Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

25 lat zespołu Matragona - Orkiestry Jednej Góry

A A A
Redakcja

Dodano: 18-02-2018

Zespół Matragona. Fot. Tadeusz Poźniak

Zespół Matragona. Fot. Tadeusz Poźniak

W górach rodzą się nie tylko rzeki. W dzikich Bieszczadach, spod góry Matragona, na którą nie wiedzie żaden turystyczny szlak, popłynął 25 lat temu strumień niezwykłej muzyki. Grupa pasjonatów uzbrojona w instrumenty z różnych krańców świata, z odmiennych kultur i nawet epok, przyjechała tu z Sanoka i znalazła natchnienie. Tak narodziła się Orkiestra Jednej Góry – Matragona. Ich granie mieści się w szerokim nurcie world music. Lada dzień ukaże się ich najnowsza i zarazem jubileuszowa płyta „Anarti”.
 
Ze strunowych – między innymi sitar, lutnia, rawap, lira korbowa, z dętych – skuducze, okaryny, flety, a nawet fletnia Pana  i huculska trembita. Do tego bębny z różnych zakątków świata, Maroka, Iranu, Indii i kilkadziesiąt idiofonów o intrygujących nazwach, jak filipiński Tugangay, indonezyjskie angklungi. Instrumenty zespołu Matragona są jak podróż po różnych zakątkach świata i kulturach. Kryją ich brzmienia, które przenikają do wydobywanej z ich pomocą muzyki. - Dlatego nasze kompozycje, w jakiś sposób nawiązują do wielu kultur, chociaż się nie inspirują żadną konkretną.
Reklama
 
To muzyka autorska – podkreśla Maciej Harna, lider i założyciel Matragony, który w 1992 roku jako młody instruktor Sanockiego Domu Kultury dostał zadanie założenia młodzieżowego zespołu muzycznego. – Postanowiłem zrobić to, co było mi w tamtym czasie bliskie- wspomina. - Byłem zafascynowany różnymi kulturami muzycznymi świata, instrumentami, których parę miałem. Stwierdziłem, że zamiast zakładać kolejny zespół   "rockowo-garażowy", grający covery, zaproponuję coś oryginalnego. Próbowałem zaciekawić innych grą na instrumentach, na których w Polsce mało kto na początku lat 90-tych grał. To było otwarte zaproszenie. Więc przyszli ludzie, którzy nie byli wprawdzie muzykami, ale muzyką się fascynowali. 
 
Pojechali na warsztaty pod Matragonę, w dzikie Bieszczady, gdzie przyrodnicy zwykle obserwują wielkie drapieżniki – wilka, niedźwiedzia. Głusza sprzyja bowiem poszukiwaniu oryginalnych brzmień. – Mieszkaliśmy w Balnicy, miejscowości, która dziś która już dziś nie istnieje, obecnie jest tam stacyjka kolejki wąskotorowej – opisuje Maciej. - Kiedyś była tu duża łemkowska wieś, która po wojnie została zniszczona. Została tylko kaplica, cmentarz i jeden jedyny dom, który dał nam, muzykom schronienie. Zaczęliśmy tam przyjeżdżać częściej. Moc miejsca sprawia, że gra się tam inaczej. Dlatego z czasem, już jako zespół, zaczęliśmy tam organizować otwarte warsztaty dla młodych ludzi, szukających w sztuce i muzyce czegoś nowego. 
 
Zespół szybko opracował repertuar i zaczął występować, prezentując początkowo muzykę indyjską, irlandzką, andyjską. Nie został jednak w nurcie folk na długo. Po dwóch latach przyuczania się, warsztatów, grania, Matragona zagrała godzinny koncert z własną muzyką. – Chcieliśmy, by zespół poznawał różne kultury muzyczne, poprzez pochodzące z ich kręgu instrumenty. Chodziło o to, by wykorzystywać te instrumenty z pełną świadomością, ale tworzyć coś, co połączy brzmienia instrumentów z różnych stron świata, a będzie naszą autorską propozycją. To nie miał być folk, przetworzona muzyka jakiegoś kraju, grupy etnicznej, ale coś oryginalnego, nowego. 
Reklama
 
Ponieważ jednak wykorzystywali instrumenty etniczne, zaczęli pojawiać się na festiwalach z muzyką  folkową, a ich oryginalna muzyka została doceniona. Od pierwszego koncertu w 1994 roku Matragona zdobyła wiele nagród w konkursach ogólnopolskich. W 1999 roku otrzymała prestiżową I nagrodę w II Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, a oryginalna pasja zaprowadziła członków zespołu nawet na plan filmu „Quo vadis”, w którym wystąpili w roli trębaczy Nerona. Zespół ma w dorobku kilka płyt: „Budzenie góry” (1998), „Tańce zmierzchu” (2002), „Trans Silvaticus” (2005), „Balnicki księżyc” (2012) czy indywidualny projekt flecisty zespołu Konrada Oklejewicza -"Legenda" ( w wersji audio i video). 
 
Trzon zespołu stanowi siedem osób, większość związana z Matragoną od samego początku: Maciej Harna - lutnista,lirnik,  Jacek Dusznik – perkusista, Konrad Oklejewicz – flecista, Malwina Zych-Oklejewicz - wokalistka i harfistka, Ewa Wojtyńska-Kiczorowska - skrzypaczka, Ernest Drelich-Gulek –  perkusjonista, Jakub Kowalewicz – gitarzysta. Z Matragoną współpracuje wielu dodatkowych muzyków.   
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
- Na początku, aby poznać techniki gry na instrumentach, braliśmy udział w letnich Szkołach Muzyki Dawnej w Sandomierzu – opisuje Maciej. - Ja uczyłem się na lutni arabskiej, którą jestem najbardziej zainteresowany, chociaż poznałem także grę na średniowiecznych lutniach. Malwina dzięki temu gra dziś na harfie gotyckiej, Konrad na dawnych fletach.   
    
Kiedy zaczynali, oryginalne instrumenty z różnych kręgów kulturowych nie były w Polsce tak łatwe do zdobycia jak dziś. Część różnymi sposobami sprowadzali, niektóre budowali samodzielnie. – To wynikało z pasji, nie zbieractwa, ale do muzyki. Nie chodziło o to, aby mieć eksponaty, które atrakcyjnie wyglądają na ścianie. Chodziło o to, aby nauczyć się na nich grać, poznać ich brzmienie, wykorzystać w naszej muzyce. Z czasem te nasze zainteresowania rozszerzały się, umiejętności gry także – mówi lider Matragony, zdradzając, że nowe instrumenty potrafiły zafascynować. Konrad, utalentowany panczenista, z którym sanoccy trenerzy łyżwiarstwa szybkiego wiązali spore nadzieje, z dnia na dzień stał się flecistą, grającym na andyjskiej kenie. Potem z wyróżnieniem ukończył średnią szkołę muzyczną, a następnie Akademię Muzyczną na flecie barokowym. 
Reklama
 
Graniu Matragony towarzyszy konkretna idea. – Z jednej strony fascynują nas niezwykle barwne, fantastyczne i odmienne brzmienia instrumentów, a z drugiej chcemy korzystać ze spuścizny duchowej. Okazuje się, że muzyka na całym świecie ma mniej więcej ten sam cel. To co łączy muzykę całego świata, to nie są tylko jej zewnętrzne przejawy w postaci skal, systemów rytmicznych, czy różnych barw brzmieniowych, technik gry, praktyk zespołowych itp., ale także jakaś duchowa aura, która sprawa, że muzyka nawet bardzo egzotyczna potrafi przemawiać do różnych ludzi. To dlatego, że jej celem jest przekaz emocji, a te są podobne ludziom  na całym świecie, tylko różnie wyrażane – wyjaśnia Maciej. - Jestem przeciwnikiem zamknięcia na jeden rodzaj muzyki. Człowiek dla własnego rozwoju nie powinien  się zamykać, ograniczać, ulegać ksenofobii, która potrafi niweczyć także artystyczną wrażliwość. W Matragonie chcemy budzić otwartość, ciekawość. Cywilizacja zamykając się we własnym kręgu ogranicza swój rozwój. Tymczasem najciekawsze zjawiska artystyczne występowały w tyglu  kulturowym. Podobnie jak postęp w innych dziedzinach życia. Zderzenie kultur jest wartością – otwiera oczy na człowieka, na jego inność, na to, co ma on do powiedzenia.             
 
Każdy koncert Matragony zmienia się w spektakl - prawdziwy teatr instrumentów, pełno na nim zaskakujących zmian energii, ale i melancholii. I choć mamy swoją wierną publiczność, i pojawia się wciąż nowa, autentycznie zafascynowana, zainteresować organizatorów koncertem jest dziś niełatwo. 
 
W 2015 roku zespół Matragona przygotował autorski program muzyczny „Anarti”.
 
Tak nazywało się plemię celtyckie, które w górnym dorzeczu Sanu, osiedliło się ok. IV w. p.n.e. Znajdywanych jest coraz więcej świadectw ich obecności w tym miejscu. – O muzyce starożytnych Celtów niewiele dziś wiadomo, dlatego repertuar, jaki przygotowaliśmy to kompozycje, będące wizją rzeczywistości, jaka mogła tu istnieć, zanim powstało miasto Sanok. Prezentowaliśmy je na naszych koncertach, m.in. na jubileuszowym. W marcu ukaże się natomiast płyta „Anarti”. Będzie ją można kupić także na stronie zespołu matragona.pl. 
Reklama

 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.