Reklama

Kultura

Bohdan Zadura i Andrij Bondar w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Katarzyna Grzebyk, Aneta Gieroń
Dodano: 13.09.2015
21843__POG8638
Share
Udostępnij
W sobotę w wielu miejscach na Podkarapciu rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum Okręgowe i Preteksty Literackie kontynuując ubiegłoroczną tradycję, zaprosiły na spotkanie z poezją, tym razem ukraińską. W niedzielę w muzeum spotkanie z Andrzejem Karczmarzewskim i dyskusja wokół jego niezwykłej książki „Świat Bojków” oraz prezentacja etiudy filmowej „Dwa Dni w Ilowajsku” i rozmowa z jej twórcą, Rusłanem Hanuszczakiem. 19 i 20 września zaplanowane są kolejne imprezy związane z Dniami Dziedzictwa, a niektóre z wydarzeń potrwają do końca miesiąca.

Kto w sobotnie popołudnie zawitał do Muzeum Okręgowe w Rzeszowie już od wejścia zachwycił się piękną wystawą fotografii Waldemara Sosnowskiego z Przemyśla oraz Wolodymyra Garmatiuka z Iwanofrankowska. Wzruszające kadry pod wspólnym tytułem „Utracone dziedzictwo”.
 
Dr hab. Magdalena Rabizo – Birek z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Krystyna Lenkowska poprowadziły spotkanie literackie z wybitnym poetą i tłumaczem poezji ukraińskiej, Bohdanem Zadurą, redaktorem naczelnym Miesięcznika Twórczość, oraz Andrijem Bondarem, jednym z najlepszych współczesnych poetów ukraińskich. Poetom towarzyszył Taras Bakovskyi, świetny ukraiński saksofonista. Na muzealnym wirydarzu wystąpił też kwartet ukraińskich bandurzystek „Gerdan”, a tłem do ich muzyki była relacja filmowa z frontu wschodniego na Ukrainie autorstwa Ruslana Hanuszczaka, reportera wojennego.
 
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowanych po raz pierwszy w 1991 roku, jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, którzy niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie naszych przodków. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy