Reklama

Kultura

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

Ewelina Czyżewska
Dodano: 08.06.2017
33184_glowne
Share
Udostępnij

20 projektów, 38 wydarzeń, 9 koncertów i aż 350 artystów z dziewięciu państw świata – tak zapowiada się tegoroczna edycja ESK w Rzeszowie. Największą atrakcją festiwalu będzie koncert główny, który odbędzie się w piątek, 22 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Wezmą w nim udział kolektywy międzynarodowe z Ukrainy, Gruzji, Macedonii i Wielkiej Brytanii. Polskę zaprezentują Bovska, Bednarek, Brodka oraz zespoły Lemon i Enej. Koncert główny rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy występem ikony brytyjskiego indie-rocka, zespołu The Kooks. Koszt przygotowania festiwalu to 3 miliony złotych.

Koncert główny ESK Wschód Kultury zawsze przyciąga tłumy, to jednak nie jedyna atrakcja festiwalu. Sercem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, gdzie przez cały czas trwania wydarzenia, czyli od 22 – 25 czerwca, będzie można się spotykać i porozmawiać z artystami oraz autorami projektów, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Czwartek 22 czerwca

Dużą zmianą w tegorocznej edycji ESK Wschód Kultury jest przeniesienie koncertu Art Celebration. Dotychczas odbywał się on na zakończenie festiwalu, w tym roku  będzie go otwierał. Ponadto,  do tej pory muzyki jazzowej mogliśmy posłuchać w niedzielny wieczór na Rynku. W obecnej edycji, odbędzie się on w czwartek, o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.

– W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu przenosząc go do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. By wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.

Do udziału w tegorocznej edycji Art Celebration organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, NahumaSternheima i Tomasza Stańki.

W czwartek rozpocznie również działalność Klub Festiwalowy na Bulwarach. Na początek coś dla dzieci. W godzinach.10.00 – 11.40, rozpoczną się „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”. To zabawy muzyczne, gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki, w których wezmą udział członkowie Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.

Później rozpoczną się warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ. Pochodząca z Kazachstanu artystka, poprowadzi dla dzieci zajęcia, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem – wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie od pomysłu do realizacji końcowej.

Od czwartku przez cały czas trwania festiwalu, na Bulwarach będzie można oglądać wystawy plenerowe w tym „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”. Z kolei w Muzeum Dobranocek wystawę „Coralgol to właśnie ja” , a także maraton filmowy „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni”. O 19.00, organizatorzy zapraszają do Galerii Dwa Plany przy ulicy Karkowskiej 20, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.  

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego w klubie, odbędzie się projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” wyreżyserowana przez Siergieja Łoźnicę.

Piątek 23 czerwca

Największą piątkową atrakcją jest Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. – To wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory – mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Urzedu Miasta w Rzeszowie. –  Koncert otworzy Bovska, a w drugiej części  wystąpią  „Kolektywy” międzynarodowe: Bednarek i Drymba DaDzyga z Ukrainy, LemON i Rustavi Ensemble z Gruzji, Enej i Dzambo Agusevi Orchestra z Macedonii oraz  BRODKA i UNKLE z Wielkiej Brytanii. Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, utwór z filmu  "La la land", a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band".

W piątek będziemy mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, które od 10.00 będą odbywały się w Klubie Festiwalowym na Bulwarach. „Zrób sobie bohatera” to zajęcia plastyczne dla dzieci, przygotowane przez Muzeum Dobranocek. Chętni będą mogli stworzyć maski bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Odbędzie się również Quiz wiedzy dobranockowej. Z kolei starszych, o godzinie 16.30, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty techniki fotograficznej "Sięgając do korzeni" – Cyjanotypia.

Piątek to również dzień ciekawych spotkań. O godzinie 11.30 będzie można porozmawiać ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, a o 14.00 w Galerii Rzeszów z Arturem Andrusem o jego nowej książce „W drodze do rymu”.

Ponadto o 17.00 w ramach projektu „Sięgając do korzeni”, będzie można porozmawiać z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską, kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza, Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą WiMBP w Rzeszowie, którzy odkryją przed uczestnikami rzeszowskie korzenie. Spotkanie odbędzie się Klub Festiwalowym. Po spotkaniu zebrani będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Rzeszowskie janusze”, który powstał dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

Ponadto 23 czerwca w Podziemiach Trasy Turystycznej o 17.00, odbędzie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby – „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Sobota 24 czerwca

W sobotę oprócz ciekawych wystaw oraz możliwości skorzystania z warsztatów w Klubie Festiwalowym, odbędą się koncerty tematyczne. O 19.00 na rzeszowskim Rynku swój koncert zagrają zespoły 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8, odbędzie się koncert muzyki dawnej All Night Vigil.

Nie zabraknie również atrakcji w Klubie Festiwalowym. O 21.00 Piotr Cyrwus odegra rolę oficera Armii Czerwonej w spektaklu teatralnym w reżyserii Tomasza Obary. A od 22.00 przez dwie godziny, na drzewie wyświetlany będzie video-mapping inspirowany postacią Edwarda Janusza. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu, organizatorzy zapraszają na Silent Disco.

Niedziela 25 czerwca

W niedzielę od 10.30 – 13.30 w Klubie Festiwalowym, Piotr Cyrwus poprowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a od 12 na placu przy Moście Zamkowym, rozpoczną się zawody taneczne – Bitwa o Wschód.

W niedzielę możemy się również wybrać do Teatru Maska, na spektakl „Romeo i Julia”, a wieczorem na koncert. O 19.30 w Klubie Festiwalowym wystąpią gwiazdy białoruskiej muzyki elektronicznej, Mustelide, CherryVata. Natomiast na scenie rzeszowskiego Rynku, o 21.00 obejrzeć będzie można balet współczesny w jednym akcie, zatytułowany „Le Spectre de la Rose” .

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalu
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy