Z prof. Martą Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego rozmawia Alina Bosak.
Dodano: 09-08-2017
Teatry i filharmonie w sierpniu zazwyczaj są zamykane cztery spusty, ale nie w Rzeszowie. Lada moment powita pani na lotnisku chińskich artystów.
Mimo czasu urlopowego, przygotowaliśmy dla melomanów artystyczna ofertą. W niedzielę, 13 sierpnia Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej będzie można usłyszeć na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tego samego dnia odbędzie się także koncert w filharmonii. Jestem przekonana, ze podczas długiego weekendu nie wszyscy wyjeżdżają do kurortów, wiele osób pozostaje w mieście, odwiedzają nasz region też turyści, którzy przy okazji chętnie wysłuchują koncertu. 13 sierpnia, o godz. 18. zapraszamy ich na koncert nadzwyczajny. Wystąpią artyści z Chin. Ośmioosobowy zespół zaprezentuje nam utwory z kręgu kultury chińskiej. Nikogo nie musze chyba przekonywać o tym, że Chińczycy są zachwyceni i zainteresowani kulturą i muzyką polską. Szczególnie cenią muzykę Chopina i taka też zostanie zaprezentowana w czasie niedzielnego koncertu. W jego trakcie wyświetlimy na ścianie sceny filharmonii XVII-wieczną, chińską makatę, która znajduje się w zbiorach Muzeum-Zamku w Łańcucie. To jedyny taki eksponat w Europie! Mam nadzieję, że ten koncert będzie dobrym początkiem długofalowej współpracy z Chinami.
Do Chin wybiera się Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Kto zainicjował tę współpracę?
W 2016 roku gościliśmy w filharmonii delegację z Chin. To dopiero początki naszej współpracy, ale obiecujące. Projektujemy wspólne przedsięwzięcia artystyczne. Nasza orkiestra w grudniu wyjeżdża na dwa tygodnie do Chin. Tam planowanych jest dziesięć koncertów. Zaprosiła nas chińska agencja artystyczna i ona planuje nasze koncertowe tournee. Dopracowujemy program koncertów. Jesienią ukaże się płyta z tym repertuarem, zaprezentujemy go 8 grudnia również publiczności w Rzeszowie. Będzie to muzyka europejska, m.in. utwory Straussa, oraz polska – dzieła Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina. Przygotowaliśmy także akcent chiński - ukłon w stronę naszych gospodarzy.
W tym roku rzeszowscy filharmonicy zagrają po raz kolejny w Wiedniu.
W ostatnich latach nasza orkiestra sporo podróżuje. Nasi muzycy koncertowali w Miszkolcu na Węgrzech, w słowackich Koszycach, w Brukseli, Lwowie, Wilnie, Hanoverze, Hamburgu, Bielefeld, w kraju Saary w Niemczech, w hiszpańskim Toledo i pięciokrotnie w słynnym wiedeńskim Musikverein. Te ostatnie koncerty miały ogromne znaczenie dla rozpoczęcia współpracy z Chińczykami. Do Chin wyjeżdżamy razem z Jiřím Petrdlikiem, dyrygentem, z którym koncertowaliśmy w Musikverein. W tym wszystkim bardzo nam też pomogła współpraca z Michałem Maciaszczykiem, od 30 lat związanym z Wiedniem zawodowo.
Program koncertów na sezon 2017/2018 jest bogatszy niż w poprzednich latach. Mamy nie tylko muzykę symfoniczną, ale i operę, balet. Widać, jaką rolę odgrywa współfinansowanie filharmonii przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzeczywiście, możliwości, jakie mamy dzięki współprowadzeniu filharmonii przez ministerstwo, są znacznie większe. Jesteśmy nadal samorządową instytucją artystyczną, ale od kwietnia br., na mocy umowy ministra z marszałkiem podkarpackim, współprowadzoną przez ministerstwo. Dzięki temu w naszej ofercie programowej znajdują się także spektakle operowe, operetkowe i przedsięwzięcia nie tylko typowo symfoniczne. Dysponujemy orkiestronem, czyli fosą koncertową dla orkiestry u podnóża sceny. Dzięki temu może ona towarzyszyć baletowi, artystom, prezentującym operę. Wprawdzie nie wszystkie dzieła operowe można w naszych warunkach prezentować, ale lista tych, które z powodzeniem mogą w naszej filharmonii zaistnieć, jest naprawdę długa. Obecnie staramy się tak kształtować repertuaru, aby osoby, które od lat oczekują u nas premier, spektakli operowych, operetkowych, musicalowych, znalazły taką propozycję. 3 września rozpoczynamy sezon artystyczny operą Donizettiego – Don Pasquale. Sezon koncertów abonamentowych zainaugurujemy natomiast 6 października.
Cały wrzesień wydaje się być dedykowany projektowi, który nazwaliście Państwo – BOOM. Skrótu od „Balet-Opera-Operetka-Musical”…
Ten skrót chyba się przyjął, bo melomani sympatycznie na niego reagują. Oprócz „Don Pasquale’a” we wrześniu zapraszamy na koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”, w którym wystąpią soliści Teatru Muzycznego w Lublinie, oraz na operetkę w trzech aktach. „Hrabina Marica” realizowana jest wspólnie przez Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej oraz artystów Opery Karkowskiej. Bilety na te wszystkie wydarzenia można kupić przez Internet. Kasę i sprzedaż abonamentową uruchamiamy 29 sierpnia.
Wśród 13 koncertów abonamentowych jest taki z udziałem Piotra Pławnera.
Piotr Pławner miał u nas wystąpić już jakiś czas temu. Ale wtedy z powodu wypadku musieliśmy zmienić program. Teraz mam nadzieję, publiczność usłyszy go w pierwotnym kształcie 17 listopada br.
Który punkt programu poleca Pani szczególnej uwadze publiczności?
Zachęcam do zainteresowania wszystkimi koncertami. Repertuar planowaliśmy bardzo staranie. Starając się, aby był różnorodny. Króluje muzyka symfoniczna. W ramach koncertów abonamentowych będzie można usłyszeć dzieła, które jeszcze nie były prezentowane w Rzeszowie, jak chociażby „Ein Deutsches Requiem” Brahmsa, pod dyrekcją Jiří Petrdlika, czeskiego dyrygenta, który przywiezie ze sobą chór i solistów z Pragi. Ten koncert odbędzie się 27 października. Polecam także Oratorium Fatimskie. Z okazji obchodów 100-lecia objawień fatimskich, w Filharmonii Podkarpackiej będzie miało miejsce światowe prawykonanie tego dzieła. Tekst napisany po łacinie, oparty jest na tekstach tajemnic fatimskich. Wystąpi dyrygent i soliści z Portugalii.
12 listopada też koncert nieco inny, z autorskimi piosenkami Leszka Długosza.
To koncert związany z obchodami Święta 11 Listopada. Już w tym roku różnymi akcentami podkreślamy zbliżającą się setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze jesteśmy na etapie podejmowania decyzji, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jeszcze w tym roku zaprosimy na wyjątkowe koncerty z tej okazji.
Balet zobaczymy w listopadzie.
Będziemy wtedy gościć Balet Opery Lwowskiej. Wystąpi on z towarzyszeniem naszej orkiestry.
Co Pani myśli o tworzeniu opery w Rzeszowie?
Próbujemy to robić własnymi siłami. Mamy orkiestrę na bardzo dobrym poziomie, która przy odpowiedniej organizacji czasu pracy i repertuaru, ilości prób, itd. z powodzeniem może wykonywać dzieła operowe. I tak to już miało miejsce. W marcu podczas wystawienia operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa. Soliści, balet, chóry są zdecydowanie zainteresowani taką współpracą z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. W ten sposób opera „Don Pasquale” odbędzie się przy współpracy z artystami z Czech i Włoch. Tamtejszymi dyrygentem, scenografem, choreografem.
Będzie w Rzeszowie gmach opery?
Najpierw trzeba sobie zadać pytanie, czy na pewno w tym momencie jest potrzebny? Trzeba mierzyć siły na zamiary. Taka inwestycja jest ogromnie kosztowna w utrzymania. Tu chodzi o kilkudziesięciomilionowy budżet. Na ten moment, myślę, że jesteśmy w stanie spełnić operowe i baletowe oczekiwania melomanów, właśnie w ten sposób, który proponujemy obecnie. Z udziałem naszej orkiestry i współpracą z artystami z innych baletów i oper. Brakuje nam potężnego zaplecza, jakiego wymaga Teatr Muzyczny, nie mamy sceny obrotowej, ale to nie przeszkadza proponować bogatego repertuaru operowego i operetkowego. A, jak już mówiłam, opery i balety z całego świata chcą nami współpracować w obecnej formie. Mogę zdradzić, że jesteśmy umówieni z pewnym teatrem operowym na wielką, wspaniałą premierę w karnawale 2019 roku.
FILHARMONIA PODKARPACKA IM. ARTURA MALAWSKIEGO - SEZON ARTYSTYCZNY 2017/2018
WRZESIEŃ 2017
3 IX 2017 godz. 18:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
- BINETTI – dyrygent
SOLIŚCI: S. Salvaggio, A. Martini, V. Biliancione, …
W programie: G. Donizetti - Don PASQUALE
Bilet: 40/30 zł
13 IX 2017 godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ARTYŚCI TEATRU MUZYCZNEGO W LUBLINIE
- Munch – słowo
W programie: Powróćmy jak za dawnych lat Piosenki z lat 20 i 30 XX wieku
Bilety: 30/20 zł
24 IX 2017 godz. 18:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
- TOKARCZYK – dyrygent
ARTYŚCI OPERY KRAKOWSKIEJ
W programie: I. Kalman – Hrabina Marica
Bilety: 40/30
29 IX 2017 godz. 19:00
LAUREACI KONKURSÓW MUZYCZNYCH – SCENA DEBIUTÓW
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
WOJCIECH RODEK – dyrygent
KAROL GAJDA - puzon
MARLENA SZPAK – sopran
W programie:
- Serocki – Koncert na puzon
***
oraz arie z oper m.in. W.A. Mozarta
Bilety: 20/10 zł
PAŹDZIERNIK 2017
2 X 2017 KONCERT KAMERALNY godz. 17:00
MAŁGORZATA WASIUCIONEK – skrzypce
ADAM KRZESZOWIEC - wiolonczela
SYLWIA MICHALIK – BEDNARCZYK – fortepian
INGA POSKUTE - sopran
W programie: utwory Artura Malawskiego
Bilety: 20/10 zł
AB 6 X 2017 PIĄTEK godz. 19:00
INAUGURACJA SEZONU 2017/2018
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
ADAM WODNICKI – fortepian
W programie:
- van Beethoven – Uwertura „Poświęcenie domu” op. 124
- Szymanowski – IV Symfonia koncertująca op. 60
- Britten - Wariacje i fuga nt. Purcella op. 34 „Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę”
Bilety: 30/20 zł
AB 13 X 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent
VERIKO TCHUMBURIDZE – skrzypce
W programie:
- Rossini – Uwertura do op. Wilhelm Tell
- Bruch – Fantazja szkocka
- Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45
Bilety: 30/20 zł
AB 20 X 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MANUEL TEIXEIRA – dyrygent
PIOTR TARCHOLIK – skrzypce
ANNA MARIA PINTO – sopran
PEDRO TELLES - baryton
W programie:
- A. Hartmann – Concerto funebre
- Silveira – Cantata Fatimska; Libretto – José Carlos Miranda (PRAWYKONANIE)
Bilety: 30/20 zł
AB 27 X 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CHÓR AKADEMICKI Z PRAGI
JI?I PETRDLIK – dyrygent
LUCIE SILKENOVA – sopran
PAVEL KLEČKA – baryton
W programie:
- Brahms – Ein Deutsches Requiem op. 45
Bilety: 40/30 zł
28 X 2017 - SANOK Kościół pw. Chrystusa Króla program koncertu z 27 X 2017
LISTOPAD 2017
6 XI 2017 PONIEDZIAŁEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ (SKŁAD WYJEŻDŻAJĄCY DO WIEDNIA)
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
W programie m.in.:
- Wagner – Uwertura „Polonia”
- Moniuszko – Uwertura fantastyczna „Bajka”
Bilety: 20/10 zł
10 XI WIEDEŃ Koncert w Złotej Sali Muskiverein
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
Program w trakcie ustaleń
9 XI 2017 KONCERT DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ godz. 13:00
KATARZYNA MAKAL ŻMUDA - fortepian
OLGA ANIKIEJ - fortepian
W programie: muzyka polska m.in. utwory F. Chopina, J. Paderewskiego, w. Lutosławskiego
Bilety: 10 zł
AB 10 XI 2017 PIĄTEK godz. 19:00
KATARZYNA MAKAL ŻMUDA – fortepian
OLGA ANIKIEJ – fortepian
W programie: muzyka polska m.in. utwory F. Chopina, J. Paderewskiego, w. Lutosławskiego
Bilety: 20/13 zł
12 XI 2017 NIEDZIELA GODZ. 18:00
ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA
ROBERT KABARA – dyrygent
HALINA ŁABONARSKA – recytacja
LESZEK DŁUGOSZ – śpiew/ recytacja
W programie: autorskie piosenki Leszka Długosza
Bilety: 40/30 zł
15 XI 2017 ŚRODA godz. 19:00
MYŚLENICKA ORKIESTRA KAMERALNA
MICHAŁ MACIASZCZYK – dyrygent
W programie:
- Różycki - Polonez uroczysty na orkiestrę symfoniczną
- Bielecki - Marzenia
- Karłowicz - Bianca da Molena op. 6, prolog symfoniczny do dramatu "Biała gołąbka" J. Nowińskiego
***
- van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
Bilety: 20/10 zł
AB 17 XI 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
PIOTR PŁAWNER – dyrygent/skrzypce
W programie:
J.S. Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041
- Haydn – Koncert skrzypcowy G-dur
- van Beethoven – VII Symfonia A – dur op. 92
Bilety: 30/20 zł
20 XI 2017 PONIEDZIAŁEK HEMAR. MARCHEWKA – próba generalizacji godz. 19:00
(bez udziału orkiestry)
TEATR MUZYCZNY TORUŃ
Bilety: 20 zł
26 XI 2017 NIEDZIELA godz. 18:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JURIJ BERWETZKI – dyrygent
BALET OPERY LWOWSKIEJ
W programie: Tryptyk baletowy
Bilety: 40/30 zł
GRUDZIEŃ 2017
AB 1 XII 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
ROMAN WIDASZEK – klarnet
ARTUR ROZMYSŁOWICZ – altówka
W programie:
- Bruch – Koncert na klarnet i altówkę op. 88
- Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan”
Bilety: 30/20 zł
7 XII 2017 CZWARTEK – KONCERT DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ godz. 13:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ (SKŁAD WYJEŻDŻAJĄCY DO CHIN)
JIRI PETRDLIK – dyrygent
W programie: program przygotowany na wyjazd do Chin
Bilety: 10 zł
AB 8 XII 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ (SKŁAD WYJEŻDŻAJĄCY DO CHIN)
JIRI PETRDLIK – dyrygent
W programie: program przygotowany na wyjazd do Chin
Bilety: 30/20 zł
AB 15 XII 2017 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JAKUB CHRENOWICZ – dyrygent
KATARZYNA DUDA – skrzypce
W programie:
- Paganini – II Koncert skrzypcowy h – moll op. 7
- Czajkowski – I Symfonia g – moll op. 13 „Zimowe marzenia”
Bilety: 30/20 zł
31 XII 2017 NIEDZIELA godz. 18:00
KONCERT SYLWESTROWY – „ZAPROSZENIE DO TAŃCA”
Skład orkiestry: 8-6-5-4-3 - KWINTET
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
KATARZYNA HOŁYSZ – sopran i PARA TAŃCZĄCA
REGINA GOWARZEWSKA – słowo
Bilet: 120 zł
STYCZEŃ
1 I 2018 PONIEDZIAŁEK godz. 18:00
KONCERT SYLWESTROWY – „ZAPROSZENIE DO TAŃCA”
Skład orkiestry: 8-6-5-4-3 - KWINTET
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI – dyrygent
KATARZYNA HOŁYSZ – sopran i PARA TAŃCZĄCA
REGINA GOWARZEWSKA – słowo
Bilety: 90 zł
AB 5 I 2018 PIĄTEK godz. 19:00
SINFONIA VARSOVIA
KRZYSZTOF MEISINGER – gitara, dyrygent
W programie:
G.M. Rodríguez - La Cumparsita
- Gardel - El dia que me quieras
- Morricone - Cinema Paradiso Suite
- Domeniconi – Koyounbaba
- Albéniz – Asturias
- Piazzolla - Bandoneon
- Piazzolla - Milonga del Angel
- Piazzolla – Libertango
- Piazzolla – Soledad
- Piazzolla - Concierto para Quinteto
Bilety: 40/30 zł
AB 12 I 2018 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JACEK ROGALA – dyrygent
TOMASZ KUMIĘGA – baryton
ELŻBIETA LEWICKA – słowo
W programie:
- Spisak – Trzy miniatury
- Baird – Cztery sonety miłosne na baryton i orkiestrę symfoniczną
- Kisielewski – Koncert na orkiestrę kameralną
- Karłowicz – 5 pieśni (opr. J. Rogala)
Bilety: 30/20 zł
AB 19 I 2018 PIĄTEK godz. 19:00
“PEJZAŻE AMERYKI”
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MARIUSZ SMOLIJ – dyrygent
W programie: muzyka amerykańska
Bilety: 30/20 zł
AB 26 I 2018 PIĄTEK godz. 19:00
ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ANNA DUCZMAL – MRÓZ – dyrygent
KLARA KRAJ – fortepian
DOMINIKA GRZYBACZ – fortepian
W programie:
W.A. Mozart– Koncert na dwa fortepiany Es – dur KV 365
- Weinberg – I Symfonia op. 10
Bilety: 30/20 zł
27 I 2018 SOBOTA godz. 18:00
ZEMSTA NIETOPERZA – operetka w trzech aktach
Bilety: 50/30 zł
ABONAMENT (13 koncertów)
PEŁNOPŁATNY – 312 zł
ULGOWY – 182 zł
KOMENTARZE
Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"
Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...
Felieton z wierszem
Kupuję ser, wymieniam olej. Z tomu ? Powiedzieć. Cokolwiek?, 2011 r.
Prokuratura nie ma lekko
W mediach długo nie ustaje wrzawa wokół afery Amber Gold. Nic dziwnego, dla wielu osób to prawdziwy...
Krzysztof Kolberger - życie i teatr
Z Krzysztofem Kolbergerem, aktorem i reżyserem teatralnym, rozmawiają Aneta Gieroń i Jaromir Kwiatkowski.
Grażyna Kazanowska - życie to jest teatr... w Bieszczadach
Nie przemysł, czy praca w laboratorium, ale taniec i teatr były jej żywiołem od dziecka. I trudno, żeby było inaczej, skoro przed szeroką publicznością zadebiutowała już...
Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza
Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...
Rzeszowskie budynki. Synagoga Staromiejska i Nowomiejska
W starszej, zwanej Staromiejską lub Małą...
Tora ocalona z ognia. Synagoga w Sanoku
W drewnianej synagodze z Połańca z XVIII w., pieczołowicie zrekonstruowanej...
Diecezja Rzeszowska w tym roku bez tradycyjnej kolędy
Ksiądz biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia 2020 r. czytamy, że w diecezji rzeszowskiej...
Szklana bajka z Krosna
Maciej Habrat jest artystą znanym w kraju i na kilku kontynentach. Tworzy bajecznie kolorowe szkło dekoracyjne o fantastycznych, rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka formach. Na ten sukces pracuje nieprzerwanie od roku 1991.
Łempicka. Kobieta, która "namalowała" swoje życie
Przeżyła dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, wielki kryzys z 1929 roku oraz hiszpańską wojnę domową. Wiedziała, czym jest dyskryminacja z powodu bycia kobietą malarką o żydowskim...
"Siemaszka" odwołuje festiwal. Pieniądze do zwrotu
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odwołuje 7. Festiwal Nowego Teatru. W pierwszym terminie 21-28 listopada wydarzenie nie może się odbyć z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu m.in...
Czarodziejski ogród Józefa Mehoffera
Jak pisał prof. Stanisław S. Nicieja, zaborcy wysyłali do Galicji austriackich urzędników po to, by germanizowali zagrabione tereny. Tymczasem rodowici Austriacy nie wypełniali swojej misji: polonizowali się i nierzadko...
Bralczyk o prawdzie w języku. WSIiZ wraca z cyklem "Wielkie pytania w nauce"
Prof. Jerzy Bralczyk będzie w styczniu gościem piątego cyklu otwartych wykładów "Wielkie pytania w nauce", organizowanego przez Wyższą Szkołę...
Siemaszkowa śpiewa w TVP3 Rzeszów przeboje Piaf i Osieckiej
Przeboje z ukochanych spektakli publiczności Teatru im. Wandy Siemaszkowej będzie można usłyszeć w okresie Świąt Bożego Narodzenia i w Sylwestra na antenie regionalnej...
WDK zaprasza na popisy cymbalistów od piątku online
W piątek, 11 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczynają się 39. Spotkania Cymbalistów. Potrwają trzy dni. Wydarzenie odbędzie się on-line i będzie transmitowane na żywo...