Reklama

Kultura

Orszak Trzech Króli w niemal wiosennej pogodzie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 06.01.2014
10006_IMG_0740
Share
Udostępnij
Czerwony orszak z królem Kacprem symbolizował Europę. Zielony, z królem Melchiorem – Azję. Niebieski, z ciemnoskórym królem Baltazarem –Afrykę.  Wielobarwny, kilkunastotysięczny korowód przeszedł dziś, w Uroczystość Trzech Króli, ulicami Rzeszowa już po raz drugi. Uczestników było więcej niż w ub. roku, kiedy ich liczbę oszacowano na 10 tys. Każdy uczestnik otrzymał koronę i śpiewnik kolęd, które rozdawali wolontariusze.
 
„Europejskim szlakiem wprost za Bożym znakiem!”, „Azja z tak daleka na zbawienie czeka!”, „Afryka bez trwogi szuka Bożej drogi!” – takimi hasłami zostały przywitane świty poszczególnych monarchów. Królowie Kacper i Baltazar wjechali na koniach, Melchior – na wielbłądzicy, pozyskanej z tej okazji z cyrku Arena w drodze plebiscytu.  
 
Orszak, nazywany „największymi ulicznymi jasełkami na świecie” (w Polsce przeszedł w tym dniu przez ok. 180 miast, na dodatek odbywał się jeszcze w kilku innych krajach), rozpoczął się w Rzeszowie przed kościołem Świętego Krzyża sceną odczytania rozporządzenia Cezara Augusta o spisie powszechnym, na który podążyli z Nazaretu do Betlejem Maryja z Józefem. 
 
Marsz oficjalnie rozpoczął z balkonu plebanii kościoła Świętego Krzyża biskup rzeszowski Jan Wątroba, witając z tej okazji „wszystkie koronowane głowy”. Biskup tłumaczył, że każdy z nas zasługuje na to miano i te korony, bo „należy do królestwa Chrystusa”. Uczestnicy udali się na trasę w samo południe, po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”, ze śpiewem kolęd na ustach. Wśród uczestników byli m.in. marszałek województwa Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak, wicewojewoda Alicja Wosik, wiceprezydenci Rzeszowa, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec, parlamentarzyści, duchowieństwo. 
 
Trasa Orszaku, będącego symbolem wędrówki w poszukiwaniu Boga, prowadziła z ul. 3 Maja przez  plac Farny, a następnie ulicami Sokoła, Sobieskiego, Targową i Mickiewicza na Rynek. Na placu Farnym uczestnicy Orszaku spotkali się z aniołami, które zachęcały ich do podążania drogą dobra, obok Urzędu Wojewódzkiego Szef Piekieł razem ze swoimi diabłami przy dźwiękach „Autostrady do piekła” grupy AC/DC namawiał do folgowania przyjemnościom. Na Placu Ofiar Getta zbudowano Dwór Heroda, na ul. Mickiewicza uczestniczy Orszaku mogli obserwować scenę walki dobra ze złem. Kolorowe świty monarchów tworzyło oraz grało w poszczególnych scenach ponad 900 artystów.  
 
Przy scenie na Rynku, przekształconej w wielką stajenkę, uczestnicy Orszaku spotkali się ze Świętą Rodziną. Trzej królowie złożyli Dzieciątku dary: złoto kadzidło i mirrę. – Zadziwia nas ich wiara i głód prawdy – stwierdził, przemawiając do zebranych, biskup rzeszowski. To rodzinne spotkanie plenerowe zakończył wspólny śpiew kolęd. Radosnemu, wspólnotowemu świętowaniu sprzyjała niemal wiosenna pogoda.
 
Honorowy patronat nad Orszakiem Trzech Króli w Rzeszowie objęli biskup Jan Wątroba, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Organizator ogólnopolski: Fundacja Orszak Trzech Króli, wspierana w Rzeszowie przez Fundację Akademia Szczęśliwej Rodziny i miasto oraz rzeszowskie placówki oświatowe: Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek, Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie, Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 27. Pułku Piechoty w Rzeszowie, Przedszkole nr 18 Sióstr Serafitek.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy