Reklama

Kultura

Fotografie Tomasza Tomaszewskiego w Galerii Dwa Plany w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.12.2017
36699_tomaszewski
Share
Udostępnij
Tomasz Tomaszewski, jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, prywatnie mąż Małgorzaty Niezabitowskiej, rzeczniczki rządu za czasów premiera Tadeusza Mazowieckiego, zaprezentuje w Rzeszowie najnowszy zbiór swoich fotografii. W rzeszowskiej Galerii Dwa Plany będzie można podziwiać aktualnie realizowany przez niego projekt "Wszystko może być wszystkim”. Wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorem odbędą się  5 grudnia o godz. 19 w Centrum Handlowym Nowy Świat. Wystawa potrwa do 23 stycznia.
 
Tomaszewski od 1986 roku na stałe współpracuje z jednym najbardziej prestiżowych magazynów na świecie – "National Geographic", a od 1999 roku jest głównym konsultantem polskiej edycji pisma.
 
Swoje zdjęcia z powodzeniem prezentował podczas autorskich wystaw m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Niemczech, Izraelu, Holandii i Polsce, a także w albumach i prestiżowych magazynach ukazujących się w kilkudziesięciu krajach na świecie. Jego fotoreportaże publikowane były na łamach m.in. "The New York Times", "Time", "Paris Match", "Vogue", "Die zeit" i "Elle".

W Rzeszowie będzie to pierwsza wystawa Tomasza Tomaszewskiego, a zarazem okazja, by zobaczyć kilkadziesiąt niezwykłych zdjęć, jakie fotograf robił przez kilka tygodni w Polsce w 2016 r.
 
– Motywacja, która posłużyła do wykonania prezentowanych w tym zbiorze zdjęć, dalece różni się od tej, jakiej zwykle używam w swojej pracy. Najczęściej myślę bowiem o tym, aby fotografia czemuś służyła, aby opowiadała historię, próbowała tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Tym razem starałem się wykorzystać jedynie zdziwienie, czysty zachwyt nad światem, czasami  radość i rozbawienie, zażenowanie, ale też i niepokój, wszystko, tylko nie chęć opowiedzenia historii. Okazało się to dla mnie niespodziewanie trudnym wyzwaniem, którego powody upatruję w nabytych przyzwyczajeniach. Spróbowałem się z tym zmierzyć, fotografując kilka tygodni w Polsce w 2016 roku – mówi Tomasz Tomaszewski. – Czuję, że jeszcze nie mogę osiągnąć tego, co bym chciał, ale też i nie przestaję chcieć tego, czego nie mogę. Prezentuję więc skromną próbę, jakiś początek… i kontynuuję.
 
Trzydzieści lat temu, w 1987 roku wspólnie z Małgorzatą Niezabitowską przez kilka miesięcy podróżowali po Stanach Zjednoczonych, dokumentując miejsca, które odwiedzili. Powstały fotoreportaż zatytułowany "Discovering America", który rok później ukazał się w specjalnym numerze "National Geographic" wydanym z okazji 100-lecia magazynu. Czytelnicy uznali go za jeden z najlepszych. Wystawa "Poszukiwanie Ameryki" prezentująca te zdjęcia odwiedziła kilka polskich miast i cieszyła się wielkim zainteresowaniem; w 1993 roku został też wydany album z tymi fotografiami.
 
– Pracując dla "National Geographic" odwiedziłem ponad 60 krajów, ale żaden nie fascynuje mnie tak jak Stany Zjednoczone. Dla mnie wyróżniają się przede wszystkim tym, że czuję tu metafizyczne doznanie wolności; wolnością pachnie dla mnie już powietrze na lotnisku po wylądowaniu w USA. Ameryka, to kraj, który nie poddaje się opisowi, to osobny świat podzielony na stany, z których każdy jest osobnym światem, sam w sobie  – powiedział Tomasz Tomaszewski podczas odbierania nagrody im. Czesława Miłosza.
 
Jest doktorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. W swoim dorobku ma wiele polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. 
 
Wernisaż wystawy fotografii oraz spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim odbędzie się 5 grudnia, we wtorek o godzinie 19 w Galerii Dwa Plany w Centrum Handlowym Nowy Świat w Rzeszowie (Poziom +1), ul. Krakowska 20 . Wystawa potrwa do 23 stycznia 2018 roku. Wstęp wolny.
 
Organizator wystawy: Galeria DWA PLANY, Rzeszowska Akademia Fotografii
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy