Reklama

Kultura

Biennale artystów rzeszowskiego ZPAP i Mazurek w BWA

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 05.06.2017
33112_main
Share
Udostępnij

Jedna z najciekawszych cyklicznych wystaw BWA w Rzeszowie otwarta zostanie w najbliższy czwartek, 8 czerwca o godz. 18. Swoje prace skonfrontują w ramach biennale członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków w Rzeszowie. Tego samego dnia odbędzie się również wernisaż malarstwa i grafiki Grzegorza Dobiesława Mazurka z Lublina.

Biennale ZPAP 2016-2017, czyli Przeglądowa Wystawa Członków Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, to największa i najważniejsza wystawa przygotowywana we współpracy z BWA w Rzeszowie.

Jest ona okazją do artystycznej konfrontacji bieżącej twórczej aktywności artystów plastyków zrzeszonych w rzeszowskim Okręgu  ZPAP.  Reprezentują oni różne środowiska. To pracownicy akademiccy, konserwatorzy i muzealnicy, etatowi pracownicy i działacze instytucji kultury, ale również prowadzący indywidualne działalności jak również wolne zawody. Są mieszkańcami przede wszystkim Rzeszowa, ale również Przemyśla, Jarosławia, Tarnobrzega, Krosna, Ropczyc i wielu okolicznych miejscowości. 

Biennale ZPAP jest swoistym świętem środowiska, które na płaszczyźnie artystycznej pragnie spotkania, konfrontacji i dialogu tak różnych postaw i manifestacji indywidualności. Wystawa, rozpoczynająca się 8 czerwca to dla nich wyzwanie, a  dla miłośników i odbiorców sztuki prawdziwa gratka – w jednym miejscu będą mogli podziwiać niemal 90 prac, będących dziełem 33 autorów.

W drugiej sali wystawowej BWA, zostanie tego samego dnia otwarta wystawa malarstwa i grafiki Grzegorza Dobiesława Mazurka. Artysta urodził się w 1955 roku w Lublinie i z tym miastem związany jest do dziś. Ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywając dyplom z wyróżnieniem w pracowni technik drzeworytniczych pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej oraz aneks z malarstwa w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego w 1980 r.  W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1999-2005 był dziekanem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jest twórcą Kolegium Sztuk Pięknych  w Kazimierzu Dolnym oraz kierownikiem Zakładu Sztuki Mediów Cyfrowych na Wydziale Artystycznym UMCS. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Zapraszany jest często do licznych komisji, rad programowych i jury konkursów artystycznych. 

Autor 32 wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 450 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat 20 nagród i wyróżnień, w tym 10 międzynarodowych i 6 ogólnopolskich, m.in. w 1994 r. zdobył Grand Prix podczas konkursu w koreańskim Seulu (The 9th Seoul International Print Biennale), a w 1987 i w 1993 – nagrody w Japonii. W roku 2006 uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy