Reklama

Kultura

2 maja. Dzień Flagi powinien łączyć, a nie dzielić

Z Bogusławem Kleszczyńskim, historykiem z rzeszowskiego oddziału IPN, rozmawia Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 02.05.2016
26742_flaga_1
Share
Udostępnij
Jaromir Kwiatkowski: Data 2 maja, którą obchodzimy jako Dzień Flagi, jest nieprzypadkowa, bo pomiędzy 1 a 3 maja, które są świętami państwowymi. Lewicy zawsze był bliższy 1 maja, prawicy – 3 maja. Czy pomysłodawcom Dnia Flagi dzień 2 maja jawił się jako pomost pomiędzy 1 a 3 maja?
 
Bogusław Kleszczyński: Tutaj chodziło także o wychowanie obywateli do tego, że nie muszą zdejmować flagi pomiędzy 1 a 3 maja. To taki dzień-łącznik, który ma nas zmotywować do tego, by flaga wisiała przez wszystkie trzy dni. Ten dzień ma łączyć nas wszystkich. Barwy narodowe są przecież dla wszystkich takie same.
 
Jaka jest rola barw narodowych? 
 
Państwa jako formy organizacji obywateli wytwarzają własne symbole tożsamości, identyfikacji. Jednym z takich symboli są barwy narodowe. One w każdej sytuacji powinny nas łączyć, a nie dzielić. Niezależnie od poglądów, od tego, czy chcemy czcić takie czy inne święto. 
 
A zatem szacunek dla barw narodowych powinien być czymś oczywistym.
 
Oczywistym i powszechnym. Jeżeli ktoś nie szanuje barw narodowych, to znaczy, że nie szanuje państwa. Tego państwa, które jest naszą wspólną umową. Nie szanuje swoich sąsiadów i współobywateli. To przekłada się na brak szacunku dla prawa, bowiem to właśnie prawo określa zasady, które w obrębie państwa regulują nasze wzajemne stosunki, nasze życie.
 
Przy okazji świąt państwowych, nie tylko 1-3 maja, ale także np. 11 Listopada, z mediów pada wiele zachęt, by Polacy nie wstydzili się barw narodowych i gremialnie wywiesili w tych dniach biało-czerwoną flagę. Na przykładzie Rzeszowa w tych dniach wnioskuję, że różnie z tym bywa. 
 
Bogusław Kleszczyński. 

Wystarczy pojechać do jakiegokolwiek kraju Europy Zachodniej: czy to do Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii, ale także np. na północ, do Norwegii, by przekonać się, że świętowanie z flagą, jej eksponowanie jako wyraz patriotyzmu, jest tam bardzo powszechne. Rytuału wywieszania flagi nie spełnia tam zdecydowana mniejszość obywateli. 
 
Posługiwanie się flagą państwową w wielu krajach stało się elementem codziennego rytuału. Szwed, Duńczyk czy Amerykanin, przyjeżdżając na swoją posesję np. na wakacje, wciąga na maszt flagę, po to, by oznaczyć, że właśnie przybył i tutaj przebywa. I robi to z dużym szacunkiem. 
 
Jeżeli w Polsce obserwujemy, że obywatele niechętnie dopełniają tego rytuału, to możemy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje.
 
Czy to brak poczucia identyfikacji z własnym państwem?
 
Na pewno taka postawa wielu Polaków jest wskazówką, która może nas prowadzić do takiego wniosku. 
 
A może poczucie wspólnoty w ramach jednego państwa, którego elementem jest szacunek dla barw narodowych, trzeba dopiero odbudować? Może Dzień Flagi, ponawiane co roku apele o wywieszanie flagi, a przede wszystkim większe utożsamienie się z własnym z państwem, spowodują kiedyś, że będziemy dumni z naszych barw narodowych?
 
Myślę, że to nie jest do końca tak, iż Polacy nie są dumni z barw narodowych. Oni są dumni wtedy, gdy odczuwają, że te barwy rzeczywiście integrują. Przykładem są imprezy sportowe, podczas których Polacy chcą zamanifestować przynależność do tej samej wspólnoty narodowej. Natomiast obserwując ilość biało-czerwonych flag wywieszonych na balkonach, rzeczywiście z troską patrzyłbym na to, na ile państwo polskie jako realizacja umowy społecznej odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa, które w tym momencie najwyraźniej nie chce do końca identyfikować się z tym państwem. Trzeba też pamiętać o tym, że Dzień Flagi został ustanowiony dlatego, by nas przybliżyć do siebie nawzajem, zintegrować. Jeżeli ktoś zgadza się, że Polacy powinni być bliżej siebie, powinni okazywać sobie większą solidarność jako obywatele jednego państwa i członkowie jednego narodu, to sam się może do tego przyczynić poprzez zwiększenie ekspozycji tego symbolu, jakim są barwy narodowe, z okazji świąt państwowych. To drobny gest, który dla większej integracji społecznej może zrobić każdy.
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Narodowe 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy