Reklama

Dawne skarby odnalezione na ulicy Kościuszki w Rzeszowie!

A A A
Z Pawłem Kocańdą, rzeszowskim archeologiem nadzorującym prace na ul. Kościuszki w Rzeszowie, rozmawia Angelika Fila

Dodano: 30-03-2018

Fot. Angelika Fila

Fot. Angelika Fila

Angelika Fila: Wykopaliska na ulicy Kościuszki nie są pierwszymi w tym rejonie Rzeszowa. Wcześniej, podczas remontu na ulicy 3 Maja odnaleziono fragment cmentarza przykościelnego oraz dawną, drewnianą nawierzchnię. Co udało się znaleźć archeologom na ulicy Kościuszki?
 
Paweł Kocańda: Badania rozpoczęły się w połowie stycznia 2018 roku i są kontynuacją zeszłorocznych prac z ulicy 3 Maja. Otworzyliśmy 4 wykopy archeologiczne i w każdym z nich natrafiliśmy na pozostałości starej drogi. W kilku miejscach była to wielopoziomowa droga, składająca się z 4-5 warstw drewnianych belek. Znaleziono także bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku: monety, fragmenty ceramiki, przedmioty metalowe, aplikacje strojów, guziki, klamry od pasów, krzyżyki, medaliki, kości zwierzęce. Są to bardzo cenne i ważne przedmioty, które archeolodzy kwalifikują jako tak zwane „zabytki wydzielone”, wnoszące bardzo dużo cennych informacji. Dzięki nim mamy szansę podjąć próbę rekonstrukcji życia codziennego mieszkańców dawnego Rzeszowa. 
 
Wykopaliska na ulicy Kościuszki są powiązane z tymi z 3 Maja?
 
Tak, trzeba je rozpatrywać wspólnie, to jest ten sam ciąg ulic. Była to główna droga, która dochodziła do ulicy 3 Maja. Doprowadzała przechodniów z rynku do kościoła Farnego, kościoła Pijarów, Bernardynów, a także rzeszowskiego zamku. 
 
Czy można ocenić wiek, z którego pochodzą znaleziska?
 
Można je datować mniej więcej na okres od  XVI-XVII wieku, aż po XVIII, XIX wiek.
 
Jak długo potrwają jeszcze prace archeologiczne?
 
Do 30 kwietnia tego roku.
 
Co stanie się z przedmiotami znalezionymi na ulicy Kościuszki?
 
Najpierw zostaną przebadane. Próbki drewna, które pobraliśmy zostaną poddane analizie dendrochronologicznej, która pozwoli określi wiek ścięcia drewna i datowanie drewnianej drogi. Znaleziska zostaną oczyszczone i poddane analizie pod kątem chronologicznym, technologicznym i stylistycznym. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej odtworzyć życie codziennie mieszkańców Rzeszowa.

Jak duża grupa archeologów pracuje nad wykopaliskami?
 
Samych archeologów jest pięciu. Dodatkowo wspomagają ich też wolontariusze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz osoby zatrudnione przez Fundację Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Wszystkie osoby pochodzą z Rzeszowa. 
 
 
Paweł Kocańda. Fot. Archiwum prywatne
 
Czy prace archeologiczne opóźnią remont ulicy Kościuszki?
 
Reklama
Wykopaliska na pewno nie opóźnią prac związanych z remontem tej ulicy. Firma budowlana zacznie roboty bezpośrednio po zakończeniu naszych badań, początkiem maja. My dokonujemy tak zwanych badań wyprzedzających, które poprzedzają wejście ekipy budowlanej, prowadzącej inwestycję związaną z ulicą Kościuszki. 
 
Skąd pomysł na wykopaliska na Kościuszki?
 
Wiedzieliśmy, że ulica Kościuszki jest kontynuacją dawnego drewnianego traktu, który odkryliśmy podczas prac na 3 Maja, więc spodziewaliśmy się podobnych rezultatów. Poszukiwaliśmy głównie skraju cmentarza przykościelnego, na który niestety nie natrafiliśmy. Dużo do myślenia dały nam kwerendy historyczne. W dawnych rzeszowskich kronikach i dokumentach są zapiski, które informują, że droga wyłożona była drewnianymi belkami. Jest to także jedna z najstarszych ulic Rzeszowa, więc byliśmy niemalże pewni, że podczas wykopalisk znajdziemy tam coś cennego. Remont ulicy zawsze jest idealną okazją, żeby przebadać teren pod kątem archeologicznym.
 
Czy w oparciu o historyczne, rzeszowskie dokumenty i kroniki można podejrzewać, że w obrębie Rynku jest szansa znaleźć coś jeszcze cenniejszego?
 
Myślę, że tak. Rynek był już badany w początkach XXI wieku, kiedy wymieniano kostkę brukową. Sądzę jednak, że trzeba przebadać gruntownie ulicę Grunwaldzką. W przyszłym roku będzie modernizowana właśnie ta część Rzeszowa. Być może będzie okazja do kolejnych badań. Wiem, że znajdują się tam relikty bramy miejskiej, być może znajdziemy też fortyfikacje rzeszowskie. Ulica Grunwaldzka jest więc kolejnym, bardzo ważnym punktem do przebadania na mapie Rzeszowa. 

Jak obecnie wyglądają prace na ulicy Kościuszki?
 
W tej chwili wyznaczyliśmy 6 punktów, w których prowadzimy badania. Otwieramy jeden wykop, a po zakończeniu pracy jest on zasypywany. Wtedy też rozpoczynamy pracę w drugim punkcie. Zazwyczaj nadzoruje to jedna osoba, kierownik. Pozostałe osoby wykonują prace typowo techniczne, przeznaczone dla archeologa. Współpracują też z nami dodatkowe osoby, które pomagają w pracach.  

Czy istnieje szansa, że odnalezione artefakty po przebadaniu wrócą do Rzeszowa i znajdą dla siebie miejsce w podkarpackich muzeach?
 
Miejmy nadzieję, że tak. Wynikiem naszych badań jest np. okno czasu na ul. 3 Maja, gdzie została wyłożona część kostki galicyjskiej, czy zabytkowego drewna. Myślę, że artefakty z Kościuszki po przebadaniu trafią do Muzeum Okręgowego czy Muzeum Miasta Rzeszowa. Możliwe, że będą wystawiane - tak jak w ubiegłym roku - podczas Nocy Muzeów w Podziemnej Trasie Turystycznej.

KOMENTARZE

Marek Czarnota nie żyje

We wtorek rano po ciężkiej chorobie zmarł Marek Czarnota - charyzmatyczny gawędziarz, miłośnik i...

Jak to za czasów Franciszka Józefa w Rzeszowie bywało

W poniedziałek, 12 stycznia o godz. 15 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa wernisaż niecodziennej wystawy nawiązującej do starych dziejów Rzeszowa, jeszcze sprzed odzyskania niepodległość...

Eugeniusz Kwiatkowski i COP przesądziły o wielkości dzisiejszego Rzeszowa

Z Andrzejem Szymankiem, historykiem, dyrektorem II LO w Rzeszowie, rozmawia Aneta Gieroń

zobacz więcej
Reklama

Muzy B. Smoczeńskiej w światowy dzień kota

Przy furtce do domu artystki wisi tabliczka z ostrzeżeniem "Uwaga...

Malarz pięknych kobiet i róż. Karpiński powrócił do Rozwadowa w St. Woli

Dziś najlepszym przyjacielem kobiet jest Photoshop, 100 lat temu kochały Alfonsa Karpińskiego. Mistrz kobiecego portretu, malarz scen rodzajowych...

Jezioro Bernardyńskie, czyli przedwojenny Rzeszów w Galerii Fotografii Miasta

Aż trudno uwierzyć, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Wojewódzkiej...

"Mistrz i Małgorzata". Cezary Iber szykuje w Siemaszkowej arcydzieło

Dagny Cipora jako Małgorzata i Krzysztof Boczkowski w roli Wolanda. Aktorzy z Rzeszowa, Wrocławia, Krakowa. W sumie 22 osoby w obsadzie. Reżyser Cezary Iber postanowił...

Reklama

Trzy nominacje z Podkarpacia do nagrody Fryderyki 2019

W tym roku wśród nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych w Polsce - Fryderyków - jest trzech reprezentantów z Podkarpacia. W muzyce rozrywkowej nominacje otrzymali Roksana Węgiel...

Mariola Łabno-Flaumenhaft jako Marlena Dietrich na deskach Siemaszkowej

Zagrała w ponad 50 filmach, po raz ostatni z Davidem Bowiem w "Zwyczajnym żigolo" z 1978 roku. Była gwiazdą w niezliczonych spektaklach i najlepiej opłacaną...

"Wilijo łu Babki Jagaty". Święta we wspomnieniach Stefanii Budy

Ziarno i siano na stole, łyżki zatknięte za pas oraz przywoływanie wilka. O dawnych świątecznych zwyczajach, symbolach i przesądach opowiada nam 80-letnia Stefania...

Rok 2019 rokiem Zdzisława Beksińskiego

24 lutego przypada 90. rocznica urodzin artysty. O imprezach, jakie zostaną z tej okazji zorganizowane, mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca galerii Beksińskiego.

Ulotna sztuka w Sanoku. Andrejkow maluje sprayem śnieg

Podłoże ze śniegu jest delikatne, więc Arkadiusz Andrejkow ledwo prószy po nim farbą. Dzięki jego pracy z białych czap na betonach wyłaniają się ludzkie twarze. Rysy zmienią się...

zobacz więcej

POLECANE

VIP Biznes&Styl Nr 60

VIP Biznes&Styl Nr 60
w numerze m.in.:

• Przez wieki życie i zdrowie ratowali aptekarze! • 60 lat skansenu w Sanoku • Stanisław Głodowski: Nie liczę, że fala mnie poniesie • Rosja. Za Uralem • Dla kogo Harrods
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Cegielniana 18c/3, 35-310 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.