Reklama

Kultura

Europejski Stadion Kultury – wielki koncert w Parku Sybiraków

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 12.05.2021
53730_margaret
Share
Udostępnij
35 wydarzeń, a na inaugurację wielki koncert w Parku Sybiraków, na którym wystąpią: Margaret, Krzysztof Zalewski, Voo Voo, Sylwia Grzeszczak i inni znakomici artyści, w tym z Ukrainy i Białorusi. Europejski Stadion Kultury, będący częścią Festiwalu Wschód Kultury, to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu. W tym roku potrwa trzy dni, od 25 do 27  czerwca. 
 
Europejski Stadion Kultury to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu, który w Rzeszowie odbywa się od 2011 roku, a od 2013 roku jest częścią festiwalu Wschód Kultury, odbywającego się także w Lublinie i Białymstoku. Formuła ESK od kilku lat jest niezmienna – to Koncert Główny i kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych w różnych rejonach miasta. To, co wyróżnia ESK spośród innych festiwali to jego interdyscyplinarny charakter.
 
Jednymi z wielu idei przyświecających festiwalowi Wschód Kultury jest integracja środowisk artystycznych z miast Polski Wschodniej i krajów Partnerstwa Wschodniego i prezentacja ich dorobku szerokiej publiczności. Tak będzie podczas Koncertu Głównego, który 25 czerwca, o godz. 20. rozpocznie Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie – po raz pierwszy w Parku Sybiraków. Na jednej scenie wystąpią tzw. kolektywy – duety złożone z wykonawców z Polski i zagranicy. Podczas edycji 2021 usłyszymy muzyczne dialogi w wykonaniu:
 
Sylwia Grzeszczak/Jamala (Ukraina)
 
Grubson/Dakhabrakha (Ukraina)
 
Margaret/Kalush (Ukraina)
 
Krzysztof Zalewski/Nizkiz (Białoruś)
 
Artyści zaprezentują po jednym wspólnym utworze i jednym z własnego repertuaru. Występy kolektywów poprzedzi tzw. koncert otwarcia. Tym razem swoje muzyczne hity zagra Roxie Węgiel. Cały Koncert Główny zwieńczy natomiast muzyczne show projektu Anawa (Voo Voo, Krzysztof Zalewski, KASAI)
 
ESK to nie tylko Koncert Główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych rozłożonych w czasie (tym razem 3 dni), w różnych przestrzeniach na terenie miasta. W tym roku nie zaplanowano działania artystyczne z następujących dziedzin kultury:
 
Teatru (premiera spektaklu Teatru Maska)
 
Tańca (spektakl taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet)
 
Fotografii (wernisaż wystawy Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”, Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, warsztaty i wystawa ESK na starych fotografiach)
 
Performance’u (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta)
 
Sztuk wizualnych (Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany, koncert Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila, warsztaty graffiti, mural inspirowany rzeszowskim fotografem z okresu Galicji)
 
Muzyki (Art Celebration: classic edition, Funk Electro: Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek, Silent Disco, giełda winyli)
 
Warsztatów (muzycznych, kreatywnych, fotografii tradycyjnej)
 
Spotkań (spotkania autorskie z Robertem Nowakowskim, binge-listening, czyli maraton audiobookowy, wykłady, panele dyskusyjne).
 
W programie znajdzie się też coś dla najmłodszych (na przykład w postaci strefy gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym zaparkują food trucki). 
 
Kluczowym jest fakt, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, dzięki czemu kultura staje się dostępna dla każdego. 

Więcej informacji o Europejskim Stadionie Kultury można znaleźć na stronie http://stadionkultury.pl/, profilu FB Europejski Stadion Kultury i profilu ESK na Instagramie. 
 
– Dla Rzeszowa będzie to ogromne wydarzenie. Mamy szczególny czas – pandemii. Związane z nim okoliczności trochę nas stłumiły. Mam nadzieję, ze Wschód Kultury, który zainaugurowany zostanie w Rzeszowie będzie pokazaniem zwycięstwa nad wszystkimi przeciwnościami, które tak ciężko nas dotykały – mówił pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak, podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, która odbyła się w środę i w trakcie której zaprezentowano program tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury. Także dla Lublina i Białegostoku. 
 
– Wschód Kultury to 80 różnych wydarzeń, nie tylko koncertów, ale także spotkania plenerowe, odczyty autorskie, warsztaty, spotkania w galeriach. W trzech miastach – w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku będziemy mogli zaprezentować to co najlepsze w kulturze – podkreślał prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy