Reklama

Kultura

Biblioteka w Kasynie w Przemyślu

Antoni Adamski
Dodano: 02.03.2014
11193_Przemysl_Kasyno_1
Share
Udostępnij
Za niecałe pół roku Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego przeniesie się do nowej siedziby. To zabytkowy budynek dawnego Kasyna Wojskowego przy ul. Grodzkiej – rozbudowany i dostosowany do potrzeb placówki kultury na europejskim standardzie.
 
Nowa siedziba Biblioteki ma długą historię. Na przełomie XVI/XVII stuleci był tu klasztor dominikanek z kościołem zbudowanym przez Jakuba Solariego. W okresie zaborów w roku 1784 cesarz Józef II skasował konwent, przekształcając budynki w magazyn. W 1800 rozebrano kościół, a w dawnym klasztorze (nadbudowanym pół wieku później o drugie piętro) umieszczono szpital wojskowy. W roku 1888 w czasie budowy Twierdzy Przemyśl gmach przekształcono na klub oficerski, poszerzając go o nowe skrzydło. W dawnym refektarzu umieszczono elegancką restaurację, a na piętrze salę balową. Reprezentacyjne wejście prowadziło z Rynku przez Bramę Rycerską – ozdobioną herbem cesarstwa – na podwórze Kasyna, gdzie  znajdowała się restauracja letnia w oranżerii. W roku 1918 obiekt przejął garnizon polski; w 1930 na dziedzińcu stanął pierwszy w Polsce pomnik Marszałka J. Piłsudskiego. Jego los po 1939 r. jest nieznany. Od 1945 Brama popadała w ruinę. W roku 2010 dawny Klub Garnizonowy został przekazany miastu. W latach 2012-13 przeprowadzono remont, dobudowując nowe skrzydło. Wykonawcą było Jarosławskie Przedsiębiorstwo Budowlane BUDEXIM S.A. Biblioteka ma przeprowadzić się do budynku byłego Kasyna do połowy br.  
 
Obecnie meblowana jest czytelnia główna wraz z czytelnią internetową. Dobiega końca przenoszenie księgozbioru podręcznego. Znajdują się one na parterze w sklepionym pomieszczeniu dawnego refektarza klasztornego. Zakonserwowano dekoracyjne malowidła klatki schodowej. Schody – ozdobione balustradą w stylu trzeciego rokoka – prowadzą do wspaniale odrestaurowanej sali balowej (byłe kino „Kosmos”), która pełnić ma m.in. funkcję sali widowiskowej, miejsca spotkań autorskich i odczytów. W Bramie Rycerskiej zaplanowano punkt informacji turystycznej oraz kawiarnię z czytelnią prasy. Budynek posiada wszystkie nowoczesne instalacje: komputerową, klimatyzację – obok tradycyjnego c.o. Odwilgocenia wymagają jeszcze piwniczne krypty z zamurowanymi komorami (prawdopodobnie miejscem pochówku zakonnic). 
 
W funkcjonalnie rozplanowanym wnętrzu (projekt Agaty Tyszczak) znajdą się wypożyczalnie: dla dorosłych i dla dzieci wraz z salami do zajęć popularyzatorskich, wystaw oraz z zespołem magazynów, pokojami gościnnymi itp.  Biblioteka XXI wieku ma być nowoczesnym ośrodkiem kultury. Istnieją warunki lokalowe, aby taki ośrodek stworzyć. Potrzeba jeszcze ok. 2 mln zł do pełnego wyposażenia nowej siedziby. Adaptacja gmachu wraz z wybudowaniem nowego skrzydła kosztowała 10 mln zł, w tym 6,4 miliona z funduszy unijnych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta oraz budżetu Przemyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 
 
Pisząc tekst  korzystałem m.in. z Katalogu Zabytków Sztuki – Miasto Przemyśl, Warszawa 2004 oraz ze strony internetowej Forum Rozwoju Przemyśla.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy