Reklama

Kultura

Sztuka współczesna stalowowolskich artystów – wystawy w Muzeum Regionalnym

Redakcja
Dodano: 09.01.2018
37234_grafika
Share
Udostępnij

Dwiema nowymi wystawami rozpoczyna 2018 rok Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Tym razem prezentowane będą prace młodych artystów uprawiających sztukę współczesną. Wszyscy są znani poza granicami kraju, a trzech z nich pochodzi ze Stalowej Woli lub Niska. Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek, 12 stycznia, o godz. 18.

Zarówno „Novus Ordo Seclorum/Nowy Porządek Wieków” Jakuba Woynarowskiego, jak i „Trójwymiar” z pracami Tomka Barana, Sławomira Tomana, Grzegorza Siembidy, prezentują  unikatowy sposób postrzegania i przedstawiania rzeczywistości ujętej w ramy sztuki współczesnej.

Wystawa Jakuba Woynarowskiego „Novus Ordo Seclorum/Nowy Porządek Wieków” to efekt projektu artystycznego realizowanego przez autora od blisko dekady. Jest to interdyscyplinarne przedsięwzięcie artystyczne, skoncentrowane na poszukiwaniach związków pomiędzy dokonaniami artystycznej awangardy XX wieku a zjawiskami z obszaru sztuki dawnej. Klamrą, która spina wszystkie elementy tej fikcyjnej, choć osnutej wokół prawdziwych zdarzeń opowieści o sztuce, jest teoria spiskowa, sugerująca istnienie tajnego, ikonoklastycznego stowarzyszenia, odpowiedzialnego za artystyczne, religijne i polityczne rewolucje w dziejach nowożytnej kultury Zachodu.

Jakub Woynarowski pochodzi ze znanej artystycznej stalowowolskiej rodziny. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku Narracyjnego oraz kurs „Kultura Wizualna". W swojej twórczości łączy doświadczenia artysty wizualnego, projektanta i niezależnego kuratora. Tworzy i angażuje się w projekty artystyczne w wielu europejskich miastach, m.in. w Pradze, Amsterdamie, Wenecji, Frankfurcie, Kolonii, Rzymie.

Z kolei „Trójwymiar” to wystawa składająca się z prac trzech artystów: Tomka Barana, Sławomira Tomana, Grzegorza Siembidy, a pokazująca świat w sposób abstrakcyjny. Choć zgodnie ze swą łacińską etymologią artystyczna abstrakcja (łac. abstractio – oderwanie) postrzegana jest jako „oderwana" od rzeczywistości i w związku z tym pozbawiona właściwości mimetycznych, to paradoksalnie cechą łączącą zaproszonych artystów wydaje się być właśnie specyficznie pojęty realizm, będący efektem wnikliwej obserwacji detali „trzeciego planu", z reguły umykających uwadze w przeżywanej pośpiesznie codzienności.

Tomek Baran (rocznik 1985) urodził się w Stalowej Woli, mieszka i pracuje w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2010 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zadebiutował w Galerii F.A.I.T. w 2008 roku podczas Akcji Rewaloryzacji Abstrakcji. Wystawy indywidualne jego prac odbyły się między innymi w Bunkrze Sztuki, Galerii AS, Galerii Delikatesy w Krakowie, Galerii MDS we Wrocławiu. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2010 roku odbył rezydencję w Montrouge we Francji, a w 2012 został laureatem międzynarodowej nagrody Strabag Artaward i odbył rezydencję w Wiedniu.

Grzegorz Siembida (rocznik 1984) pochodzi z Niska i jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka). Od 2017 jest doktorantem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i instalacją malarską. Animator kultury, koordynator projektów artystycznych oraz współtwórca galerii Aristoi. Swoje prace prezentował m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, galeriach F.A.I.T. i AS w Krakowie oraz Instytucie Polskim w Wiedniu. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Sławomir Toman (rocznik 1966) to malarz, dydaktyk, kurator wystaw. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (1986-87) w pracowni prof. Mieczysława Hermana, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1988-93, dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza) oraz w Ecole Regionale des Beaux-Arts w Rennes we Francji (1995-97, dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Gerarda Baldet). W 2003 roku był nominowany do Paszportu Polityki. Stypendysta Ministerstwa Kultury RP (2002) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji (1995). Od 1997 roku związany z Instytutem Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Swoje malarstwo prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Warszawy (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe), Poznania (InnerSpaces, Piekary), Tójmiasta (PGS w Sopocie, Muzeum Narodowe w Gdańsku), Krakowa (Otwarta Pracownia, Nova) i Lublina (Zachęta, Biała, Labirynt) raz w wielu innych galeriach w Polsce i za granicą.

Kuratorem obu wystaw jest Jakub Woynarowski. Wernisażowi wystaw towarzyszył będzie recital pt. „To nasza młodość" w wykonaniu Roksany Lewak (śpiew), Konrada Mastyło (piano) oraz Michała Chytrzyńskiego (skrzypce). Artyści wykonają utwory z repertuaru kabaretu „Piwnica Pod Baranami".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy