Reklama

Kultura

Mural z ułanami odsłonięto podczas artystycznej biesiady w Boska Dolinie

Redakcja
Dodano: 29.11.2017
36616_main
Share
Udostępnij

Szwadron w galopie to temat muralu o powierzchni 5×2,5 m, który ozdobił ścianę w zagrodzie edukacyjnej ze stadniną koni Boska Dolina w Dylągówce k. Rzeszowa. Namalowała go Magdalena Skowron, studentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim, a odsłonięciu dzieła towarzyszyła Artystyczna Biesiada z wystawą ikon i malarskich kopii oraz pokazem filmów o artystach związanych z rzeszowską uczelnią. Był nawet pokaz szermierki jak na premierę obrazu z ułanami przystało.

 

– Kilka lat temu jeden z naszych absolwentów wskazał nam Dylągówkę jako miejsce klimatyczne i doskonałe na malarskie plenery. Tak trafiliśmy do Boska Doliny, której gospodarz jest społecznikiem, lokalnym patriotą i człowiekiem bardzo przyjaznym artystom – opowiada dr hab. Marek Olszyński z Wydziału Sztuki UR. – Plenery i warsztaty organizujemy w Boska Dolinie cyklicznie. Właśnie podczas jednego z nich narodził się pomysł muralu.    

– Najpierw miał być koń, a powstał mały szwadron. Miał być kontur, a jest kolorowe  malowidło – śmieje się Antoni Bosek, właściciel Boska Doliny, nie ukrywając, że dzieło bardzo mu się podoba. – Pasuje do wystroju Boska Doliny, w której królują jasne kolory i drewno, do moich lamp wykonanych z pnia powalonej piorunem lipy. Muralem chcieliśmy podkreślić charakter nowej sali edukacyjnej, którą udało nam się dokończyć w tym roku. Gospodarstwo należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych i organizujemy w nim wiele zajęć dla dzieci i młodzieży. Obok jazdy konnej, także plastyczne i inne. Nowej sali chcieliśmy nadać ciekawy charakter, a ponieważ przybliżamy młodym gościom także historię jeździectwa – wybór padł na szwadron w galopie.   

Zadania podjęła się Magdalena Skowron, studentka Pracowni Technik Malarskich WS UR. Balistyczny mural namalowała w ramach praktyk pod opieką merytoryczną Macieja Filipa z rzeszowskiej Pracowni Kompleksowej Konserwacji Zabytków – M. Filip,  A. Filip S.C.

Osłonięcie dzieła połączono z Artystyczną Biesiadą. W sobotę, 25 listopada br., zespół dziekański Wydziału Sztuki UR i gospodarz Boska Doliny, zorganizowali imprezę dla miłośników sztuki, jazdy konnej, lokalnych produktów ekologicznych  i… szermierki! Poza muralem zostały zaprezentowane kopie malarskie również autorstwa studentów sztuki.

Prezentowane były również prace uczestników drugiej edycji polsko-ukraińskich warsztatów  artystycznych pt. „Portret Intymny”, goszczących w tym roku w Boska Dolinie, a zorganizowanych przez Kamilę Bednarską, pracownika UR i zarazem przedstawicielkę  Fundacji Inwencja.

Program biesiady w Dylągówce uzupełniał pokaz filmowych portretów wybranych wykładowców Wydziału Sztuki UR, zrealizowanych przez studentów pod opieką reżyserską Justyny Łuczaj–Salej, absolwentki łódzkiej filmówki.

Niezwykłą atrakcją tego spotkania był też pokaz  fechtunku sportowego oraz bronią białą, w wykonaniu mistrza szermierki – dr. Gabriela Szajny z Wydziału Wychowania Fizycznego UR, który kontynuuje tradycje historycznej szkoły szermierki na szable Michała Starzewskiego.

– Współpraca z artystami przynosi obopólną korzyść – stwierdza Antoni Bosek. – Te wystawy, zdawałoby się na końcu świata, w ciągu dwóch dni obejrzało ze 150 osób. Przyszli harcerze, których często gościmy i odwiedzili nas turyści z PTTK. Prace artystów były dla nich dodatkową atrakcją. Współpracując z ludźmi zajmującymi się sztuką mogę turystom więcej zaoferować. Na polanie, gdzie powstaje harcerska stanica, zbudowaliśmy kuźnię, młodzież z pracowni kowalstwa Liceum Sztuk Plastycznych już tu pracowała. Cieszę się, że na Pogórzu Dynowskim rozwija się miejsce dla ludziom, którzy chcą czegoś więcej niż chleba.      

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy