Reklama

Kultura

Historia Polaków ratujących Żydów w Parlamencie Europejskim w Brukseli

Aneta Gieroń
Dodano: 27.06.2017
33536_Ulmowie_119
Share
Udostępnij
Od wtorku przez kilka najbliższych dni w centralnym punkcie Parlamentu Europejskiego w Brukseli można oglądać  wystawę "The Good Samaritans from Poland" autorstwa Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz dr. Mateusza Szpytmy, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, opowiadającą historię rodziny Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów. 
 
Wystawę otworzyli Tomasz Poręba, europoseł PiS z Podkarpacia, zaangażowany w jej zorganizowanie oraz Władysław Ortyl, marszałek województwa. Obecni też byli: dr Mateusz Szpytma oraz posłowie z Podkarpacia: Bogdan Rzońca, Kazimierz Gołojuch oraz europoseł Stanisław Ożóg.
 
Już rok temu w ramach otwarcia Muzeum im. Rodziny Ulmów staraniem Oddziału IPN w Krakowie oraz Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy partnerstwie z MSZ powstała odnowiona wersja wystawy „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” autorstwa dr. Mateusza Szpytmy. Wystawę przygotowano w kilkunastu wersjach językowych, a poza granicami kraju prezentowano ją w 2016 roku w kilkudziesięciu miastach na 6 kontynentach.
 
Na otwartej we wtorek wystawie można oglądać około 20 plansz, które składają się na wystawę "Dobrzy Samarytanie z Polski" i bezpośrednio nawiązują do dobrze już znanej wystawy "Samarytanie z Markowej". 
 
– Rodzina Ulmów to przykład postaw, które towarzyszyły Polakom podczas II wojny światowej. To, że dziś w Parlamencie Europejskim możemy tę wystawę otworzyć, było jednym z moich celów jako posła do PE, aby odkłamywać, ten bardzo nieuczciwy i niesprawiedliwy obraz Polaków, którzy w mediach zachodnich są prezentowani w sposób skrajnie nieprzychylny, niezgodny z prawdą historyczną – mówił Tomasz Poręba.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
– Jest to dosyć tradycyjna ekspozycja, trochę może skromna, ale treściowo bardzo bogata, bo pokazuje historię nieznaną na zachodzie Europy. Jest też formą promocji niedawno otwartego Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej – dodał Mateusz Szpytma, kurator wystawy i autor prezentowanych na niej treści.
 
Na planszach, oprócz mieszkańców Markowej ratujących Żydów przed zagładą, znalazła się też fotografia dębu Józef z Wiśniowej, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Dąb ma około 650 lat i bardzo bogatą historię. Przed laty zainspirował Józefa Mehoffera, którego grafika przedstawiająca drzewo trafiła na przedwojenny stuzłotowy banknot. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza, a na pamiątkę tego wydarzenia, został nazwany imieniem artysty.  Drzewo zapisało się również w historii podczas II wojny światowej. W jego pniu ukrywała się żydowska rodzina, której udało się przeżyć niemiecką okupację.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy