Reklama

Kultura

O Kresach – opowieści, fotografie, przedwojenne filmy

Alina Bosak
Dodano: 13.07.2021
55070_gg
Share
Udostępnij
O karpackim świecie Bojków i Łemków, o huculszczyźnie i fenomenie kultury wołoskiej będzie można posłuchać podczas spotkania Kresowy Kalejdoskop Kulturowy, na które w sobotę 17 lipca, o godz. 17., zaprasza Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Wykłady, prezentacje fotografii i filmów połączone są z kiermaszem książek. Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi Dziedzictwa Kresów i jest preludium do planowanego w sierpniu Letniego Kina Retro – z filmami fabularnymi i dokumentalnymi.
 
– Kresowy Kalejdoskop Kulturowy i Letnie Kino Retro to nowa propozycja programowa i jeden z naszych pomysłów na urozmaicenie wakacyjnej oferty, a także ukłon w stronę organizatorów Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którzy poprosili nas o włączenie się w ich wydarzenie. Tego lata pokażemy rzeszowskiej publiczności dokumenty, filmy i fotografie związane z dziedzictwem kresowym. Połączymy dwa nurty – współczesnych opowieści etnografów i antropologów z relacjami XX-wiecznych pasjonatów kultury ludowej. Przyjrzymy się m.in. fenomenowi kultury wołoskiej, z którą łączy się tradycja różnych grup etnicznych górali – mówi Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, podkreślając, że powrót do przedwojennego kina jest nawiązaniem do czasów II Rzeczpospolitej i świata, w którym Kresy były jej częścią.  
 
Program sobotniego Kresowego Kalejdoskopu Kulturowego zapowiada się ciekawie. Zaplanowano m.in. spotkanie z prof. Jerzym Pióreckim, biologiem, założycielem i wieloletnim dyrektorem Arboretum w Bolestraszycach, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego prelekcja połączona jest z multimedialnym pokazem zbioru fotograficznego pt. „Kresy” przygotowanym przez Marzenę Kluz.
 
Gościem wydarzenia będzie również dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, miłośnik etnografii, kultury regionu, genealogii i heraldyki rodów szlacheckich, pałaców i dworów Podkarpacia. Przygotował on dwie prezentacje. Pierwsza dotyczy karpackiego świata Bojków i Łemków, a druga poświęcona jest spuściźnie prof. Romana Reinfussa, etnografa, znawcy polskiej sztuki ludowej i etnografii Karpat, fotografa pochodzącego z Przeworska.  
 
„Fenomeny kultury wołoskiej w Karpatach” przedstawi małżeństwo: dr Justyna Cząstka-Kłapyta (etnomuzykolog, etnolog i antropolog, autorka książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie”) i dr Piotr Kłapyta (geograf, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, multiinstrumentalista i folklorysta-pasjonat.
 
– To lipcowe wydarzenie jest pierwszym akcentem przed zaplanowanym na 21 i 22 sierpnia Letnim Kinem Retro pn. „Stare Kino jak Nowe”. W pierwszym dniu pokażemy dwa zrekonstruowane cyfrowo filmy fabularne: „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku oraz „Córkę generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 roku. Filmy poprzedzone zostaną wprowadzeniem i spotkaniem z Markiem Telerem, autorem książek historycznych, oraz z dr Adamem Uryniakiem, autorem książki „Ślady rzeczywistości – polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”. Drugi dzień natomiast poświęcony będzie filmom dokumentalnym. Pokazane zostaną krótkometrażowe produkcje: „Polesie – utracone dziedzictwo” z unikatowymi fotografiami Zofii Chomętowskiej, jednej z wyjątkowych postaci polskiej kultury, pochodzącej z arystokratycznej rodziny książąt Druckich-Lubeckich fotografki, która utrwaliła Kresy na ok. 5 tys. negatywów. Cenne materiały etnograficzne jej autorstwa wspólnie z warszawskim depozytariuszem jej dziedzictwa planujemy szczególnie zaprezentować w przyszłym roku podczas kolejnego Kresowy Kalejdoskop Kulturowy – zapewnia Damian Drąg. 
 
 
Bilety na najbliższy, sobotni Kresowy Kalejdoskop Kulturowy można nabyć w kasie WDK w cenie 10 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy