Reklama

Kultura

Wielkanoc bez procesji i ze święceniem pokarmów na świeżym powietrzu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.03.2021
52971_procesja
Share
Udostępnij
Rekordowe przyrosty nowych zachorowań na COVID-19 całkowicie odmieniły tegoroczną Wielkanoc, podobnie zresztą jak w roku ubiegłym. Kościoły pozostają otwarte, ale w środku na każde 20 metrów kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie zaleca też nie organizowanie procesji oraz święcenie pokarmów na świeżym powietrzu.
 
Biskup rzeszowski prosi parafie o przygotowanie transmisji on-line, zwłaszcza transmisji liturgii Wielkiego Tygodnia. Ciągle obowiązuje też dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszach św. w niedziele i święta nakazane, której biskup udzielił wszystkim wiernym 5 listopada 2020 r.
 
– W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy” bez procesji z palmami poza kościołem – mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Rzeszowie.
 
W Wielki Czwartek Mszę Krzyżma w katedrze rzeszowskiej będą sprawować tylko dziekani lub wicedziekani, księża pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz księża przeżywający w 2021 r. srebrny lub złoty jubileusz kapłaństwa, a nie jak dotychczas wszyscy księża z diecezji. Nie będzie również tradycyjnej pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza i scholii do katedry.
 
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
 
W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej podczas adoracji Krzyża Świętego tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.
 
Osoby odprawiające dziewięć pierwszych piątków miesiąca (w kwietniu wypada w Wielki Piątek), które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają w ten sposób pierwszopiątkowej praktyki i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.
 
Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim z zachowaniem limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościele, powinno się wydłużyć czas otwarcia świątyń dla wiernych.
 
Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się urządzać na placach przykościelnym lub w innych stosownych miejscach na zewnątrz, a nie wewnątrz kościołów. 
 
Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek Wielkanocny mogą się odbywać tylko na terenie kościelnym. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy