Reklama

Kultura

Rzeszów stolicą Konkursu im. Moniuszki. Przyciągnie światowe talenty

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 19.12.2018
43200_moniuszki
Share
Udostępnij
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie będzie organizowany w cyklu dwuletnim. Pierwsza edycja odbędzie się już we wrześniu w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. List intencyjny w sprawie organizacji Konkursu podpisali 18 grudnia w Warszawie wicepremier prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie prof. Marta Wierzbieniec oraz marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.  
 
 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowa inicjatywa kulturalna. Wydarzenie ma popularyzować polską muzykę oraz twórczość Stanisława Moniuszki i innych polskich kompozytorów z XIX i XX w. Jego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. 
 
– Polska muzyka jest bardzo silną stroną naszej kultury – powiedział wicepremier, minister kultury podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, podkreślając, że konkurs doskonale wpisuje się w obchody roku moniuszkowskiego. Mija bowiem 200 lat od urodzin Moniuszki, który przyszedł na świat 5 maja 1819 r. 
 
– Powstanie konkursu wypełnia istotną lukę w promocji muzyki polskiej na szerszą skalę. Muzyka polska i polscy muzycy w XIX i XX wieku byli cenieni w całej Europie i na świecie. Jeżeli nie mamy tych utworów nagranych, ta muzyka praktycznie istnieje tylko w książkach – podkreślił dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki. Dlatego konieczny jest kolejny krok, czyli zachęcenie muzyków z całego świata, aby wprowadzili polskie utwory do repertuaru i wykonywali je.
 
Konkurs co dwa lata

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie będzie organizowany w cyklu dwuletnim z przeznaczeniem dla różnych obsad wykonawczych. 
 
Pierwsza edycja Konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W Konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy szesnastoosobowe) z całego świata. Nie ma ograniczeń wiekowych.  
 
Uczestnicy I edycji Konkursu będą prezentować utwory 50 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku.
 
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach od 20 do 26 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Koncert Laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i zostanie powtórzony 29 września 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 
Wysokie nagrody dla wykonawców

Do Konkursu można się zgłosić do 23 czerwca 2019 roku. Najpóźniej miesiąc przed tym terminem zostaną zorganizowane eliminacje dla polskich uczestników Konkursu.
 
Jury Konkursu będzie składać się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Odrębnie w obu kategoriach Konkursu zostaną przyznane trzy nagrody główne: I nagroda – 20 000 euro, II nagroda – 10 000 euro, III nagroda – 5 000 euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1500 euro. Ponadto, przyznane zostaną nagrody specjalne, indywidualne i inne nagrody pozaregulaminowe.
 
Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy