Reklama

Kultura

Muzeum Ulmów w Markowej wśród pięciu projektów architektonicznych

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06.10.2017
35227_31071_29560_MuzeumUlmow
Share
Udostępnij
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostało wyróżnione przez branżowe czasopismo Mark Magazine jako jeden z pięciu projektów architektonicznych na świecie, w których w oryginalny sposób wykorzystano konstrukcję stalową.

Mark Magazine opublikował zestawienie pięciu nowoczesnych przykładów architektury, w których w elastyczny, oryginalny sposób wykorzystano stal. Na liście są m.in. belgijska instalacja „Labirynt” w Genk zaprzeczająca logice labiryntu; przedłużenie muzeum Elding Oscarson w Lund w Szwecji; The Petersen Automotive Museum w Los Angeles; The Elastic Perspective NEXT Architects w Rotterdamie oraz muzeum w Markowej.

Budynek muzeum Polaków zaprojektowała pracownia Nizio Design International – cenionego twórca w dziedzinie nowoczesnych muzealnych rozwiązań architektonicznych. Budynek to minimalistyczna i surowa bryła, swoim kształtem nawiązująca do prymitywnego wiejskiego domu. Przestrzeń wystawowa zajmuje 117,3 m kw. W jej centrum znajduje się szklany kubik o wymiarach 5 x 8 m, który jest makietą domu Ulmów w skali 1:1, który nie zachował się do naszych czasów.

Budynek muzeum był już wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach architektonicznych i budowlanych w kraju i za granicą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy