Reklama

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 08-06-2017

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Start 22 czerwca!

20 projektów, 38 wydarzeń, 9 koncertów i aż 350 artystów z dziewięciu państw świata - tak zapowiada się tegoroczna edycja ESK w Rzeszowie. Największą atrakcją festiwalu będzie koncert główny, który odbędzie się w piątek, 22 czerwca na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej. Wezmą w nim udział kolektywy międzynarodowe z Ukrainy, Gruzji, Macedonii i Wielkiej Brytanii. Polskę zaprezentują Bovska, Bednarek, Brodka oraz zespoły Lemon i Enej. Koncert główny rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy występem ikony brytyjskiego indie-rocka, zespołu The Kooks. Koszt przygotowania festiwalu to 3 miliony złotych.

Koncert główny ESK Wschód Kultury zawsze przyciąga tłumy, to jednak nie jedyna atrakcja festiwalu. Sercem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, gdzie przez cały czas trwania wydarzenia, czyli od 22 – 25 czerwca, będzie można się spotykać i porozmawiać z artystami oraz autorami projektów, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Czwartek 22 czerwca

Dużą zmianą w tegorocznej edycji ESK Wschód Kultury jest przeniesienie koncertu Art Celebration. Dotychczas odbywał się on na zakończenie festiwalu, w tym roku  będzie go otwierał. Ponadto,  do tej pory muzyki jazzowej mogliśmy posłuchać w niedzielny wieczór na Rynku. W obecnej edycji, odbędzie się on w czwartek, o godzinie 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej.

- W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu przenosząc go do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. By wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.

Do udziału w tegorocznej edycji Art Celebration organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, NahumaSternheima i Tomasza Stańki.

W czwartek rozpocznie również działalność Klub Festiwalowy na Bulwarach. Na początek coś dla dzieci. W godzinach.10.00 – 11.40, rozpoczną się „Wojaże pełne muzycznych wrażeń”. To zabawy muzyczne, gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki, w których wezmą udział członkowie Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego, który w sposób lekki, łatwy i przyjemny popularyzuje muzykę klasyczną wśród dzieci.

Później rozpoczną się warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ. Pochodząca z Kazachstanu artystka, poprowadzi dla dzieci zajęcia, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie od pomysłu do realizacji końcowej.

Od czwartku przez cały czas trwania festiwalu, na Bulwarach będzie można oglądać wystawy plenerowe w tym „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”. Z kolei w Muzeum Dobranocek wystawę „Coralgol to właśnie ja” , a także maraton filmowy „Wilk i Zając, Kiwaczek i inni”. O 19.00, organizatorzy zapraszają do Galerii Dwa Plany przy ulicy Karkowskiej 20, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”.  

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego w klubie, odbędzie się projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” wyreżyserowana przez Siergieja Łoźnicę.

Piątek 23 czerwca

Reklama

Największą piątkową atrakcją jest Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. - To wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory - mówi Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury Urzedu Miasta w Rzeszowie. -  Koncert otworzy Bovska, a w drugiej części  wystąpią  „Kolektywy” międzynarodowe: Bednarek i Drymba DaDzyga z Ukrainy, LemON i Rustavi Ensemble z Gruzji, Enej i Dzambo Agusevi Orchestra z Macedonii oraz  BRODKA i UNKLE z Wielkiej Brytanii. Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks. Koncert poprowadzą Katarzyna Kołeczek i Grzegorz Daukszewicz.

Na zakończenie koncertu, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Na scenie pojawią się artyści, którzy zatańczą i zaśpiewają wraz z prowadzącymi, utwór z filmu  "La la land", a towarzyszyć im będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej "The Engineers Band".

W piątek będziemy mogli również wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, które od 10.00 będą odbywały się w Klubie Festiwalowym na Bulwarach. „Zrób sobie bohatera” to zajęcia plastyczne dla dzieci, przygotowane przez Muzeum Dobranocek. Chętni będą mogli stworzyć maski bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Odbędzie się również Quiz wiedzy dobranockowej. Z kolei starszych, o godzinie 16.30, organizatorzy zapraszają na otwarte warsztaty techniki fotograficznej "Sięgając do korzeni" – Cyjanotypia.

Piątek to również dzień ciekawych spotkań. O godzinie 11.30 będzie można porozmawiać ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu, a o 14.00 w Galerii Rzeszów z Arturem Andrusem o jego nowej książce „W drodze do rymu”.

Ponadto o 17.00 w ramach projektu „Sięgając do korzeni”, będzie można porozmawiać z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską, kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza, Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą WiMBP w Rzeszowie, którzy odkryją przed uczestnikami rzeszowskie korzenie. Spotkanie odbędzie się Klub Festiwalowym. Po spotkaniu zebrani będą mogli obejrzeć film dokumentalny „Rzeszowskie janusze”, który powstał dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

Ponadto 23 czerwca w Podziemiach Trasy Turystycznej o 17.00, odbędzie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby - „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Sobota 24 czerwca

W sobotę oprócz ciekawych wystaw oraz możliwości skorzystania z warsztatów w Klubie Festiwalowym, odbędą się koncerty tematyczne. O 19.00 na rzeszowskim Rynku swój koncert zagrają zespoły 5`nizza oraz L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wraz z gościnnym udziałem Kayah i KALLIBER 44. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8, odbędzie się koncert muzyki dawnej All Night Vigil.

Nie zabraknie również atrakcji w Klubie Festiwalowym. O 21.00 Piotr Cyrwus odegra rolę oficera Armii Czerwonej w spektaklu teatralnym w reżyserii Tomasza Obary. A od 22.00 przez dwie godziny, na drzewie wyświetlany będzie video-mapping inspirowany postacią Edwarda Janusza. Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu, organizatorzy zapraszają na Silent Disco.

Niedziela 25 czerwca

W niedzielę od 10.30 – 13.30 w Klubie Festiwalowym, Piotr Cyrwus poprowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, a od 12 na placu przy Moście Zamkowym, rozpoczną się zawody taneczne - Bitwa o Wschód.

W niedzielę możemy się również wybrać do Teatru Maska, na spektakl „Romeo i Julia”, a wieczorem na koncert. O 19.30 w Klubie Festiwalowym wystąpią gwiazdy białoruskiej muzyki elektronicznej, Mustelide, CherryVata. Natomiast na scenie rzeszowskiego Rynku, o 21.00 obejrzeć będzie można balet współczesny w jednym akcie, zatytułowany „Le Spectre de la Rose” .

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie festiwalu

KOMENTARZE

Aneta Adamska, twórczyni teatru "Przedmieście"

Jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników...

Sypialnia - królestwo snu, miejsce wypoczynku i relaksu

Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się...

Artur Ekert - fizyk międzynarodowej sławy

Artur Ekert, absolwent IV LO w Rzeszowie, zrobił wielką międzynarodową karierę naukową. Jego rozprawa doktorska okazała się pionierska w badaniach nad skonstruowaniem idealnego szyfru.

Rzeszów ma swoją elektrownię wodną

Działająca od kilku tygodni ?zielona? elektrownia ma moc 660 kW i pewnie robi skromne wrażenie, jeśli porównać ją do 200 MW mocy gigantycznej zapory w Solinie, ale to i tak pozwala wyprodukować tyle energii, że tej wystarcza...

zobacz więcej
Reklama

Beksiński nareszcie w Rzeszowie! Wystawa, jakiej nie było

Już nie tylko Europa, ale turyści z Ameryki Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych obierają za cel podróży podkarpacki Sanok. Chcą zobaczyć liczącą tysiące prac...

Pustki w Zorzy. Ludzie kupują vouchery, by uratować kultowe kino

- W 2021 roku kino Zorza obchodzić jubileusz 65-lecia, jednak bez pomocy widzów możemy nie przetrwać do tego czasu – mówi Katarzyna Kazanecka, koordynatorka akcji...

"Trwaj naturo jesteś piękna" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Z Dorotą Rucką-Marmaj, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, rozmawia Barbara Adamska

Reklama

Rzeszów zaprasza na Narodowe Czytanie "Balladyny". Nagraj siebie

Mordując siostrę i wykorzystując naiwność Kirkora Balladyna zdobywa upragnioną władzę. Do czego właściwie jest zdolny człowiek, by osiągnąć cel? Czy tylko...

Teatr otwiera Przestrzeń Sztuki. Dłuski i dwa razy Pacześniak na początek

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ma ambicje zostać interdyscyplinarnym centrum kultury i coraz szerzej udostępniać wnętrza nie tylko twórcom...

Rzeszów Breakout Days 2020. Zagrają Voo Voo i Ania Rusowicz

Od czwartku do soboty trwa w Rzeszowie Breakout Days – festiwal muzyczny upamiętniający świetnego artystę, ojca polskiego bluesa, Tadeusza Nalepę. W piątek, 18 września...

"Despacito" na cymbałach - jak zdobyć pieniądze na płytę i inne pomysły

Dwupłytowy album z coverami popularnych przebojów i tradycyjną muzyką na cymbałach wydali młodzi pasjonaci z Kapeli Grodziszczoki z gminy Grodzisko...

Podkarpacie czyta! Magda Louis w czwartek w Księgarni Nova w Rzeszowie

W czwartek, 24 września Księgarnia Nova rozpoczyna cykl internetowych spotkań literackich pod hasłem "Podkarpacie czyta" – rozmowy o książkach pisarzy...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.