Reklama

Kultura

Mikołaj Kopernik w stalowowolskim muzeum

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.04.2013
3234_Mikolaj_Kopernik_Stalowa_Wola
Share
Udostępnij
„Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” to tytuł interaktywnej, multimedialnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, która zabiera zwiedzających w pasjonującą wędrówkę po życiu i dokonaniach naukowych największego polskiego astronoma. 

Wystawa pokazuje, że Kopernik nie tylko „wstrzymał słońce, ruszył ziemię…”, ale w jego kręgu zainteresowań było wiele dziedzin nauki, co pozwala go nazwać prawdziwym człowiekiem renesansu. Ekspozycja krok po kroku prezentuje kolejne etapy życia wielkiego polskiego astronoma. Widz obserwuje więc średniowieczny Toruń oraz ówczesne urządzenie kamienicy, nazywanej dziś Domem Mikołaja Kopernika i ma szansę dowiedzieć się, co mogło znajdować się na stole młodego astronoma oraz jakie w jego czasach nosiło się stroje i buty. Istnieje nawet szansa przymierzenia mieszczańskiej sukni lub dotknięcia tkanin w zaaranżowanym kantorze kupieckim.
 
Z wystawy dowiadujemy się o dokonaniach Kopernika w ekonomii, i geometrii. Muzeum, prezentując galerię XVI-wiecznych monet, daje gościom możliwość wytłoczenia własnego pieniądza. Na ekspozycji – nie bez powodu, bo Kopernik był również duchownym i lekarzem – znalazło się miejsce na kącik sacrum oraz stoisko aptekarskie, gdzie korzystając z dawnych receptur, można samodzielnie przygotować mieszankę leczniczych ziół. Chętni mogą za pomocą gęsiego pióra i atramentu spróbować fachu średniowiecznego naukowca, mogą też znaleźć się w symulatorze księżycowego łazika. Wystawa stwarza również wyjątkową okazję obejrzenia instrumentów pomiarowych oraz kopii rewolucyjnego dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich".
 
Punktem kulminacyjnym wystawy jest „przeniesienie" zwiedzającego w wykreowaną przestrzeń kosmiczną, co daje okazję do spojrzenia na ruchomy układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.
 
Wystawa trwa do 6 maja.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy