Reklama

Justyna Steczkowska - w Rzeszowie wszystko się zaczęło

A A A
Jaromir Kwiatkowski

Dodano: 18-11-2012

fot. T. Poźniak

fot. T. Poźniak

Kiedy miała trzy lata, zaśpiewała w domu „O sole mio” tak pięknie, że tato, znany dyrygent chórów, myślał, iż ta pieśń leci z radia. W połowie lat 90. r., w finale „Szansy na sukces”, wykonując „Boskie Buenos” Maanamu, końcową wokalizą wprawiła w osłupienie jury, z Niną Terentiew na czele. Od kilkunastu lat idzie konsekwentnie artystyczną drogą, którą wytycza sama, nie oglądając się na nikogo – mowa o Justynie Steczkowskiej.

Rodowita rzeszowianka
 
Justyna Steczkowska przyszła na świat 2 sierpnia 1972 r. w Rzeszowie. Rodzina mieszkała wtedy przy ul. Broniewskiego 3 na Baranówce. W pierwszej klatce, na trzecim piętrze, pod „dziesiątką”. Z tamtych lat pamięta niewiele: piaskownicę i… Piotra, swoją pierwszą miłość. Miał jasne włosy. Ona miała wtedy 5 lat.

Steczkowscy wyjechali na muzyczną „pustynię”

Justyna powiedziała w jednym z wywiadów, że ma dobre, rodzinne geny. Przede wszystkim muzyczne. Ojciec Stanisław zakładał chóry w kilku miastach, m.in. w Rzeszowie i Stalowej Woli. Sprawił, że każde z dziewięciorga dzieci muzykowało od najmłodszych lat. Posyłał je do szkół muzycznych. Gdy miała 6 lat, Steczkowscy przenieśli się do Stalowej Woli. - Tata nie był chętny do przeprowadzki. Mama bardziej nalegała, bo wreszcie mogła mieć swój kąt w domu. W końcu było nas dużo, a w Rzeszowie mieszkaliśmy w 3-pokojowym mieszkaniu – wspomina artystka. Stanisław Steczkowski obawiał się, czy w Stalowej Woli dzieci otrzymają gruntowne muzyczne wykształcenie. - Mama jednak nie dała za wygraną  i tata się zgodził. Przenieśliśmy się do wielkiego domu, który stał się domem prawdziwie rodzinnym.  Wraz z żoną Danutą, muzykiem pedagogiem, założyli muzyczny zespół rodzinny, z którym koncertowali po całej Europie. Występowali też w telewizji podczas spotkań muzykujących rodzin – wtedy poznała ich cała Polska. Justyna Steczkowska: - Rodzice mocno pilnowali, żebyśmy pamiętali, że to, iż jeździmy po świecie koncertując, nie oznacza wcale, że jesteśmy lepsi niż inni.

Na stancji u cioci Mili

W późnych latach 80. Justyna wróciła do Rzeszowa. Rozpoczęła naukę w liceum w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Szopena (koło filharmonii). Gry na skrzypcach uczył ją Stefan Ząbek, koncertmistrz orkiestry filharmonii. – Ciężko wtedy pracowałam, grałam po 6 godzin dziennie na skrzypcach, zależało mi na tym, by mieć dobre wyniki. Poza tym bardzo lubiłam swojego profesora. Był prawdziwym pasjonatem skrzypiec i silną muzyczną osobowością – opowiada Steczkowska.
Nauczycielką gry na instrumencie dodatkowym, fortepianie, była Maria Gudel. - Cudowna osoba – mówi o swojej nauczycielce artystka. – Ale wiedziała, że pianistki że mnie nie zrobi (śmiech). Justyna wraz z siostrą Krystyną mieszkały w tym czasie na stancji u cioci Mili, czyli Emilii Żychowskiej, na ul. Piastów 9, pod „dwudziestką”. Później przeniosły się na ul. Krokusową. Zapowiadała się na świetną skrzypaczkę. Liceum ukończyła z wyróżnieniem. Na dyplomie pięknie zagrała z orkiestrą filharmonii koncert d-moll Wieniawskiego.

Jak Justyna rozstała się ze skrzypcami

Rozpoczęła studia na akademii muzycznej w Gdańsku, bo – jak tłumaczy – myślała, że da się połączyć grę na skrzypcach ze śpiewem. Okazało się, że to nie takie proste. Stanęła przed dylematem:  albo postawi na to co kocha najbardziej, czyli śpiew, albo zostanie przy skrzypcach i będzie głęboko nieszczęśliwa, choćby nawet osiągnęła sukces jako skrzypaczka. Wtedy podjęła jedną z najważniejszych decyzji w życiu – porzuciła skrzypce. Studia rzuciła po roku. Z nauką śpiewu nie było łatwo. W Teatrze Muzycznym w Gdyni przy egzaminach  powiedziano jej, że jest na tyle gotową artystką, iż nie jest to szkoła dla niej. Zdawała do Katowic, na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie też jej nie przyjęli. Do dziś nie wie, z jakiego powodu. Trzecie podejście to był Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tam jej powiedziano, że co prawda robi niesamowite wrażenie, ale nie umie śpiewać. Justyna Steczkowska: - Wtedy sobie uświadomiłam, że nie ma szkoły, która mogłaby mi pomóc w moim rozwoju i że jedynym rozwiązaniem jest poradzić sobie samemu.
 
Reklama
Założyła swój własny zespół jazzowy, potem rockowy. Zaczynała swoją muzyczną drogę z takimi muzykami jak Leszek Możdżer (to z nim nagrała swój pierwszy jazzowy koncert dla telewizji) i Maciek Miecznikowski, z którym grała w klubach. Występowała też w katowickim Spodku z 1984 i Wańką Wstańką – kultowymi rzeszowskimi kapelami lat 90. 
Nie było łatwo także pod względem materialnym. W domu rodzinnym panowała zasada: albo się uczysz, albo radź sobie sam.  Śpiewała wieczorami w klubach jazzowych, z czego jednak nie dawało się utrzymać. Malowała guziki ceramiczne, starając się zarobić na swoje utrzymanie. Chodziła na targ wieczorami, gdy posprzedawali już wszystkie dobre owoce, by wybrać te gorsze, ale za to dużo tańsze pod koniec dnia. Przyznaje, że bywała głodna, w ciągu roku schudła 10 kg. Justyna Steczkowska: - To była najlepsza szkoła życia, takie chwile przydają się każdemu z nas. Wtedy dopiero człowiek docenia to, jak wiele miłości i wsparcia otrzymuje od rodziców i zaczyna doceniać, jak wielką jest to wartością. Nie zabrakło mi ani siły charakteru, ani determinacji, aby sobie z tym poradzić, ale prawdą jest, że tę siłę wyniosłam z domu.  

Józefowicz z zachwytu aż gwizdał na palcach
 
Punktem zwrotnym w karierze Justyny Steczkowskiej był udział w „Szansie na sukces” w 1995 r. Pierwsze podejście – piosenka „Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno” z repertuaru Trubadurów – było nieudane. Justyna Steczkowska: - Poszłam do Elżbiety Skrętkowskiej i poprosiłam, by mnie wycięła z programu, bo pochodzę z bardzo muzycznej rodziny i nie chcę im przynieść wstydu. A ona na to: „co ty mówisz, świetnie ci poszło, to był fantastyczny występ, super wyglądałaś. Jeżeli cię wytnę, to nie będę mogła zaprosić cię do finału, a tam będziesz miała szansę wygrać, bo wiesz o co chodzi”. Biłam się z myślami, w końcu pomyślałam „a może ona ma rację, może przesadzam z tą nieustanną perfekcją?” W finale wylosowała „Boskie Buenos” Maanamu, które było o wiele bliżej jej osobowości muzycznej. Gdy zakończyła piosenkę fantastyczną wokalizą, juror Janusz Józefowicz zaczął gwizdać na palcach, aż zaczęła go strofować Nina Terentiew, przypominając, że nie jest na koncercie.

Talent to nie wszystko

Uważa, że talent to podstawa, ale to za mało. - Trzeba być trzeźwym pod każdym względem, bo showbusiness jest  miejscem, w którym bardzo łatwo wciągnąć się w różne uzależnienia, nie tylko od alkoholu i narkotyków, ale także od tego, by być na scenie – przekonuje.

Żyję z koncertów, nie z płyt

W 1996 r. ukazała się pierwsza, multiplatynowa płyta Justyny Steczkowskiej „Dziewczyna szamana”. Sprzedała się w 350 tys. egzemplarzy. Justyna Steczkowska była zawsze kochana przez publiczność, ale jej artystyczna droga była  przez krytykę różnie oceniana. Sama artystka twierdzi, że nigdy nie czuła się na niej zagubiona i że kolejne płyty, bardzo różnorodne muzycznie i tekstowo, odzwierciedlały aktualny etap jej życia. – Oczywiście – tłumaczy - można nagrywać płyty podobne do siebie. Ale to nie dla mnie. Zdobywałam publiczność, traciłam ją  i zdobywałam nową. Zawsze z chęcią  wysłucham, co inni mają do powiedzenia na temat mojej muzyki, ale zrobię to, co czuję i to co mi w duszy gra.  Dlatego moje płyty są tak różnorodne. To jest mój wybór i moja  odpowiedzialność. Mądrością jest słuchać innych i nadal pozostawać sobą.
Podkreśla, że nie nagrywa muzyki po to, by mieć z czego żyć, bo już od lat ze sprzedaży płyt nikt nie żyje. - Żyjemy z koncertów i kontraktów wizerunkowych. A do płyt często dopłacam. Za platynową „Daj mi chwilę”  pierwsze pieniądze zobaczyłam po dwóch latach i to była połowa  pieniędzy, które na nią wydałam. Ale nie żałowałam nigdy ani energii, ani pieniędzy na to, żeby nagrywać nowe płyty. To jest to, co kocham i to co po mnie zostanie.

Nie boi się konkurencji, bo Justyna Steczkowska to dziś dobrze kojarzona marka. - To nie jest tak – mówi - że czuję jakąś presję. Mam swoją  muzykę, program o fotografii, mnóstwo muzycznych nagród i wdzięczność ludzi za pomoc w wielu charytatywnych akcjach prywatnych i społecznych. Czego więcej chcieć?

Podkreśla, że najważniejsze są koncerty, bo wtedy artysta ma bezpośredni kontakt z publicznością. I dopiero wtedy można stwierdzić, czy jest artystą, czy tylko gwiazdą, którą dziś bez względu na umiejętności może być każdy. W studiu  można podreperować dźwięk, zmienić głos, zrobić coś z niczego. Na scenie niewiele już da się zrobić, to musi być żywa energia  i  charyzmatyczna  osobowość.

Nie tylko muzyka

Justyna Steczkowska jest osobą bardzo zapracowaną. By się o tym przekonać, wystarczy wejść na jej terminarz na stronie internetowej artystki (www.justynasteczkowska.pl). Aż tam trzeszczy od zajęć: koncerty, akcje charytatywne, sesje zdjęciowe, programy telewizyjne, nagrania. Fotografowanie to jej druga pasja. Najbardziej interesuje ją ludzka twarz, jej emocje. Nie ma dylematu, co jest ważniejsze: muzyka czy fotografia. - Bardzo lubię fotografować, ale jestem muzykiem i nigdy nie będzie inaczej.

Lubię wracać do Rzeszowa i Stalowej Woli

Kiedyś powiedziała, że talent można szlifować wszędzie.  A kiedy  jest się gotowym, trzeba wyjechać z domu w świat i walczyć o swoje w nim miejsce. Ona tak zrobiła. Obecnie „walczy o swoje miejsce”, mieszkając pod Warszawą. Ale zachowała sentyment do Rzeszowa i Stalowej Woli  - miast swego dzieciństwa i młodości. Zwłaszcza do Rzeszowa. - Tu spędziłam najważniejsze lata – podkreśla. - To były cudowne lata, pełne szaleństwa, niecodziennych przyjaźni i poszukiwania samego siebie. I to wszystko zdarzyło się w Rzeszowie. Lubię tu wracać.

KOMENTARZE

Dobre warunki na podkarpackich stokach

Na podkarpackich stokach narciarskich nadal panują dobre warunki narciarskich...

Strategia wyboru czy spójności. Debata na sesji sejmiku

Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej...

Od poniedziałku trwa IV Rzeszowskie Święto Wokalne

Od najbliższego poniedziałku do soboty będzie trwał najbardziej słoneczny festiwal w Rzeszowie ? Rzeszowskie Święto Wokalne. Tegoroczna, czwarta już edycja poświęcona jest Annie Jantar...

Kobiety z historii Podkarpacia. Elżbieta Drużbacka - sarmacka muza

Podczas przechadzek po moim ulubionym Przemyślu odnalazłam ulicę Elżbiety Drużbackiej, niewielką, krętą, z przedwojennymi, dworkowymi willami, położoną u...

zobacz więcej
Reklama

Po Podkarpaciu błądzi jesień...

Mamy najpiękniejszy czas w Beskidach i Bieszczadach, czas jesieni. W kadrze od lat...

Polonusi w tańcach narodowych z czterech stron świata

W Rzeszowie trwa XVIII Światowy Festiwal...

Tradycja Matki Boskiej Zielnej

Z Jolantą Dragan, kustoszem Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, rozmawia Angelika Fila

Legendarny warsztat rzeźbiarski rodziny Dąbrowskich z Żołyni

Wśród niskich domków Rynku w Żołyni wyróżnia się piętrowa mieszczańska kamienica. Przez lata zamieszkana przez jedną osobę, później tylko okazyjnie odwiedzana...

Wystawa "Cały ja" w Jarosławiu - malarskie wspomnienia Wacława Kochanowicza

Wacław Kochanowicz przenosi na płótno wspomnienia z dzieciństwa. Są to nie tylko sceny rodzajowe czy pejzaże, ale przede wszystkim konie, które...

"Koncert nocy letniej" z gwiazdami podkarpackiej sceny muzycznej

"Koncert nocy letniej", który odbędzie się 30 sierpnia w Rudnej Małej koło Rzeszowa to zakończenie wakacji w iście szekspirowskim stylu. Pod osłoną nocy, w ogrodach...

Reklama

Muzyczna interpretacja wierszy Szubera. Tryptyk z poezją mistrza z Sanoka

Takiej płyty na rynku jeszcze nie było – 18 wierszy Janusza Szubera zinterpretowanych muzycznie. Poeta sam wybrał i przeczytał najważniejsze dla niego...

Elvis Presley symfonicznie na rzeszowskim Rynku

"If I can Dream – Elvis Presley symfonicznie" to tytuł koncertu, który w sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się na rzeszowskim Rynku. Marcin Życzyński, polski impersonator "Króla rock and rolla" razem z...

"Śmiech wzbroniony" Teatru Bo Tak na scenie WDK w Rzeszowie

Dokładnie rok temu na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Teatr Bo Tak ze sztuką "Umrzeć ze śmiechu" Paul’a Elliota zagościł po raz pierwszy. Szybko się też okazało...

"Legenda Karpat" i III Festiwal Filmów Karpackich w sierpniu w Bieszczadach

Polańczyk będzie w tym roku stanowił centrum wydarzeń III Festiwalu Filmów Karpackich, który potrwa w tym roku trzy dni, od 23 do 25 sierpnia...

Długi weekend sierpniowy ze Zdzisławem Beksińskim

W tym roku obchodzimy rocznicę 90. urodzin Zdzisława Beksińskiego, a od 16 do 18 sierpnia w ramach "Roku Beksińskiego" odbędzie się w Sanoku "Długi Weekend z Beksińskim".

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 63

VIP Biznes&Styl Nr 63
w numerze m.in.:

Milioner, który dla Puszczy Karpackiej porzucił biznes Tomasz Róg, efekt motyla w Cieszanowie Maria i Marcin Piotrowscy Folkowisko z Goracja Porsche może mieć każdy, ale rzeźbę już nie! Za 2 lata S19 połączy Rzeszów z Lublinem Dzieje firmy kupieckiej I. Schaitter i Spółka Kongres i Targi TSLA EXPO 2019
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.