Reklama

Kultura

Sylwia Zawiślak i jej obrazowane przysłowia ludowe. Wernisaż w muzeum

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 15.12.2016
30565_glowne
Share
Udostępnij
„Nie masz gorszego szatana jak z chłopa zrobić pana” – to i inne polskie przysłowia ludowe trafiły na warsztat artystki Sylwii Zawiślak. Tak powstał cykl 17 grafik i wystawa „Polskie przysłowia ludowe” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Wernisaż w piątek, 16 grudnia, o godzinie 17.00.

 

Przysłowia, które to od wieków zbierają różnorakie ludzkie doświadczenia, ostrzegają przed rozmaitymi zagrożeniami, wytykają wady i postawy społeczne stały się  pretekstem do stworzenia serii 17 grafik. W ten sposób w cyklu „Przysłowia ludowe” zostało umieszczone nie tylko archaiczne, często nie istniejące już w codziennym użytku przysłowie, lecz również moment, w którym człowiek świadomie zostaje postawiony w sytuacji, w której musi wybierać pomiędzy dobrem a złem. Zwykle, dokonany przez bohatera ilustracji wybór, nie świadczy o nim dobrze.

Seria grafik wykonana została za pomocą techniki druku wypukłego, który nawiązuje do druków z dawnych lat, a samo wykonanie zaskakuje widza niespotykaną wymownością treści przysłów. W cyklu można zobaczyć zilustrowane przysłowia takie jak – „Wszedł w butach a znać go boso”, „Czeka łojowego słońca” czy „Nie masz gorszego szatana jak z chłopa zrobić pana”. Cykl 17 grafik powstał na przełomie 2014 i 2015 roku jako dyplom magisterski w pracowni prof. Skórczewskiego i dr Cywickiego.

Autorką grafik prezentowanych na wystawie jest Sylwia Zawiślak, która ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku grafika. Pracę dyplomową zrealizowała w pracowniach druku wypukłego prof. K. Skórczewskiego oraz w pracowni projektowej prof. W. Grzegorczyka. Laureatka pierwszej nagrody na IX Przeglądzie Ekslibrisu Linorytniczego i Drzeworytniczego im. Pawła Stellera w Katowicach.

W swoich poszukiwaniach artystycznych skupia się na dawnych obyczajach i wierzeniach terenu, w którym zamieszkuje, stara się wyłowić na światło dziennie zapomniane, lecz nie tak odległe zwyczaje i opowieści, nawiązując do ksylograficznej tradycji. Jej prace brały udział w wystawach w Japonii, Rumuni, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech. Jest autorką książki „Demony i klechdy ludowe”.

Wystawa czynna jest do 28 lutego 2017 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy