Reklama

Kultura

Bursztyn Złoto Północy w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Aneta Gieroń
Dodano: 17.07.2013
5676_Bursztyn_plakat
Share
Udostępnij
Od wtorku (23 lipca) w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można oglądać wystawę Bursztyn. Złoto Północy. Warto się wybrać tym bardziej, że bursztyn towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Ta skamieniała żywica wykorzystywana jest w jubilerstwie, sztuce i medycynie. W XX wieku bursztyn zafascynował także naukowców, gdyż ukryte jest w nim świadectwo życia sprzed 40 mln lat (tzw. inkluzje). 

Bursztyn fascynował i fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz zawartością. Nic więc dziwnego, że interesują się nim wszyscy. Geologowie i geochemicy analizują jego skład chemiczny i warunki, w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wyrabiane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi piękną pamiątkę z wakacji lub wyszukaną ozdobę, dla paleontologów zaś jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Inkluzje, które zachowały się w bursztynie bałtyckim (najczęściej w idealnym stanie), umożliwiają poznanie środowiska przyrodniczego. Porównując gatunki zachowane w bursztynie z żyjącymi nam współcześnie, dowiadujemy się, w jakim tempie przebiegała ewolucja niektórych grup zwierząt i roślin.
 
Od paleolitu bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. „szlaki bursztynowe”. Był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów amuletów, figurek, biżuterii. Był używany w medycynie i magii. Jego znaczenie daleko przekraczało znaczenie innych minerałów i produktów.
 
Bursztyn bałtycki jest skamieniałą żywicą produkowaną przez kilka gatunków drzew iglastych objętych wspólną nazwą Pinus succinifera, czyli sosna bursztynodajna. Drzewa te rosły w ogromnych puszczach, zwłaszcza na terenach obecnej Skandynawii i Ukrainy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy