Reklama

Kultura

Tadeusz Wilkosz na 50. urodzinach misia Colargola w Rzeszowie

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 22.05.2017
32974_glowne
Share
Udostępnij
Tadeusz Wilkosz, znany scenarzysta, scenograf i reżyser filmów animowanych, odwiedzi rzeszowskie Muzeum Dobranocek, gdzie we wtorek, 23 maja zostanie otwarta wystawa z okazji 50. urodzin misia Colargola. To jedna z najsłynniejszych stworzonych przez niego postaci.

Wilkosz to absolwent Wydziału Grafiki Filmowej w Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze. Pracował w Studiu Filmów Lalkowych w Tuszynie – późniejszym Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W roku 1959 zadebiutował filmem Mysie figle. Jako reżyser zrealizował w Se-ma-forze ponad 30 filmów lalkowych, następnych 100 powstało pod jego kierownictwem artystycznym, przy współudziale scenariuszowym i autorstwie projektów plastycznych. Jest twórcą m.in. Przygód Misia Colargola, Trzech Misi i Pingwina Pik-Pok.

We wtorek, 23 maja, o godz. 11 w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zostanie otwarta wystawa z okazji 50-tych urodzin słynnego misia, odsłonięcie rzeźby bajkowego bohatera oraz spotkanie autorskie z reżyserem serialu Tadeuszem Wilkoszem.

Na wystawie będzie można obejrzeć pamiątki związane z realizacją animacji o słynnym śpiewającym niedźwiadku. Najcenniejsze z nich to oryginalne lalki bohaterów filmów o przygodach Colargola, liczne projekty postaci oraz scenopisy obrazowe. Będzie można także zobaczyć plakaty filmowe, książki, komiksy, karty pocztowe, płyty winylowe, kasety VHS oraz przedmioty codziennego użytku. Ciekawostką są szklanki-musztardówki z wizerunkiem bohaterów serialu, a także grzechotki niemowlęce w różnych kolorach i kształtach.

Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Dobranocek, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz prywatnych zbiorów Tadeusza Wilkosza.

Jest to pierwsze z wydarzeń projektu „Dostępne Migane Dobranocki – cykl integracyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych i artystycznych” realizowanego z programu „Kultura Dostępna” ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób głuchych oraz słabosłyszących. Goście spotkania będą zwiedzać wystawę z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego, wezmą też udział w zajęciach edukacyjnych oraz dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu projekcjach filmowych.

Wstęp jest bezpłatny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy