Reklama

Kultura

Sięgając do korzeni – mocny akcent rzeszowski na ESK

Ewelina Czyżewska
Dodano: 22.06.2017
33467_main
Share
Udostępnij

Ludzie bez wiedzy o swojej przeszłości, są jak drzewa bez korzeni – te słowa stały się inspiracją do stworzenia projektu „Sięgając do korzeni”. Jest on kontynuacją przedsięwzięcia Fundacji Rzeszowskiej, związanego z działalnością Edwarda Janusza. Ideą twórców, jest chęć wzmocnienia w mieszkańcach Rzeszowa, poczucia tożsamości regionalnej. Najważniejszym elementem projektu jest videomaping, który w sobotę i w niedzielę od godziny 22 do 24, będzie wyświetlany na jednym z drzew, na rzeszowskich bulwarach.

– „Sięgając do korzeni”, jest kontynuacją projektu Rzeszowskie Janusze – wyjaśnia Ilona Dusza – Kowalska, przedstawicielka Fundacji Rzeszowskiej, koordynatorka projektu. – Jeszcze Przed festiwalem, miała miejsce akcja społeczna, poszukiwania w albumach rodzinnych mieszkańców Rzeszowa i okolic, fotografii pochodzących z pionierskiego, rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza. Stąd też wzięło się określenie „Janusze”. Akcja ta miała zachęcić mieszkańców Rzeszowa do działania w poznawaniu swoich korzeni. Efekty akcji poszukiwań rzeszowskich januszy, obejrzeć będzie można na wystawie plenerowej na Bulwarach, przez cały czas trwania festiwalu ESK Wschód Kultury.

Na wystawie oprócz „januszy”, będą prezentowane zbiory fotografii, przedstawiające dziedzictwo polsko – białoruskie, które należą do Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku. Ciekawostką na wystawie, będą kolaże, które łączą współczesne zdjęcia ze zdjęciami miejsc z Rzeszowa z przełomu XIX i XX wieku.

– Kolekcja 30 tys szklanych negatywów, które pozostawił po sobie  Edward Janusz, jest największa kolekcją w Polsce – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. – Dotychczas nie była ona przedstawiana dla większej rzeszy odbiorców, a myślę, że już sama postać fotografa jest na tyle istotna, byśmy mogli promować nią Rzeszów w całym kraju.

W piątek w ramach projektu, w godzinach od 16:30 – 18:30, w klubie festiwalowym, odbędą się otwarte warsztaty techniki fotograficznej – Cyjanotypia. Ich uczestnicy, poznają jedną z najstarszych technik fotograficznych. Cyjanotypia to żywa historia fotografii, która pozwala wczuć się w klimat XIX wieku. Zajęcia dedykowane dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, poprowadzą przedstawiciele Fundacji Aparat Caffe. W piątek również klubie festiwalowym, o 18.30 w obejrzeć będzie można film „Rzeszowskie Janusze”

Zwieńczeniem projektu „Siegając do korzeni” będzie videomaping. – Chcąc pokazać rzeszowianom – zwłaszcza młodemu pokoleniu – jaki posiadamy skarb, zaproponowaliśmy unikalne, audiowizualne widowisko, jakim jest maping na drzewie – mówi koordynatorka projektu. – To co będzie można zobaczyć na drzewie, inspirowane jest działalnością Edwarda Janusza, ale oprócz tego, będą wyświetlane kompilacje prezentacyjne, przygotowane przez Jakuba Kowalskiego. Czegoś takiego, jeszcze u nas nie było. Autor w ciekawy i oryginalny sposób, połączył współczesne zdjęcia niektórych miejsc Rzeszowa ze zdjęciami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku. Dzięki nim możemy zaobserwować jakie zmiany w naszym mieście zachodziły na przestrzeni ponad 100 lat. Maping będzie wyświetlany w niedzielę i w sobotę w godzinach od 22 do 24, na Bulwarach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy