uczestniczyć we wszystkich festiwalowych wieczorach, na których wystąpi również czołówka polskich organistów.
A także prof. Andrzej Chorosiński, prof. Roman Perucki, Wacław Golonka – znakomici muzycy. Prof. Perucki jest kustoszem organów w Katedrze w Oliwie, czyli najbardziej spektakularnego instrumentu w polskiej muzyce organowej. Żałuję, że nie zagra prof. Joachim Grubich, nestor polskiej organistyki, który rozpoczynał rzeszowski festiwal 25 lat temu. Niestety, profesor skończył już 81 lat, a od dwa lata temu podjął decyzję o zakończeniu kariery muzycznej i nie koncertuje. Muzycy, którzy do Rzeszowa przyjadą stanowią obecnie filary polskiej organistyki. Cieszę się również, że zaproszenie przyjęła znakomita śpiewaczka – Elżbieta Towarnicka. Szerokie grono słuchaczy zna ją za sprawą muzyki filmowej. To jej głos słyszymy we wspaniałej muzyce z filmów Krzysztofa Kieślowskiego, takich jak tryptyk „Trzy kolory”, „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”. Śpiewała również w „Tajemniczym ogrodzie” Agnieszki Holland, a ostatnio w „Papuszy” Krzysztofa Krauzego.
To nie jedyne związane z filmem nazwisko, które pojawi się na Wieczorach Muzyki Organowej.
Rzeczywiście. Prof. Chorosińskiemu będzie towarzyszył jego syn, Michał Chorosiński, znany z polskich filmów i seriali. Ich koncert, który odbędzie się 10 lipca, o godz. 20. w rzeszowskiej Katedrze, nosi tytuł „Romantyzm w muzyce i poezji”. Michał Chorosiński przy muzyce organowej będzie recytował poezje Adama Mickiewicza - Sonety krymskie.
Większość koncertów odbędzie się w Katedrze, w której ten festiwal przed laty się zaczął?
Tak, ale i w innych pięknych wnętrzach rzeszowskich kościołów – w Bazylice Bernardynów, Kościele Św. Krzyża i Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Część artystów zaproszonych do Rzeszowa koncertować będzie również w Jarosławiu, gdzie pięć lat temu zainicjowaliśmy wydarzenie filialne festiwalu, pod nazwą Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Tam odbędą się 4 koncerty. W Rzeszowie – 8.
W repertuarze na pewno nie zabraknie Bacha...
Bacha będzie bardzo dużo. Nie sposób wyobrazić sobie koncertów muzyki organowej bez tego kompozytora. Zbigniew Wodecki śpiewał: „Zacznij od Bacha” i nim właśnie zaczynamy festiwal 2 lipca, o 19.30 w Bazylice Bernardynów. To preludium do koncertu inauguracyjnego, zaplanowanego na następny dzień w Katedrze, kiedy to wykonamy utwory Feliksa Nowowiejskiego. Mija 70. lat od jego śmierci i 2016 został ogłoszony Rokiem Nowowiejskiego.
W obu tych koncertach Pan zasiądzie przy organach.
W Katedrze towarzyszyć mi będzie wspomniana Elżbieta Towarnicka, natomiast w Bazylice - Magdalena Dobrowolska, sopranistka i solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie, pochodząca z podrzeszowskiego Chmielnika. Pięknie interpretuje Bacha. Znalazła uznanie u prof. Helmutha Rillinga ze Stuttgartu, który jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki bachowskiej i powierzył jej partie w swoich Kantatach Bachowskich podczas koncertów w Warszawie. Cały festiwal będzie zdominowany przez muzykę Bacha, jednak podczas koncertu inaugurującego festiwal – 3 lipca w Katedrze. Dodam jeszcze, że prof. Jisung Kim zaprezentuje współczesna muzykę organową oraz swoje improwizacje organowe na tematy koreańskie. To będzie bardzo interesujący koncert.
Wśród śpiewających solistów znalazłam także nazwisko Szymona Kobylińskiego z Opery Narodowej.
To bardzo młody chłopak, który wygrywa konkursy, a w Teatrze Wielkim Operze Narodowej są mu już powierzane partie basowe. Wystąpi razem z Wacławem Golonką w Kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Co roku 15 sierpnia muzyka gromadzi w tym miejscu liczna rzesza słuchaczy. Ludzie siedzą także wokół kościoła i słuchają koncertu.
Niektórzy artyści przyjadą do Rzeszowa po raz pierwszy, inni już wcześniej gościli na Wieczorach Muzyki Organowej. Ilu ich wystąpiło w ciągu tych 25 lat?
W ramach naszego Festiwalu odbyło się ok. 180 koncertów, wystąpiło ok. 120 artystów i 25 zespołów chóralnych i orkiestrowych. Wśród solistów dominowali organiści.
A Pana ulubione organy na Podkarpaciu znajdują się…
W Leżajsku, oczywiście. Tu zaczęła się moja przygoda z organami i fascynacja brzmieniem i architekturą tego instrumentu. Dzięki Leżajskowi wydarzyło się wszystko potem.
KALENDARZ KONCERTÓW:
XXV Jubileuszowy Festiwal
Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
2 lipca – 15 sierpnia 2016
Sobota, 2 lipca, godz. 19:30 – Bazylika Bernardynów
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran
Niedziela, 3 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Marek Stefański organy
Elżbieta Towarnicka sopran
Niedziela, 10 lipca, godz. 20:00 – Katedra
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje
Niedziela, 24 lipca, godz. 19.30 – Kościół Św. Krzyża
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce
Niedziela, 31 lipca, godz. 20.00 – Katedra
Franz Löerch (Niemcy) organy
Niedziela, 7 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Francesco Bongiorno (Włochy) organy
Niedziela, 14 sierpnia, godz. 20.00 – Katedra
Jisung Kim (Korea Płd.) organy
Amerling Chor z Wiednia
Julia Czepiel dyrygent
Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 18.00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu
Wacław Golonka organy
Szymon Kobyliński bas
Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie
9 lipca – 6 sierpnia
Sobota, 9 lipca, godz. 18.00
Andrzej Chorosiński organy
Michał Chorosiński recytacje
Sobota, 23 lipca, godz. 18.00
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce
Sobota, 30 lipca, godz. 18.00
Franz Löerch (Niemcy) organy
Sobota, 6 sierpnia, godz. 18.00
Marek Stefański organy
Magdalena Dobrowolska sopran
Tagi: Marek Stefański, Azja, Bach, ieczory Muzyki Organowej, Korea, Europa
KOMENTARZE
Marek Stefański: Serce ciągnie mnie na Wschód
Z Markiem Stefańskim, wirtuozem organów, rozmawia Anna...
Prof. Woś: Przy stole operacyjnym walczy się do końca
Gdy kilka tygodni temu prof. Stanisław...
Od Bacha po współczesność. Rozpoczyna się festiwal muzyki organowej
Muzyka organowa...
Letnie wieczory z muzyką organową i kameralną. Na początek chór Organum
Od 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal Wieczory Muzyki Organowej...
Milion złotych dla uczelni z Podkarpacia. Politechnika Rzeszowska kupi samolot
Milionem zł wsparł samorząd województwa podkarpackiego siedem uczelni z regionu. Najwięcej, bo aż 360 tys. zł otrzymała Politechnika...
Czarodziejski ogród Józefa Mehoffera
Jak pisał prof. Stanisław S. Nicieja, zaborcy wysyłali do Galicji austriackich...
Galeria Integracyjna - połączenie dwóch światów
W nowoczesnym niedawno oddanym do użytku jednym...
Prof. Bralczyk w Rzeszowie. "O prawdzie w języku"
Prof. Jerzy Bralczyk – wybitny językoznawca, specjalista...
65 lat Kina Zorza i walka o przetrwanie! Od piątku czekają na widzów
W 2021 roku kino Zorza obchodzi jubileusz 65-lecia i… od kilku miesięcy rozpaczliwie walczy o przetrwanie w dobie koronawirusa. Kultowe rzeszowskie kino od...
Imponująca kolekcja historycznych strojów w muzeum w Rzeszowie
Rzeszowskie muzeum wciąż poszerza kolekcję zabytkowych strojów. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat po raz czwarty pozyskuje do Działu Sztuki zespół historycznych...
Dagny nagra Osiecką. Fani wspierają i podarowali już 8 tysięcy
– Podziwiam ją. Zarówno jako artystkę, jak i kobietę. Wyprzedziła swoją epokę. Była kobietę niezależną w zależnym świecie. I odważną. Aby tworzyć, trzeba...
Teatry w Rzeszowie wracają z komediami i premierami
Po trzech miesiącach zamknięcia, teatry wreszcie mogą zaprosić publiczność. Króluje lekki, komediowy repertuar i już w lutym są premiery – jedna w Teatrze Siemaszkowej, druga w Rzeszowskim...
Ofiary Holokaustu z Podkarpacia - ich pomnik i premiera filmu "Jesteśmy razem"
W środę, 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu odbędzie się jednorazowy premierowy pokaz filmu o zagładzie Żydów...
Rzeszów Carpathia Festival 2021 z Jackiem Cyganem. Ruszyły eliminacje
Do końca lutego muzyczne talenty mają czas na przesłanie nagrań, by wziąć udział w eliminacjach do XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Rzeszów...
Kaplica Fredrów w Przemyślu znów otwarta
Po dwuletnich pracach konserwatorskich otwarta została kaplica pw. Świętego Krzyża w katedrze przemyskiej. Kaplicę fundowaną przez biskupa Aleksandra Antoniego Fredrę wybudowano w latach 1724-30. To miejsce...
W piątek koncert Filharmonii Podkarpackiej. Transmisja w Internecie
Walc Straussa i "Taniec węgierski" Brahmsa, a także Offenbach i Czajkowski - muzyka pełna temperamentu jest w programie najbliższego koncertu Filharmonii Podkarpackiej...